Fatální záměna pacientek. Zdravé ženě na Bulovce měli omylem provést potrat

Nemocnice Bulovka v Praze (ilustrační foto)

Těhotné ženě omylem provedli potrat

V pražské Fakultní nemocnici Bulovka mělo podle informací televize CNN Prima NEWS v pondělí dojít k těžko pochopitelnému incidentu. Personál si totiž údajně popletl pacientky a zdravá žena v důsledku toho potratila. Nežádoucí událost pro CNN Prima NEWS potvrdila tisková mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová.

Mělo jít o dvě cizinky, které trvale žijí v Česku. Těhotná žena šla na běžnou kontrolu, zatímco druhé ženě měli lékaři provést zákrok, který se provádí například při léčbě nemocné dělohy, ale lze jím i ukončit těhotenství.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Případu se věnuje také web Prima Ženy

Nastala ale záměna a žena, která přišla na běžnou kontrolu, v důsledku toho potratila. „V pondělí 25. března došlo na naší Gynekologicko-porodnické klinice k nežádoucí události. Podle dosavadních zjištění došlo v důsledku závažného porušení a nedodržení interních předpisů ze strany dotčených zaměstnanců k zahájení operačního zákroku u nesprávně identifikované pacientky,“ sdělila pro CNN Prima NEWS tisková mluvčí Bulovky Eva Stolejda Libigerová.

K TÉMATU: Omylem provedený potrat je trestný čin. Poškozená může vysoudit miliony, tvrdí právníci

Dodala, že dotčený personál je do vyhodnocení nežádoucí události postaven mimo službu. „V případě zjištění porušení závazných pracovních postupů v rámci právě probíhajícího interního šetření bude u konkrétních jednotlivců vyvozena osobní odpovědnost,“ uvedla mluvčí.

„Je to velmi nešťastná událost. Mělo by proběhnout interní šetření a pokud došlo k pochybení, mělo by dojít k potrestání viníka,“ řekl stínový ministr zdravotnictví Kamal Farhan (ANO) pro CNN Prima NEWS.

Pokud se prokáže pochybení, měla by nemocnice podle něj matku odškodnit. „Nikdo ale finančními prostředky nenahradí ztrátu, kterou matka prožila,“ podotkl Farhan. Lékaři, kteří se chyby dopustili, podle něj musí cítit zoufalství a neštěstí. „Žádný lékař z toho nemůže mít radost. Je to nešťastná událost,“ dodal.

„První pacientka, která byla těhotná, přišla na běžnou kontrolu, druhá pacientka se dostavila na kyretáž. Obě ženy jsou asijského původu. Jde o zákrok, který se ošklivě nazývá výškrab. Provádí se ženám, u nichž dlouhodobě dochází ke krvácení nebo mají problémy po porodu a podobně. Zákrok se provádí na ženě, která není gravidní a trpí gynekologickými problémy. Z nepochopitelných důvodů si na klinice obě pacienty prohodili a nebohé ženě vyškrábli její dítě,“ popsal incident zdroj webu Praha IN.cz.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Policista útočící na Smíchově je v pracovní neschopnosti. Bití ženy nebyl první prohřešek

Tagy: