Lipovská slibuje přebytkový rozpočet. Zrušíme šest ministerstev i kraje, říká ekonomka

Jak zkrotit narůstající inflaci a současné ekonomické problémy? Ekonomka a kandidátka Volného bloku Hana Lipovská by zrušila až šest ministerstev a také rozdělení země na kraje. Řekla to ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Lipovská mimo to slibovala, že již příští rok by se svojí partají sestavila přebytkový rozpočet a Česko by oddlužila do roku 2030.

Lipovská ve vysílání CNN Prima NEWS uvedla, že na rostoucí inflaci upozorňovala již před časem společně s Janou Bobošíkovou, která za Volný blok, jehož hlavní tváří je poslanec Lubomír Volný, kandiduje jako jednička v Praze.

Podle ekonomky, která stranu reprezentuje v Pardubickém kraji, se jim za tehdejší predikce členové České národní banky zprvu smáli. Aktuální ekonomická situace Česka je podle ní částečně dílem i právě centrální banky. Dále vidí viníky v Poslanecké sněmovně. „To, že máme inflaci nad čtyři procenta, je důvodem toho, jak se zvyšovaly vládní výdaje. Na tom mají svůj podíl všichni kromě dvou poslanců Volného bloku,“ tvrdí Lipovská.

Dále zmínila, jak by s nezáviděníhodnou ekonomickou situací naložila. Klíčem je podle ní silně osekat výdaje. „Navrhujeme zrušení šesti ministerstev a jejich sloučení,“ zmínila například Lipovská. Dále by rozpočtové kapitoly zkrouhla až o třetinu a zmínila také možnost zrušit kraje. „Chceme už na příští rok předložit přebytkový rozpočet,“ dodala Lipovská s tím, že plánem je takto oddlužit zemi do roku 2030.

Cibulka: Problémy zmizí s odhalením ruských fízlů

Podle Petra Cibulky (Volte pravý blok) se neřeší klíčové problémy. „Je třeba zvládnout relaci s kyvadlem. Tak zjistíte, kdo je ruský fízl a tím zamezíte zdražování,“ prohlásil Cibulka, který dlouhodobě hlásá, že Česku vládnou agenti KGB. Dále řekl, že odhalení ruských agentů by vyřešilo takřka všechny problémy. Těm ekonomickým by podle něj mohlo pomoci přijetí zákona o vyrovnaných rozpočtech či přijetí švýcarského modelu vnitrostátní daňové konkurence. „Je to jediný model a funguje stovky let,“ zmínil dále Cibulka.

Domnívá se, že se svět nachází ve 3. světové válce, která probíhá hybridně. Ve svém projevu se vymezil proti globálnímu oteplování. „Rusko vede klimatickou válku, a proto to bruselské oteplování...“ pokračoval předseda strany Volte pravý blok.

Podle lídra uskupení Aliance pro budoucnost a miliardáře Pavla Sehnala není inflace důsledek tajných sil. „Inflaci přinesly poruchy v hospodářství, tedy lockdowny,“ má jasno.

Hyenismus, kritizuje Lipovská chování lidí k Zemanovi

Hovořilo se i o nedostatku informací ohledně aktuálního zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Lipovské vadí, jak se vyjadřuje část populace. „Vždycky k prezidentům veřejnost přistupovala s velkou podporou a přistupovala k nim slušně. Dneska vidíme hyenismus a nedostatek slušnosti,“ posteskla si ekonomka. Připustila však, že jistý vliv na chování lidí může mít i to, že z Pražského hradu nepřichází dostatek informací.

Sehnal uvedl, že o zdravotním stavu hlavy státu nechce spekulovat. „Pokud je prezident nemocný, tak mu přejeme brzké uzdravení. My ho v těch nejbližších několika týdnech budeme potřebovat, aby ty funkce zastal,“ řekl lídr Aliance pro budoucnost.

To Cibulka má jasno, co by se stalo, kdyby Zeman nemohl vykonávat své funkce. „Kdyby se podařilo Zemana vyřadit ze hry, tak nemůže jmenovat Andreje Babiše, ale nástupce zvolí GRU (ruská kontrarozvědka – pozn. red.) a ta bude jmenovat Ivana Bartoše,“ zmínil Cibulka jméno šéfa Pirátů. Podle něj je ruský špion.

Tagy:

Hlavní zprávy

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu
K věci

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO
Komunální volby

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:47

Poškození plynovodů Nord Stream je mezinárodní terorismus, řekl Putin po telefonátu s Erdoganem

21:09

Americký Senát schválil finanční návrh zákona s 12 miliardami dolarů pro Ukrajinu

20:33

Ukrajina kvůli nehodě zastavila dodávky plynu do okupované části Chersonské oblasti

19:51

Stovky dětí z Ukrajiny uvázly na letních táborech na území pod ruskou kontrolou

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Živě
ON-LINE: Miliardy na kompenzaci dodávek Ukrajině i modernizaci armády. ČR získá pomoc USA

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Letošní schodek rozpočtu bude možná ještě větší. Vládní poslanci navrhují další výdaje

Schválený schodek letošního státního rozpočtu by se mohl proti původnímu návrhu vlády zvýšit o dalších 45 miliard na celkových 375 miliard korun. Během čtvrtečního druhého čtení v dolní komoře totiž koaliční politici podávali další návrhy na zvýšení výdajů rozpočtu, což přirozeně ovlivní i výsledný deficit. Kabinet Petra Fialy (ODS), který si během poslanecké schůze vyslechl tvrdou kritiku ze strany opozice, původně navrhl zvýšení schodku o 50 miliard korun na 330 miliard korun.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.