Vláda neodsunula politické věci stranou a jen hasí největší požáry, řekl ve středu během on-line diskuse se studenty Vyšší odborné školy publicistiky v Praze (VOŠP) generál Petr Pavel. Odpovědnost za šíření koronavirové pandemie podle něj nenesou jen lidé ve vrcholných politických funkcích, na vině je i špatně nastavený systém pro zvládání krizových situací. I tak měl ale vůči postupům vlády Andreje Babiše (ANO) výtky.
„Z první vlny pandemie jsme se vůbec nepoučili. Během léta došlo nejen k rozvolnění, ale také k předčasnému oddechnutí, že máme vše za sebou. Dnes pod tlakem času a tisíců mrtvých vláda urychleně vymýšlí a přijímá opatření, která mohla a měla být jasně definována už na jaře minulého roku,“ prohlásil Pavel během diskuse se studenty VOŠP.
Vláda jen odsouvá problémy
Bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky se vyjádřil i k nouzovému stavu, který v Česku platí do 28. února. „Nemůže se stát, jako je tomu u nás, že se z toho stane dlouhodobý stav. Hodně věcí tak vláda jen odsouvá a mimořádnými pravomocemi řeší pouze urgence,“ myslí si Pavel.
Jste srab, děláte pokusy na dětech. Rodiče kvůli testování vyhrožují ředitelům škol
Plánované plošné testování žáku na koronavirus rozlítílo některé rodiče natolik, že si svou zlost vylévají na ředitelích škol. Testování ve školách by podle vlády mělo začít od 1. března a testy by si žáci měli provádět sami. Mnozí ředitelé škol jsou ale i kvůli nenávistným reakcím rodičů rozpačití. Naopak někteří rodiče vyhrožují, že děti do škol kvůli testům nepošlou. Podle Asociace ředitelů škol hrozí i právní spory. A jaký je váš názor? Hlasujte v anketě v článku.
Podle něj je nouzový stav pro vládu pohodlný, protože nemusí vysvětlovat své kroky a získává čas. „Dnes jen hasíme největší požáry a nemáme situaci pod kontrolou. Musíme adaptovat národní krizový systém a lépe se připravovat na další krize v budoucnu. Nikdy to nedokážeme stoprocentně, ale když alespoň z 80 procent budeme vědět, jak reagovat, určitě vše zvládneme lépe než dnes,“ navrhl generál ve výslužbě.
Český krizový zákon sice existuje, ale byl vytvořen jako „příručka“ pro zvládání povodní, ne pandemií. „Ale přestože existuje pandemický plán, nikdy se nevyzkoušel nějakým cvičením nebo vzděláváním lidí, kteří ho mají v praxi naplňovat,“ vysvětlil Pavel.
Naše návrhy máme nechat pro příští vládu
Změna a náprava systému je podle něj daleko podstatnější než ukazování na jednotlivé politiky ve vrcholných funkcích. Za velký problém Pavel považuje také nedostatečnou a pozdní komunikaci vlády s opozicí a hejtmany, například nad pandemickým zákonem, který Sněmovna začala projednávat v pondělí.
Pavel v debatě zmínil také to, že už během minulého roku předkládal ve spolupráci s jinými odborníky vládě dokument s některými doporučeními, jak by se mělo během krize postupovat. „Naše návrhy opatření byly sice přijaty s pochopením, u toho to ale skončilo. Premiér a jednotliví ministři se báli přiznat vlastní chyby a tvářili se, že problém je jinde než v jejich resortech. My jsme přitom v dokumentu nezmiňovali konkrétní viníky, ale jen nedostatky v systému. Bohužel jsem jen slyšel, abychom to nechali na příští vládu,“ zavzpomínal Pavel.
Text je součástí mediálního projektu Generace 20 studentek a studentů Vyšší odborné školy publicistiky ve spolupráci se CNN Prima NEWS.