První obvinění za schvalování ruské agrese na Ukrajině. Policie šetří stovky případů

Padlo první obvinění kvůli veřejnému schvalování a obhajování ruské agrese na Ukrajině, informovali ve čtvrtek detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). V celém Česku kriminalisté v současnosti posuzují přibližně 200 dalších podobných skutků.

„Obdivuji Putina za jeho trpělivost s tou ukrajinskou fašistickou chátrou“. Takhle se nedávno na sociální sítí vyjadřoval bývalý komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. „Pokud se využije tato zbraň v místech, kde nejsou obyvatelé, je to nejúčinnější zbraň a prostě tam zůstane velká díra a je klid,“ napsal o případném použití vodíkové bomby na Ukrajině bruntálský zastupitel za SPD Daniel Makay.

Podobnými výroky se zabývají detektivové v celé zemi. První trestní stíhání kvůli konfliktu na Ukrajině zahájili za vyjádření na internetu. „Kriminalisté včera zadrželi a obvinili jednu osobu, která měla na sociálních sítích ospravedlňovat agresi Ruské federace vůči Ukrajině,“ potvrdil mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Několikaleté vězení

Za podobné činy hrozí až tři roky vězení. Tresty jsou tak mírnější než v případech schvalování teroristických útoků, u nichž je horní hranicí až 15 let vězení.

Státní zástupci mají od středy k dispozici devítistránkový návod, jak postupovat při posuzování trestných činů, které schvalují konflikt na Ukrajině. Pro trestní stíhání musí být splněno několik základních předpokladů. Výrok musí schvalovat zločiny proti míru, být vysoce závažný a musí podněcovat k nenávisti nebo použití násilí. „Může jít například o výroky typu že si některý národ zaslouží útoky na civilní obyvatelstvo nebo o výslovnou podporu vojenských operací,“ vysvětlil mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Jak případy posuzovat?

Podle advokátů však nebude posuzování podobných případů jednoduché. „Zprávy typu ‚všichni Ukrajinci by měli být postříleni‘ jsou nepochybně schvalování a dle mého by naplňovaly skutkovou podstatu trestného činu,“ uvedl advokát Jiří Matzner. V případě obecnějších výroků bude jejich posouzení složitější. „Tvrzení ‚bezpečnostní operace probíhá v Rusku a je dobře, že probíhá‘ podle mě samo o sobě ty znaky nenaplňuje,“ dodal Matzner.

„Stejně tak, jako internetem nemůžete volně šířit sadistické pornografické dílo či nacistické a komunistické názory, nemůžete šířit podporu režimu, který ohrožuje národní bezpečnost a vraždí nevinné civilisty,“ dodal advokát Jakub Blažek.

Stíhání prvního obviněného člověka pokračuje na svobodě. Detaily o dalších podobných případech by mohly být známé v nejbližší době.

Tagy:
válka Vladimir Putin Policie ČR invaze sociální sítě Ukrajina obvinění advokát KSČM Zdeněk Ondráček věznice SPD Česko Rusko Národní centrála proti organizovanému zločinu NCOZ schvalování Daniel Makay Petr Malý Jakub Blažek Nejvyšší státní zastupitelství ČR

Hlavní zprávy

Hurikán změnil Floridu k nepoznání. Satelitní snímky odhalují devastaci amerického ráje
USA

Hurikán změnil Floridu k nepoznání. Satelitní snímky odhalují devastaci amerického ráje

Hurikán Ian se v týdnu prohnal Floridou a nyní slábne nad Jižní Karolínou. Po odchodu živlu se Američanům naskytl děsivý pohled na spoušť, kterou hurikán zanechal. Pouhých pár dní změnilo populární turistické destinace k nepoznání. Proměnu krajiny na pobřeží odhalily satelitní snímky. Počet obětí hurikánu Ian na Floridě vzrostl na nejméně 47, jiné zdroje uvádí 72.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
05:25

Ukrajinci vstoupili do Lymanu, v ulicích se bojuje, ale ruští vojáci se stahují

23:35

Na Rudém náměstí proběhly obří oslavy anexe čtyř ukrajinských území

23:09

Na Donbasu do týdne zavlají další ukrajinské vlajky, řekl Zelenskyj

22:37

V Lymanu, kde dnes zavlála ukrajinská vlajka, se ještě bojuje, ale už tam nejsou ani stopy po pseudoreferendu uspořádaném Ruskem, řekl Zelenskyj.

Živě
ON-LINE: Z letiště na Krymu se ozval výbuch. Podle proruské správy vzplálo letadlo

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Kyjev a Západ anexi odmítají. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian, údajně tam vzplálo letadlo.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Domácí zpravodajství

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.