Levné nákupy v Polsku končí. Rozdíl oproti ČR už není tak markantní, zdražují i paliva

Inflace, která žene nahoru ceny potravin i pohonných hmot, už zasáhla i Polsko, které bylo dosud symbolem levných nákupů. Potvrdil to srovnávací nákup, kdy reportéři CNN Prima NEWS vyrazili po čtvrt roce do obchodů v Praze a v polském pohraničí a nakoupili stejné položky.

Středa dopoledne. Překračujeme hranici u Hrádku nad Nisou na Liberecku a míříme k nejbližšímu polskému supermarketu. Nejsme sami. Auta s českými značkami jsou tu v jasné převaze nad polskými vozy. Na parkovišti zní i němčina, z Žitavy je to sem pár stovek metrů stejně jako z Česka.

V ruce máme nákupní seznam: hladká mouka, margarín, polotučný tvaroh, polotučné mléko, půl kila vepřové plece, pomerančový džus, toustový chleba, brokolice, slunečnicový olej, čokoláda a plátkový sýr. Uvnitř nás ale čeká nepříjemné překvapení – prázdné lednice, mezery v regálech. Chybí balené vepřové maso i brokolice. „Je to pořádně vybrakovaný, asi sem jezdí moc Čechů a oni to nestíhají doplňovat,“ říká jeden z nakupujících Čechů své manželce.

Kvůli chybějícím položkám se přesunujeme do supermarketu vzdáleného zhruba kilometr odsud. Sem většina Čechů nedojede. Polština tu zní mnohem častěji. Tady už mají všechno, pro co jsme přijeli. U pokladny platíme kartou 62 zlotých, kurz na účtence je zhruba 5,80 korun za jeden zlotý, nákup tedy vychází na 365 korun. Před čtvrt rokem jsme ale za stejný obsah košíku zaplatili v přepočtu 278 korun.

Stejný nákup opakujeme i v Praze. Cena 423 korun, před třemi měsíci to ale bylo 378. Sečteno a podtrženo, zatímco polský nákup v mezičase zdražil o 87 korun, český o 45 korun, rozdíl se ze stokoruny snížil na 58 korun.

Polsko je stále levnější

Češi, kteří jezdí na nákupy do Polska pravidelně, si rostoucích cen všimli. „Některé položky jsou dražší, třeba u vajíček jsme to dneska viděli. Leze to nahoru, ale pořád je levnější než v Česku,“ říká na parkovišti René, který sem do polského Porajowa jezdí každý týden na rodinný nákup z pár kilometrů vzdáleného Hrádku nad Nisou.

Zatímco před čtvrt rokem byly rozdíly v cenách jednotlivých položek v Česku a v Polsku výrazné, teď už se většinou liší v přepočtu jen o koruny. V Polsku je přitom sazba DPH dočasně nulová, v Česku je 15procentní. Jsou ale potraviny, kde je rozdíl stále propastný. Třeba litr slunečnicového oleje stojí v Polsku zhruba 55 korun, v pražském supermarketu je za 89 korun. Stejně tak plátkový sýr Gouda v balení 150 gramů – v Česku stojí 45 korun, v Polsku 22 korun.

Řada Čechů spojuje nákupy s tankováním polského benzínu či nafty, aby ještě více ušetřili. Dobrá zpráva pro ně je, že polský benzín je stále levnější než ten český, špatná zpráva je, že už ne o tolik jako dřív. Před čtvrt rokem jsme za českou tisícovku natankovali v Polsku skoro 32 litrů naturalu, teď nám stejná částka vystačila jen na 26 litrů. Cena se za tři měsíce zvedla z 33 na skoro 39 korun.

Snížená sazba DPH na pohonné hmoty (z 23 na 8 procent) a nulová u základních potravin zůstane v Polsku až do konce července.

Tagy:

Hlavní zprávy

Biden: Čína si hraje s ohněm. Při obraně Tchaj-wanu jsme připraveni použít vojenskou sílu
USA

Biden: Čína si hraje s ohněm. Při obraně Tchaj-wanu jsme připraveni použít vojenskou sílu

Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína nárokuje jako součást svého území. Na tiskové konferenci v Tokiu to uvedl americký prezident Joe Biden. Agentura AP hovoří o jednom z nejsilnějších vyjádření podpory Tchaj-wanu z posledních desetiletí. Peking podle očekávání Bidenova slova ostře kritizoval a zdůraznil, že americký prezident nemá „podceňovat jeho odhodlání“.

ON-LINE: Zelenskyj podepsal zákon o sankcích. Umožní zabavit majetek ruským přívržencům
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Zelenskyj podepsal zákon o sankcích. Umožní zabavit majetek ruským přívržencům

Válka podle Ukrajiny přešla do dlouhodobé fáze. Podle Ukrajinců ruská armáda také soustředí své síly u Severodoněcku. Počet obětí v Kyjevské oblasti se od začátku invaze blíží 1 300, informovaly tamní úřady. Ukrajinský parlament schválil zákon, který označuje Rusko za teroristický stát. Prezident Zelenskyj dále podepsal zákon umožňující zabavovat majetky přívrženců invaze.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
11:01

V neděli vydala ČR Ukrajincům 520 speciálních víz, méně než před týdnem

10:46

Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny zveřejnil pravidelnou statistiku o ruských ztrátách

10:30

Zelenskyj podepsal zákon umožňující zabavovat majetky přívrženců invaze

10:17

Polsko vypovědělo dohodu s Ruskem o plynovodu Jamal, říká ministryně

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

KOMENTÁŘ: Ani koruna, ani euro. Před inflací nás ochrání jen rozumná hospodářská politika

Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.

Slovensko pod tíhou dezinformací. Zhrozili se i kongresmani USA, apelují na Zuckerberga

Dezinformace jsou hojně šířené a v době války na Ukrajině či pandemie koronaviru to platí ještě více. Mocně se objevují například u nás a také na Slovensku. Situace u našich východních sousedů je natolik závažná, že si jí všimli i američtí kongresmani. Ti nyní apelují na internetovou společnost Meta, provozovatele sociální sítě Facebook či Instagram, aby s dezinformacemi na svých platformách na Slovensku něco dělala.

Domácí zpravodajství

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Ukrajinské vědkyně v Česku řeší bioodpady i dopady covidu, říká profesor Konvalinka

Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.