Ukrajinci chystali biologické zbraně. Moskva přišla s dalším odůvodněním invaze

Biologické zbraně

Ruská armáda měla ráno zastavit palbu v několika ukrajinských městech

Rusko údajně vymýšlí další důvody, na základě kterých svým občanům vysvětluje, že invaze na Ukrajinu byla nezbytná. Již dříve Moskva prohlásila, že východoevropskou zemí prý zmítá nacismus, teď Rusko spustilo nový narativ – vojáci do země vtrhli, aby překazili výzkum ukrajinských biologických zbraní.

Co se může zdát lidem na Západě jako naprostý nesmysl, zní pro občany Ruska docela jinak. Moskva totiž odtrhla vlastní lidí od sociálních sítí a pravděpodobně je chce odpojit i od globálního internetu. Kreml tak může tvarovat válečnou propagandu a lidé se v zemi budou čím dál hůře dostávat k informaci, proč se na Ukrajině ve skutečnosti válčí.

Rusko nově přišlo s myšlenkou, že Američané pomáhali Ukrajině vyvíjet biologické zbraně. Kyjev chtěl údajně v boji zneužít patogeny jako anthrax a bakterie způsobující tularémii (zaječí nemoc) nebo mor.

Na biologickém výzkumu, který měly podle Ruska podporovat Spojené státy, Ukrajinci údajně pracovali nedaleko hranic s největší zemí světa. Moskva proto tvrdí, že se cítila přímo ohrožená a musela zasáhnout. Pro takovou tezi ale neexistují žádné hmatatelné důkazy.

Atomové zbraně a nacismus

Jde tak o další z řady domnělých tvrzení, kterými se Rusko snaží před svými občany ospravedlnit krvavou válku na Ukrajině. Celý konflikt postavil Vladimir Putin na myšlence, že Ukrajinou zmítá nacismus a je zapotřebí ji denacifikovat.

Mimoto také Rusko používá argument, že Ukrajina má ambice stát se jadernou velmocí, čímž by Kyjev prý přímo Moskvu ohrožoval.

Kreml soudí, že pokud se Ukrajina připojí k NATO, získá přístup k nukleárnímu arzenálu a know-how. Rusko proto zásadně brojí proti snahám Kyjeva vstoupit do Severoatlantické aliance.

Tagy: