reklama

Kolik stojí nehody v Česku? Týden dovolené navíc, vypočítal dopravní expert

Dopravní expert Roman Budský v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS vyčíslil, kolik peněz stojí Česko dopravní nehody. Také zdůraznil, že riziko smrti při jízdě autem je u nás větší než v jiných evropských státech.

reklama

„Za rok 2020 má Česko na milion obyvatel 48 mrtvých, průměr Evropské unie je 42. Byli jsme 18. z 27 členských států. Pravděpodobnost, že jízda na našich silnicích skončí smrtí, je dvakrát vyšší než v Německu a třikrát větší než ve Švédsku,“ nastínil Budský.

Nemůže za to jen stav českých silnic, které se mimo jiné ničí i stáním v kolonách či dlouhými opravami. „Dalším faktorem je styl jízdy. Máme vyšší podíl agresivity řidičů i nevraživosti. Bohužel je u nás hodně řidičů, kteří jezdí nad maximální povolenou rychlostí,“ postěžoval si expert. V porovnání s Dánskem je u nás prý při jízdě na dálnici čtyřikrát větší pravděpodobnost smrti.

Kolony, uzavírky a opravy silnic stojí řidiče nejen čas a mnohdy i nervy, tratí na tom zaměstnavatelé či stát. Kolik platíme za dopravní nehody? „Za rok 2019 to bylo 81 miliard korun, tedy 4,1 procent HDP, což je v přepočtu pět pracovních dnů. Kdyby nebyly nehody, každý si může vzít o týden delší dovolenou a byli bychom na tom finančně stejně. Navíc státy, kde je hustší dálniční síť, mají výrazně méně smrtelných nehod. Dálnice šetří životy,“ propočítal expert Budský.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy jsou časové ztráty opravdu velké. „Kdysi jsme dělali pro jednu společnost, která nabízí sdílenou taxislužbu, kdy každý má svého řidiče. Jen v Praze stály kolony firmu miliardy. Zkrátka to, že lidé musí být za volantem a nemohou pracovat, je finančně náročné,“ uvedl ekonom s tím, že výpočty jsou složité a je mu jasné, že každý odborník bude mít svůj pohled.

Mělo by se v obcích jezdit maximálně 30 km/h?

Ve světě se také stále častěji přistupuje k omezení maximální rychlosti v obcích na 30 km/h. Podle Budského se samozřejmě musí pamatovat na bezpečnost, ale také na plynulost provozu. Nižší rychlost bych zavedl tam, kde je vysoká míra koncentrace chodců, cyklistů, nebo v obytných územích. Jinde bych ponechal 50 km/h. Všeho s mírou, není třeba to s třicítkou přehánět,“ vysvětlil.

Naopak Kovanda považuje současná pravidla za vyhovující. „Nemusíme nutně následovat vše, co přichází ze Západu. Snížení povolené rychlosti bude mít i ztráty, bude se jezdit pomaleji a tím pádem déle cestovat,“ konstatoval.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?
Fotbal

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?

Čínská společnost CITIC Group údajně zvažuje, že prodá 50 procent akcií fotbalové Slavie, u které je v současnosti společně s další čínskou firmou Sinobo Group většinovým vlastníkem. S informací přišel server Blesk.cz. Rozhodnuto by mohlo být během dvou až tří měsíců. Pro šéfa sešívaných Jaroslava Tvrdíka by prodej mohl znamenat, že skončí ve své funkci.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Rozloučení s režisérem Hanušem. Po smrti se usmíval jako na předávání cen, popisuje vdova

Režisér seriálu Život na zámku Jaroslav Hanuš byl se svou smrtí smířen a bylo to na něm vidět i poté, co zemřel. Prozradila to jeho manželka Klára Gočárová. Ještě předtím, než ho odvezla pohřební služba, Gočárová manžela umyla, oblékla do svátečního a uložila do postele, kde se prý usmíval. „Člověk, když ho viděl, měl pocit, že je na předávání cen TýTý,“ řekla Hanušova žena.

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

Nechceme Hřiba znovu primátorem, volá část Pirátů. Lidé se nám smějí za digitalizaci

Ani ne za rok (v říjnu 2022) čekají Česko další volby. Tentokrát půjde o komunální volby do obecních zastupitelstev, v nichž se volí i vedení Prahy, a bude se tak rozhodovat i o novém primátorovi. Piráti už na začátku prosince rozjeli debatu, zda by měl být znovu jejich lídrem současný primátor Zdeněk Hřib. Třetina straníků, kteří hlasovali, je proti a vyčítá mu nedostatečné plnění pirátského programu –⁠ především v oblasti dopravy a IT. Zda nakonec Hřib skutečně kandidátem Pirátů na primátora bude, se definitivně rozhodne do Vánoc.

reklama

Domácí zpravodajství

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama