Křeček: Sociálně vyloučení si za problémy mohou sami. Nepaušalizujte, reaguje novinářka

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček odmítá, že by obviňoval Romy z opakovaného ničení sociálních bytů. V textu, který spustil velkou vlnu kritiky, se podle svých slov o Romech vůbec nezmiňuje. Uvedl to v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Novinářka Jarmila Balážová naopak označila ombudsmanovy výroky za populistické a paušalizující – místo hájení práv podle ní hází všechny do jednoho pytle.

„Chudé lidi v bytové nouzi najdeme kdekoliv v naší zemi. Ale ti nedevastují bytový fond a vyloučené lokality nevytvářejí. Ve vyloučených lokalitách bydlí hlavně ti, kteří ke vzniku a existenci vyloučených lokalit přispívají, a to rozhodující měrou. Lidí bez práce, kteří uvízli v systému nárokových sociálních dávek, lidé bez základního vzdělání a snahy na tom něco změnit, nebo alespoň se přičinit o změnu způsobu života vlastních dětí, lidé devastující jeden poskytnutý byt a dům za druhým,“ napsal Křeček ve svém blogovém příspěvku, který následně rozproudil velkou vlnu kritiky.

Článek rozčílil především zástupce romských komunit, kteří často žijí v sociálně vyloučených lokalitách. Ředitel občanského sdružení Romodrom Nikola Taragoš proto usiluje o odvolání Křečka z funkce ombudsmana, zákon to ale neumožňuje. Není to ovšem poprvé, co se veřejný ochránce práv vyjádřil pejorativně na konto romských komunit.

Křeček se nicméně brání a odmítá, že by jeho text byl jakkoliv rasistický. O Romech se prý v článku nezmínil ani slovem, tudíž je nemohl urazit.

„V čem jsou mé výroky kontroverzní? To je reakce potrefené husy. O Romech jsem vůbec nemluvil, není tam o nich ani jedno slovo. Mluvil jsem o obyvatelích vyloučených lokalit. Za 30 let, co se zabývám bytovou problematikou, dobře vím, že se to netýká jenom Romů,“ uvedl na svou obhajobu ombudsman.

Podle něj je mnohem horší, že představitelé romské menšiny selhávají v komunikaci s majoritní společností. „Překvapilo mě, že se ozvali na článek, kde není o Romech ani slovo. A reagují nepřiměřeně na každou zmínku místo toho, abychom společně hledali řešení problémů,“ pokračoval Křeček.

Dodal, že se problém s lidmi z vyloučených lokalit řeší už několik dekád, ale ne příliš úspěšně. Za posledních 30 let se i přes snahu neziskových organizací či vládních zmocněnců ztrojnásobil počet vyloučených lokalit. Proto se domnívá, že problém není na straně majoritní většiny.

„Nechceme si přiznat, že jsou ty byty ničeny. Lidé v nich neumí žít. Nechci slyšet, že za to může společnost. Mohou za to především lidé, kteří tam (ve vyloučených lokalitách) bydlí,“ sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Mluvíte o lidech paušálně, poškozujete je, říká novinářka

Novinářka a romská aktivistka Jarmila Balážová s názorem ombudsmana nesouhlasí. Podle ní se Křeček dopustil zobecňování a populismu místo toho, aby pomáhal hledat společné řešení.

„Ne všichni lidé z majoritní většiny nesou zodpovědnost – stejně jako ji nenesou všichni Romové – za to, jak vypadají lokality a domy, kde se bydlí. Zodpovědnost nesou politici, oni mají hlídat, zda někdo dělá nebo nedělá nepořádek. Ve spolupráci s dalšími složkami tomu mají zabránit,“ kontrovala Balážová.

„Považuji za velice nefér mluvit paušálně o lidech, kteří žijí v sociálním vyloučení. Zvlášť když tyto lokality sami navštěvujete. Znám Romy, kteří jsou ze sociálně znevýhodněného prostředí, ale přesto studují. Potom se musí, bohužel, i v důsledků vašich výroků ve veřejném prostoru potýkat s velice nepříjemnými útoky na jejich osobu. Za tu situaci nemůžou,“ upozornila novinářka.

Tagy:

Hlavní zprávy

Havlíček: Brečíte a neumíte přijímat rány. Fňukání známe od někoho jiného, vmetl mu Kupka
Partie

Havlíček: Brečíte a neumíte přijímat rány. Fňukání známe od někoho jiného, vmetl mu Kupka

Stále brečíte, musíte umět přijmout rány, opřel se v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny a hnutí ANO Karel Havlíček do ministra dopravy a místopředsedy ODS Martina Kupky. Ten mu ale s narážkou na šéfa hnutí ANO Andreje Babiše vmetl, že „fňukání zná od někoho jiného“ a že v kampani opoziční hnutí říkalo „objektivní lži“.

Kupka prozradil, kdy koalice oznámí postup v boji o Hrad. Představí vlastního kandidáta?
Partie

Kupka prozradil, kdy koalice oznámí postup v boji o Hrad. Představí vlastního kandidáta?

Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) v úterý 4. října oznámí, jak se postaví k prezidentským volbám. V nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Ten zároveň lidi žádal o pochopení, že se koalice stále nevyjádřila. Premiér Petr Fiala (ODS) přitom sliboval, že resumé řekne do konce září. Zda ale představí vlastního kandidáta, není jasné. Podle dřívějšího vyjádření premiéra spíše někoho podpoří.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
14:01

Bojový vrtulník Ka-52 okupantů sestřelen, radují se ukrajinští vojáci

13:21

Papež vyzval Putina, aby zastavil kolotoč násilí a smrti na Ukrajině

12:55

Ukrajinští obránci sestřelili ruský vrtulník Ka-52

12:36

Ruský ústavní soud dal zelenou anexi ukrajinských území

Živě
ON-LINE: Ruský ústavní soud dal zelenou anexi ukrajinských území. Na tahu jsou poslanci

Ruský ústavní soud schválil připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. V Lymanu na východě Ukrajiny, kde v sobotu zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam není ani stopy po pseudoreferendu zorganizovaném Moskvou, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko by se podle čečenského vůdce Razmana Kadyrova nemělo v reakci na utrpěné porážky bát použít jaderné zbraně. Na letišti Belbek na poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian. Podle tamní proruské správy tam vzplálo letadlo.

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol

Učebny budeme vytápět i nadále, jinak děti onemocní a odrazí se to na absenci ve třídách i kvalitě vzdělání. Redakci CNN Prima NEWS to uvedli oslovení ředitelé škol, kterým se nelíbí vládou doporučované snižování teplot v prostorech nejen vzdělávacích institucí. Navzdory rostoucím cenám energií si ředitelé podle svých slov nemohou dovolit riskovat zdraví svých žáků, u některých škol přitom prudce vzrostly zálohy na energie.

Babiš prodává obytňák? Bude to chtít exorcismus, smějí se lidé ironickému inzerátu

Od vyhlášení výsledků druhého kola senátních voleb neuplynul ani den, ale internet již zaplavily vtípky poukazující na drtivou prohru kandidátů hnutí ANO. Mezi ty nejsdílenější se soudě z reakcí na sociálních sítích řadí falešný inzerát, dle kterého předseda ANO Andrej Babiš prodává svůj ikonický karavan. „Měl jsem ho pár měsíce, použiť len necelé sezóne,“ uvádí mimo jiné satirická anonce.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Tragédie po utkání ligy v Indonésii: V tlačenici na fotbalovém stadionu zemřelo 125 lidí

Aktualizováno

Při násilnostech a následném chaosu a tlačenici po zápase indonéské první fotbalové ligy ve městě Malang zemřelo v sobotu večer 125 lidí. Úřady počet obětí oficiálně upřesnily po kontrole údajů z deseti nemocnic v oblasti, kam byly desítky zraněných, včetně žen a dětí, ze stadionu převáženy. Původně bylo hlášeno 174 mrtvých a dalších nejméně 180 zraněných. O tragédii v neděli informovaly zahraniční tiskové agentury s odvoláním na místní policii a úřady na ostrově Jáva.

Domácí zpravodajství

Šíření covidu nadále zrychluje. Přibyli hospitalizovaní i vážně nemocní

Šíření covidu v Česku nadále zrychluje. V sobotu testy v Česku potvrdily 667 případů koronaviru, zhruba o sto víc než před týdnem. O 414 se za poslední týden zvýšil počet hospitalizovaných, je jich 1 381. Pacientů v těžkém zdravotním stavu leží v nemocnicích 48, o 20 víc než minulou sobotu. Testovaných o čtvrtinu ubylo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.