První peníze po snížení daní. Spočítali jsme, o kolik byste si měli v únoru polepšit

Už za pár dní se mohou čeští zaměstnanci těšit na první výplatu po zrušení superhrubé mzdy, které zákonodárci schválili těsně před koncem minulého roku. Vedle nového způsobu výpočtu čistého výdělku se do daňového balíčku dostalo také zvýšení základních slev na dani na poplatníka nebo odstranění limitu pro daňové bonusy na děti. Díky tomu ušetří všechny příjmové skupiny obyvatel.

Největší změnou od nového roku je návrat k výpočtu čistého příjmu z hrubé mzdy. Mzdoví účetní se tak vrátí k praxi, která u nás platila od roku 2008. Tehdy došlo ke sjednocení sazeb pro daně z příjmů z fyzických osob na jedinou patnáctiprocentní. Zároveň ale tehdejší koaliční kabinet pod vedením Mirka Topolánka prosadil, že daň se bude vypočítávat z takzvané superhrubé mzdy, tedy součtu mzdy hrubé a odvodů na sociální a zdravotní pojištění, které za zaměstnance platí zaměstnavatel.

Od ledna 2021 bude drtivá většina hrubých mezd daněna rovněž jedinou, patnáctiprocentní daní. Pro hrubé příjmy nad 48násobek průměrné mzdy bude uplatňována sazba 23 procent. Pro letošní rok je tato hranice stanovena na 141 764 korun měsíčně. Pokud tedy někdo vydělává například 150 tisíc za měsíc, větší část podlehne 15procentní dani, 23 procentům podlehne pouze částka převyšující již uvedenou mez.

Nejméně tisícovku měsíčně

Původně mělo dojít pouze ke zrušení superhrubé mzdy. Kritici ovšem namítali, že by bylo fér, aby se zvýšila také základní sleva na dani na poplatníka, která činila 2 040 korun měsíčně a nebyla valorizována od roku 2012. Nakonec se podařilo její zvýšení pro letošní rok na 2 320, v roce 2022 dokonce na 2 570 korun měsíčně.

Nebyl však schválen návrh, aby se i základní sleva na poplatníka mohla u nejnižších příjmových skupin přelít do takzvaného daňového bonusu, jako je tomu u daňových slev na vyživované děti. Přesto si však polepší i lidé, kteří pracují za nejnižší přípustný výdělek, kterým je minimální mzda. Ta od ledna činí 15 200 korun, a díky změnám v daních tak lidé s tímto výdělkem najdou každý měsíc na výplatnici o 990 korun více (pokud si zároveň uplatňují slevy na dani na dvě děti). Ročně si tak polepší o 11 880.

Člověku s průměrnou mzdou, která dosahuje 35 402 korun, a dvěma dětmi zůstanou každý měsíc v peněžence dva tisíce navíc. Kdo pobírá mzdový medián, může se těšit na 1 840 korun. Absolutní úspora samozřejmě roste se zvyšujícím se příjmem. Lidé pobírající stejnou mzdu jako poslanci či senátoři ušetří pět tisíc měsíčně.

Když mzdu zaručí stát

Polepšíte si ale i v případě, že váš výdělek podléhá 15- i 23procentní sazbě daně. Kdo tedy má mzdu 142 tisíc měsíčně, odvede státu o 12 352 korun méně než při starém způsobu výpočtu. Kdo vydělává jako český premiér, ušetří přes 25 tisíc a člověk s platem prezidenta dokonce více než 33 tisíc korun měsíčně. Vynásobíme-li poslední zmíněné cifry dvanácti, úspory na daních už jdou do statisíců.

Jak bylo řečeno, od ledna se zvýšila také minimální mzda. Jenže nejde o jedinou nejnižší přípustnou hranci příjmů, která byla upravována směrem vzhůru. Vedle toho totiž existuje i několik úrovní takzvané zaručené mzdy, která reprezentuje minimální hranici výdělku pro různé profesní skupiny. Těch naše legislativa zná celkem osm.

Skupiny se liší podle náročnosti vykonávaného zaměstnání, a tedy do značné míry také podle vzdělání, jehož zaměstnanec v dané profesi dosáhl. Do první skupiny patří například vykonavatelé pomocných prací v kuchyni, švadleny, uklízečky nebo doručovatelé zásilek. Ti mohou pracovat nejméně za minimální mzdu, tedy za 15 200 korun měsíčně hrubého. Nejvyšší, osmá skupina pak zahrnuje odborníky na finanční a obchodní strategii organizací, finanční makléře, špičkové vědecké pracovníky a podobně. Jejich měsíční mzda nesmí klesnout pod 30 400, což je o 1 200 korun více než v roce 2020. Svou zaručenou mzdu si můžete zkontrolovat na portálu ministerstva práce a sociálních věcí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci
Ukrajina

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:36

Turecku může podle Erdogana důvěřovat Rusko i Ukrajina

20:49

Sergej Šojgu by se měl zastřelit, vyřizuje představitel ruské okupační správy v Chersonu

20:01

Válka na Ukrajině podle Macrona skončí mírem za podmínek určených Ukrajinci

18:52

Evropská unie schválila rozšíření protiruských sankcí

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sušení prádla nebo vytápění bazénu. Krypta ukazuje, jak jsou těžaři bitcoinu kreativní

Kryptoměnová těžba – to nejsou krumpáče a lopaty, ale nablýskaná datacentra za miliony korun. Kvůli velké energetické spotřebě těžebních strojů se těžaři snaží šetřit, kde se dá. Pomocí zbytkového tepla si tak někteří z nich suší ovoce nebo vytápějí vodu v bazénu. O energetické náročnosti bitcoinu se v Kryptě rozmluvil ekonom Lukáš Kovanda. Pořad můžete sledovat každý týden ve čtvrtek ve 14:40 na CNN Prima NEWS.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Cimický znásilnil a vydíral ženy v 28 případech, tvrdí policie. Navrhuje obžalobu

Kriminalisté podali návrh na obžalobu psychiatra a spisovatele Jana Cimického ze znásilnění a vydírání pacientek. Lékař se jich podle nich dopustil v 28 případech. Policie o tom ve čtvrtek informovala na Twitteru. Konkrétní jméno obviněného sice neuvedla, ale z kontextu vyplývá, že jde o Cimického. Podle dřívějších policejních informací je psychiatr podezřelý, že znásilňoval ženy od roku 1980 do roku 2016.