V Česku jsou PCR testy méně spolehlivé než v zahraničí. Odborníci nevědí proč

Ilustrační foto

Problémové PCR testy

PCR testy jsou dosud jeden z nejcitlivějších způsobů, jak odhalit koronavirus. Nyní se ale v Česku objevují případy lidí, kterým PCR test nákazu neprokázal i přesto, že měli příznaky nebo třeba pozitivní antigeny. Situací už se zabývá Státní zdravotní ústav.

PCR testy v Česku čím dál více lidem neodhalí koronavirus. Zkušenost s tím má i Martin Kopp. V lednu mu v práci vyšly dva antigeny pozitivně. Následoval další test. „Zajel jsem si na PCR test. Když jsem přijel domů, udělal jsem si ještě doma jeden antigenní test, který mi vyšel pozitivně, nicméně PCR test vyšel negativně. Měl jsem nějaké příznaky, tak jsem zůstal pět dní doma,“ popsal Kopp.

Situaci, kdy koronavirus neodhalil ani antigen, ani PCR test, zažil Tomáš Jelínek z Prahy. „Měl jsem příznaky – horečku, zimnici, bolest svalů. Oba testy mi vyšly negativně. A byť jsem nemoc prodělal, problém je v tom, že se mi neobjeví v Tečce, že nemoc mám za sebou, takže by se mě týkala každá další karanténa,“ sdělil Jelínek.

Problém v laboratořích?

To, že v poslední době PCR testy nemusí být zárukou, CNN Prima NEWS potvrdil i Státní zdravotní ústav. „Je více různých typů PCR. Většinou se jedná o PCR, které jsou velmi citlivé, čili to by neměla být otázka citlivosti. Konzultovala jsem to s WHO a ICD,“ vysvětlila vedoucí Národní referenční laboratoře SZÚ Helena Jiřincová.

Laboratoře v Evropě ani v Izrael takový problém nemají. Jde tedy o ryze českou „záhadu“, které zatím nikdo nepřišel na kloub. Lidé si mezitím své zkušenosti vyměňují na sociálních sítích.

„Může to znamenat, že dochází postupně k takové selekci genů, které tam jsou, a mutacím, že PCR test, který tady byl v klasické podobě, přestává tyto varianty zachycovat. Ale to je zatím signál, nemůžu to potvrdit. Ale pravdou je, že zkušenost mám podobnou,“ reagoval epidemiolog Roman Prymula. „Znamená to, že se do budoucna bude muset posunout metodika testování a vybrat takové sekvence, které ve variantách jsou,“ pravil Prymula.

Výtěr z nosu i krku

Státní zdravotní ústav ale s takovým tvrzením nesouhlasí. Přiklání se spíše k tomu, že příčinou je způsob odběru nebo doba odběru. „I PCR test potřebuje kvalitně provedený stěr a následně dostatečné množství viru, aby to bylo identifikovatelné. Proto i samozřejmě doporučujeme nechodit hned první den na test,“ dodal náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.

Státní zdravotní ústav už také rozeslal do laboratoří doporučení, aby dělaly výtěry lidem nejen z nosu, ale i z krku. Výsledek by tak mohl být přesnější.

Tagy: