Většina lékařů z ambulancí nemá zkušenost s prací na jednotkách intenzivní péče. Mezi ambulantními specialisty jsou asi dvě pětiny ve věku nad 60 let a mnozí zatím nebyli očkováni proti COVID-19. Lékaři to uvedli v prohlášení, kterým reagovali na možnost svého zapojení v přetížených nemocnicích. Lékaři z ambulancí navrhují, že převezmou péči o ambulantní pacienty, kteří docházejí do nemocnic.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve středu uvedl, že kvůli zhoršování situace v nemocnicích uvažuje o obnovení pracovní povinnosti mediků a případně i zdravotníků z ambulantního sektoru.
Podle ambulantních specialistů by se ale nejprve měly uzavřít nemocniční ambulance, které nepečují o covidové pacienty, a tito lékaři by měli nastoupit do lůžkové péče. „Řada našich kolegů již nabídla přilehlým nemocnicím, že se postará o jejich ambulantní pacienty,“ uvedl v prohlášení Zorjan Jojko, předseda Sdružení ambulantních specialistů. Stát by měl podle specialistů využít co nejvíce pomoc armády a armádních lékařů.
Pokud by lékaři z ambulancí měli nastoupit do nemocnic, musí to být podle nich dobrovolné a musí se respektovat jejich věk, zdravotní stav a kvalifikace. „Vysoce specializovanou práci na JIP mohou provádět jen ti lékaři, kteří k tomu mají příslušné vzdělání a zkušenost s obsluhou aktuálně užívaných přístrojů,“ napsal Jojko. Stát by jim pak měl poskytnout kompenzace, které pokryjí ztráty z uzavření ambulancí. Musí se také najít řešení, kdo a jak se postará o jejich pacienty.
Podle dat ministerstva bylo ke středě v nemocnicích 6171 pacientů COVID-19, z toho 1175 na jednotkách intenzivní péče. V některých krajích dosáhly kapacity nemocnic svých limitů, špatná je situace v Královéhradeckém a Karlovarském kraji. Také některé nemocnice v Praze hlásí jen jednotky volných míst.