Trumpová měla čich na úspěch. Od bolševiků chtěla pryč co nejdřív, tvrdí experti

Jak se z dívky z východu stane součást americké smetánky? O cestě Ivany Trumpové do Spojených států, kam lidé míří za splněním svého snu, mluvil ve vysílání CNN Prima NEWS historik Martin Kovář. Popsal, jak důležitá byla Ivana pro jejího bývalého manžela, exprezidenta Donalda Trumpa. Amerikanista Jiří Pondělíček vysvětlil, proč se jí v Americe začalo tak podnikatelsky dařit.

Ivana Trupová už od svého dětství nechtěla žít v zemi, kde vládl komunistický režim. „Nezapomeňme, že se narodila v roce 1949, takže začala vnímat svět a československou realitu v polovině 50. let. A to byly sakra ošklivé roky. V roce 1959 jí bylo deset let. A to pořád ještě vládl Antonín Novotný. Od začátku bylo zjevné, že jak rodina, která jí vedla ke sportu, tak ona sama nechce v této bolševické zemi zůstat“, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS historik Martin Kovář.

„Dobře lyžovala. Byla to nadaná dívka, ostatně studovala tělesnou výchovu. Podařilo se jí vycestovat do zahraničí. To směla, protože se pohybovala na rozhraní národního juniorského týmu. Nakonec se jí povedlo dostat se z Československa legálně. Provdala se v Rakousku za Alfreda Winkelmeiera. Jakmile tohle dokázala, bylo evidentní, že s jejím sportovním nadáním a touhou dělat byznys při troše štěstí udělá díru do světa. A taky se jí to podařilo,“ popsal historik její cestu ke splněnému snu.

Zažila i nezdary

Podnikatelské začátky nebyly pro Ivanu Trampovou jednoduché. Patřily k nim i nezdary. „Začala úspěšně podnikat až po rozvodu s Donaldem Trumpem. Mimochodem, tuším, že byli spolu 15 let, což je hodně. Leccos určitě od něj a od svého tchána okoukala,“ vysvětluje Kovář.

„Ivana Trumpová nebyla s Donaldem v době, kdy začal působit veřejně. Tehdy byl významným podnikatelem, který dával dary politickým stranám, sám ještě nebyl politicky aktivně činný,“ uvedl amerikanista Jiří Pondělíček.

Nedomnívá se, že by za jejím úspěchem stály jen peníze z majetkového vyrovnání po rozvodu. „Tak dlouho by jí nevydržely. Domnívám se, že je minimálně dokázala dobře zhodnotit. Je nesporné, že se v podnikání vyznala a měla čuch na to, co bude úspěšné. Skutečně vzhledem k tomu, že je to 30 let od jejich rozvodu s Trumpem, prokázala, že si umí poradit sama. Byla celebritou sama o sobě, nejen jako bývalá manželka Donalda Trumpa,“ vysvětlil Pondělíček.

Byť se s Trumpem rozvedla, hrála Ivana v jeho životě stále významnou roli. „Pro Trumpa to byla maminka jeho tří dětí, včetně Donalda juniora, pro kterého má bývalý americký prezident mimořádnou slabost. A také maminka Ivanky, která byla pro něj klíčovou figurou, se kterou se Trump radil celé ty čtyři roky, které byl v Bílém domě, alespoň podle politických komentátorů,“ řekl Kovář.

„A navíc se dcera Ivanka provdala za Jareda Kushnera, amerického podnikatele židovského původu, který měl skvělé kontakty na Izrael,“ dodal. Podle něj Ivana s Donaldem Trumpem vycházela velmi dobře i po rozvodu. „Proto se spekulovalo o tom, že by se mohla stát velvyslankyní Spojených států v České republice,“ dodává historik.

Tagy: