Lipovská slibuje přebytkový rozpočet. Zrušíme šest ministerstev i kraje, říká ekonomka

360° 7.10.2021

Jak zkrotit narůstající inflaci a současné ekonomické problémy? Ekonomka a kandidátka Volného bloku Hana Lipovská by zrušila až šest ministerstev a také rozdělení země na kraje. Řekla to ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Lipovská mimo to slibovala, že již příští rok by se svojí partají sestavila přebytkový rozpočet a Česko by oddlužila do roku 2030.

Lipovská ve vysílání CNN Prima NEWS uvedla, že na rostoucí inflaci upozorňovala již před časem společně s Janou Bobošíkovou, která za Volný blok, jehož hlavní tváří je poslanec Lubomír Volný, kandiduje jako jednička v Praze.

Podle ekonomky, která stranu reprezentuje v Pardubickém kraji, se jim za tehdejší predikce členové České národní banky zprvu smáli. Aktuální ekonomická situace Česka je podle ní částečně dílem i právě centrální banky. Dále vidí viníky v Poslanecké sněmovně. „To, že máme inflaci nad čtyři procenta, je důvodem toho, jak se zvyšovaly vládní výdaje. Na tom mají svůj podíl všichni kromě dvou poslanců Volného bloku,“ tvrdí Lipovská.

Dále zmínila, jak by s nezáviděníhodnou ekonomickou situací naložila. Klíčem je podle ní silně osekat výdaje. „Navrhujeme zrušení šesti ministerstev a jejich sloučení,“ zmínila například Lipovská. Dále by rozpočtové kapitoly zkrouhla až o třetinu a zmínila také možnost zrušit kraje. „Chceme už na příští rok předložit přebytkový rozpočet,“ dodala Lipovská s tím, že plánem je takto oddlužit zemi do roku 2030.

Cibulka: Problémy zmizí s odhalením ruských fízlů

Podle Petra Cibulky (Volte pravý blok) se neřeší klíčové problémy. „Je třeba zvládnout relaci s kyvadlem. Tak zjistíte, kdo je ruský fízl a tím zamezíte zdražování,“ prohlásil Cibulka, který dlouhodobě hlásá, že Česku vládnou agenti KGB. Dále řekl, že odhalení ruských agentů by vyřešilo takřka všechny problémy. Těm ekonomickým by podle něj mohlo pomoci přijetí zákona o vyrovnaných rozpočtech či přijetí švýcarského modelu vnitrostátní daňové konkurence. „Je to jediný model a funguje stovky let,“ zmínil dále Cibulka.

Domnívá se, že se svět nachází ve 3. světové válce, která probíhá hybridně. Ve svém projevu se vymezil proti globálnímu oteplování. „Rusko vede klimatickou válku, a proto to bruselské oteplování...“ pokračoval předseda strany Volte pravý blok.

Podle lídra uskupení Aliance pro budoucnost a miliardáře Pavla Sehnala není inflace důsledek tajných sil. „Inflaci přinesly poruchy v hospodářství, tedy lockdowny,“ má jasno.

Hyenismus, kritizuje Lipovská chování lidí k Zemanovi

Hovořilo se i o nedostatku informací ohledně aktuálního zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Lipovské vadí, jak se vyjadřuje část populace. „Vždycky k prezidentům veřejnost přistupovala s velkou podporou a přistupovala k nim slušně. Dneska vidíme hyenismus a nedostatek slušnosti,“ posteskla si ekonomka. Připustila však, že jistý vliv na chování lidí může mít i to, že z Pražského hradu nepřichází dostatek informací.

Sehnal uvedl, že o zdravotním stavu hlavy státu nechce spekulovat. „Pokud je prezident nemocný, tak mu přejeme brzké uzdravení. My ho v těch nejbližších několika týdnech budeme potřebovat, aby ty funkce zastal,“ řekl lídr Aliance pro budoucnost.

To Cibulka má jasno, co by se stalo, kdyby Zeman nemohl vykonávat své funkce. „Kdyby se podařilo Zemana vyřadit ze hry, tak nemůže jmenovat Andreje Babiše, ale nástupce zvolí GRU (ruská kontrarozvědka – pozn. red.) a ta bude jmenovat Ivana Bartoše,“ zmínil Cibulka jméno šéfa Pirátů. Podle něj je ruský špion.

Tagy: