Sex bez souhlasu je znásilnění, podle zákonů to ale ne vždy platí. Jak má znít nová definice?

V Česku je za jediný den spácháno 34 případů znásilnění, policii je však ohlášeno jen jedno až dvě z nich. Na tato alarmující čísla poukazují Amnesty International a Konsent. Pomoci obětem by podle organizací mohla změna definice trestného činu znásilnění. Nyní totiž nezohledňuje například situaci, kdy je osoba paralyzována. Pro změnu zákoníku by byli například Piráti. Jak by podle nich v praxi vypadala?

Organizace Amnesty International a Konsent upozorňují, že v České republice je policii každoročně ohlášeno přibližně 600 případů znásilnění. Ty, které se dostanou k policii, však představují jen velmi malou výseč skutečného počtu.

ČTETE TAKÉ KOMENTÁŘ: Korespondenční volba? Populismus pětikoalice. Kritici nejsou neandrtálci z jeskyně

Důvodem je podle kritiků nedostatečná definice trestného činu znásilnění v zákoně. „Současná právní úprava nepokrývá všechny situace, například to, když je oběť paralyzovaná a není schopna se aktivně bránit. Nebo když se nebrání, protože z minulosti ví, že to situaci jen zhorší,“ upozornili na středečním happeningu organizací i Piráti.

Jednou z podporovatelek změny je i pirátská poslankyně Klára Kocmanová. „Prosazujeme takovou opravu definice, která bude založená na souhlasu. Souhlas nebude muset být rozhodně pouze ústní, ale i vyplývající ze situace,“ upřesnila pro CNN Prima NEWS.

A jak by to vypadalo v praxi?

Činy, které dosud postihované kvůli díře v zákoně nebyly, ale v realitě o znásilnění šlo, budou kvalifikovány jako trestný čin znásilnění. „Dosud platí, že při činu musí dojít k násilí, pohrůžce násilí, nebo oběť musí prokázat, že se dostatečně bránila. To chceme změnit. Soud se tak nově nebude soustředit jen na to, jak a jestli oběť vyjádřila odpor, ale také jestli s jednáním obviněného souhlasila,“ popsala pirátka. Dodala, že by však nadále byla dodržována presumpce neviny.

Vedle Pirátů by byl pro změnu definice i předseda hnutí ANO Andrej Babiš (ANO). „Změna je nutná a musí dát jasně najevo obětem, pachatelům i orgánům činným v trestním řízení, že ne je prostě ne a sex bez souhlasu je a vždy bude znásilnění,“ uvedl Babiš, který na akci před Poslaneckou sněmovnou také dorazil.

Podporuji změnu definice trestného činu znásilnění. Změna je nutná a musí dát jasně najevo obětem, pachatelům i orgánům...

Posted by Andrej Babiš on Wednesday, February 22, 2023

„Je velmi důležité, aby ženy, děti, ale i muži, kterých se to týká, měli naději, že pachatel, který jim ublížil, bude potrestán, a že za znásilnění neodejde s podmínkou,“ dodal neúspěšný kandidát v letošních prezidentských volbách.

Babišův zájem udivil i Kocmanovou. „Celkem mě překvapuje, že se k tomu přihlásil teď, když byl celkem osm let ve vládě a tento problém jakkoliv neřešil,“ sdělila. Ke změně definice trestného činu znásilnění se podle organizací strany opravdu zavázaly již před loňskými podzimními volbami. Fanoušci Andreje Babiše ho však za transparent „Chce to souhlas“ v komentářích chválí.

Definice není problém, říká vládní poslanec

Někteří politici by však pro změnu definice ruku nezvedli. „Diskutoval jsem tuto problematiku s odborníky z praxe i akademického prostředí. Shodují se, že dnes nevidí zásadní problém ve vymezení trestného činu znásilnění a že ani u soudu není při posuzovaní naplnění podmínek skutkové podstaty žádný větší problém. Podle těchto názorů, které respektuji, změna není potřebná,“ sdělil pro CNN Prima NEWS právník a poslanec Michael Kohajda (KDU-ČSL).

Problémem je podle něj trestání takového činu, kdy je nadmíru často trestán podmínkou. „To je ale spíše otázka soudní praxe a sjednocovaní judikaturní praxe nadřízenými soudy. Myslím si, že by měly být voleny přísnější tresty,“ dodal jasně Kohajda.

„Jde o věc diskutovanou na mnoha odborných úrovních, ale zatím spíše převládá názor, že se naše trestní justice dokáže s případy násilí na ženách vypořádat,“ reagoval pro CNN Prima NEWS šéf poslanců ODS Marek Benda.

Někteří se obávají možného nárůstu falešných obvinění. To však Piráti odmítají. „Praxe v zahraničních zemích, kde tuto právní úpravu přijali, nic takového nepotvrdila,“ sdělila reakci poslankyně Kocmanová.

Konzervativnější jsou i další politici napříč spektrem. Příkladem je i řešení Úmluvy o prevenci a potírání domácího násilí a násilí vůči ženám. Evropský parlament totiž před týdnem vyzval Radu Evropské unie, aby přestala odkládat její ratifikaci. Zatímco například pirátští europoslanci jednomyslně hlasovali pro, všichni europoslanci z ODS byli proti. Najít shodu v otázce změny definice znásilnění tak ani na vládním půdorysu nemusí být snadné.

Kdy by mohlo dojít ke změně?

Jasný termín úpravy definice zatím není znám. Iniciátoři však doufají, že k ní dojde co nejdříve. „Pokud na tom v Poslanecké sněmovně najdeme shodu, dokáži si představit, že by změna mohla platit od příštího roku,“ dodala Kocmanová.

Nynější znění zákona pojednává o donucení k sexu násilím, pohrůžkou násilí či jiné těžké újmy a o zneužití bezbrannosti oběti. Amnesty International na svém webu upozorňuje, že znásilnění je jeden z nejzávažnějších a nejvíce zraňujících trestných činů, upozorňuje

Tagy: