Místo ní vlály červené trenýrky, nyní se standarta vrátí na Pražský hrad. Pavel nastínil jak

Částečně rozstříhaná prezidentská standarta se vrátí zpět na Pražský hrad. Domluvím se s firmou na její obnově, slíbila nově zvolená hlava státu Petr Pavel v Partii Terezie Tománkové. Jde o vlajku, kterou skupina Ztohoven vyměnila v roce 2015 za červené trenýrky. Čerstvě zvolený prezident ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že podmínkou pro její vrácení byla porážka Andreje Babiše (ANO) ve finálním kole voleb.

Pavel už počátkem ledna uvedl, že skupina Ztohoven vrátí na Pražský hrad prezidentskou standartu, kterou v roce 2015 při jedné ze svých akcí vyměnila za rudé trenýrky na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana. Uskupení po své akci tvrdilo, že standartu rozstříhali a rozdali lidem. To, co z ní zbylo, se má nyní vrátit zpět na prezidentské sídlo.

„Nastal okamžik, kdy to můžeme dokončit. Vejdu ve styk s firmou, která standarty pro Hrad vytváří. Pokusím se s ní domluvit, jestli by z toho, co z původní standarty zbylo, dokázali dotvořit novou tak, aby mohla být v plné kráse pověšena na Hradě,“ nastínil prezident Pavel své budoucí plány v Partii Terezie Tománkové.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Emoce mojí mluvčí nepřekročily hranici, brala to citlivě. Počítám s ní, vzkázal Pavel

Podotkl, že Češi sice nedávají příliš najevo státní symboly jako jiné národy, ale to neznamená, že na ně nejsou pyšní – a to nejen při významných sportovních úspěších.

„Vezměte si průběh kampaně, která začala nabírat hodně velké obrátky až ve druhém kole. Podívejte se, kolik lidí přišlo na náměstí v Brně, Praze či před Národní muzeum s vlajkou a kolik lidí je opět hrdých, protože jsou Čechy. Dříve možná neměli důvod hrdost vyjádřit. Doufám, že nyní ji mít budou,“ řekla nově zvolená hlava státu ve vysílání CNN Prima NEWS.

Červené trenýrky Zeman spálil před novináři

Podmínkou vrácení standarty byla porážka Andreje Babiše (ANO) v prezidentských volbách. Člen skupiny vystupující pod jménem Petr Žílka řekl, že rozstříhána byla jen část standarty. Ta se skládá z dvou vrstev bílé látky, podkladu či nosiče, na nichž jsou z obou stran vyšité státní symboly – ty skupina odpárala a rozstříhala, podklad zůstal zachován. Při setkání s Pavlem se podle něj dohodlo, že právě tento nosič skupina poskytne příští hlavě státu, a završí se tak celá někdejší akce výměny standarty za trenýrky.

Případ s trenýrkami se dostal k obvodnímu soudu. Původně muže obžaloby zprostil a chtěl případ předat do přestupkového řízení, žalobkyně proti rozhodnutí podala stížnost. Nakonec členové skupiny odešli s podmíněnými tresty a povinností nahradit Správě Pražského hradu přes 55 tisíc korun za poškozenou střechu a přestřižené lanko u stožáru, za ukradenou standartu měli zaplatit 8 400 korun.

Muži se hájili tím, že mají právo na svobodný projev. Odvolací soud uvedl, že právo na svobodu slova není možné řadit nad právo na majetek. Červené trenýrky se v české společnosti od té doby staly všeobecně srozumitelným symbolem nesympatií se způsobem Zemanovy politiky. V roce 2018 Zeman červené trenky spálil na venkovním ohništi na Pražském hradě, jeho kancelář je prý zakoupila za korunu od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Vrátím standartu na Hrad, slíbil Pavel

Pavel na začátku ledna uvedl, že se sešel s lidmi, kteří z Hradu vzali standartu a dohodl se s nimi na jejím vrácení. „Nedávno jsem se dozvěděl, že prezidentská standarta, která byla v roce 2015 odcizena z Hradu, existuje a nebyla úplně zničena, jak se povídalo. Zejména pro ty, kteří slouží vlasti, má obrovský symbolický význam,“ uvedl.

„Standarta se na Hrad vrátí, ale až do rukou nového prezidenta. Podmínkou vrácení je, že hlavou státu nebude Andrej Babiš. Mělo by tak dojít k naplnění hesla Pravda vítězí. Do vyhlášení výsledku voleb tedy bude standarta v úschově,“ doplnil tehdy prezidentský kandidát.

Konstatoval, že neschvaluje, co tehdy členové skupiny Ztohoven udělali, ale rozumí tomu, proč to udělali. „Věřím, že situace na Hradě se v březnu změní. Chci tam vrátit politiku založenou na hodnotách demokracie a svobody a jsem rád za dohodu, že spolu s hodnotami se tam vrátí i prezidentská standarta,“ napsal Pavel v lednu.

Tagy: