Tisícům lidí hrozí odpojení od plynu a elektřiny. Na změnu dodavatele mají poslední týden

Někteří lidé stále odebírají energie v režimu dodavatele poslední instance. Takové domácnosti ve většině případů mají už jenom poslední týden na to, aby se přihlásili k novému poskytovateli. Pokud to neudělají, mohou se ocitnout na seznamu černých odběratelů a nakonec úplně bez elektřiny či plynu.

Osmnáct tisíc odběratelů si zatím nevyřešilo přechod od dodavatele poslední instance (DPI). „U ČEZ zůstává v režimu DPI zhruba 5 500 klientů. Z toho tisíc jsou podnikatelé, u nichž můžeme předpokládat, že některá odběrná místa už nefungují,“ uvedl mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

„Pražská energetika má zhruba 400 odběrných míst stále v režimu DPI. Je to mix různých případů,“ řekl mluvčí společnosti PRE Karel Hanzelka s tím, že jde například o byty, které jsou prázdné či určené k pronájmu zahraničním turistům.

Pokud majitelé bytů svou situaci rychle nevyřeší, mohou se ocitnout na seznamu černých odběratelů a zároveň bez elektřiny či plynu. Ze zákona je totiž dodavatel poslední instance záchranná síť, která funguje maximálně půl roku.

„Pokud by si člověk do té doby nesehnal nového dodavatele, dopustil by se neoprávněného odběru,“ zdůraznil mluvčí Energetického regulačního úřadu Michal Kebort s tím, že to obvykle vede k odpojení odběrného místa.

Do kdy přesně mají lidé čas, závisí na tom, u kterého dodavatele byli původně. Většina lhůt uplyne v půlce dubna. Čekat na poslední chvíli se ale prý nevyplatí. „Přechod mezi dodavateli zabere zhruba deset pracovních dnů. Pokud je někdo stále u DPI, má několik posledních dní na to, aby si našel nového dodavatele,“ řekl Kebort.

Společnost PRE se chystá klienty odpojovat. „V první řadě to budou ti, kteří nekomunikují a neplatí,“ upřesnil Hanzelka. Kromě odstřižení od plynu a elektřiny ale takové klienty vytrestá ještě jedna věc –⁠ opětovné připojení k sítím stojí několik tisíc a třeba v případě plynu může trvat až měsíc.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jelínková o prohře se Zwyrtek Hamplovou: Děsí mě, že takový člověk bude v Senátu
Partie

Jelínková o prohře se Zwyrtek Hamplovou: Děsí mě, že takový člověk bude v Senátu

Děsí mě, že v senátních volbách zvítězila paní, jež stojí na jednom pódiu s lidmi, kteří říkají, že by šli požádat o pomoc Putina. V nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS to řekla bývalá senátorka a šéfka klubu KDU-ČSL Šárka Jelínková. Ta se na Kroměřížsku nedostala do druhého kola senátních voleb. Nakonec v daném obvodu vyhrála kontroverzní právnička Jana Zwyrtek Hamplová (NEZ).

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
15:46

Rusové zůstávají největším dodavatel zbraní na Ukrajinu, hlásí tamní ministerstvo obrany

15:03

Německo, Dánsko a Norsko koupí slovenské houfnice pro Ukrajinu

14:30

Z plynovodu Nord Stream 1 přestal unikat plyn, uvedly dánské úřady

14:01

Bojový vrtulník Ka-52 okupantů sestřelen, radují se ukrajinští vojáci

Živě
ON-LINE: Ruský ústavní soud dal zelenou anexi ukrajinských území. Na tahu jsou poslanci

Ruský ústavní soud schválil připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. V Lymanu na východě Ukrajiny, kde v sobotu zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam není ani stopy po pseudoreferendu zorganizovaném Moskvou, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko by se podle čečenského vůdce Razmana Kadyrova nemělo v reakci na utrpěné porážky bát použít jaderné zbraně. Na letišti Belbek na poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian. Podle tamní proruské správy tam vzplálo letadlo. Z plynovodu Nord Stream 1 už patrně neuniká plyn, tlak v plynovodním potrubí se stabilizoval, uvedly v neděli podle agentury AP dánské úřady.

Putin nemá vagnerovce pod kontrolou. Kvůli mobilizaci zažije horké chvíle, říká analytik

Vladimir Putin nemá Vagnerovu skupinu plně pod kontrolou, říká vojenský analytik Lukáš Visingr. Jedná se však o jednu z nejúspěšnějších ruských sil během invaze na Ukrajinu. Zakladatel skupiny nicméně zkušenější veterány v jednotce doplňuje nováčky bez výcviku, ti pak slouží jen jako „potrava pro děla“. Mobilizace podle odborníka ruské problémy jen prohloubí.

Kupka prozradil, kdy koalice oznámí postup v boji o Hrad. Představí vlastního kandidáta?

Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) v úterý 4. října oznámí, jak se postaví k prezidentským volbám. V nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Ten zároveň lidi žádal o pochopení, že se koalice stále nevyjádřila. Premiér Petr Fiala (ODS) přitom sliboval, že resumé řekne do konce září. Zda ale představí vlastního kandidáta, není jasné. Podle dřívějšího vyjádření premiéra spíše někoho podpoří.

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol

Učebny budeme vytápět i nadále, jinak děti onemocní a odrazí se to na absenci ve třídách i kvalitě vzdělání. Redakci CNN Prima NEWS to uvedli oslovení ředitelé škol, kterým se nelíbí vládou doporučované snižování teplot v prostorech nejen vzdělávacích institucí. Navzdory rostoucím cenám energií si ředitelé podle svých slov nemohou dovolit riskovat zdraví svých žáků, u některých škol přitom prudce vzrostly zálohy na energie.

Tragédie po utkání ligy v Indonésii: V tlačenici na fotbalovém stadionu zemřelo 125 lidí

Aktualizováno

Při násilnostech a následném chaosu a tlačenici po zápase indonéské první fotbalové ligy ve městě Malang zemřelo v sobotu večer 125 lidí. Úřady počet obětí oficiálně upřesnily po kontrole údajů z deseti nemocnic v oblasti, kam byly desítky zraněných, včetně žen a dětí, ze stadionu převáženy. Původně bylo hlášeno 174 mrtvých a dalších nejméně 180 zraněných. O tragédii v neděli informovaly zahraniční tiskové agentury s odvoláním na místní policii a úřady na ostrově Jáva.

Domácí zpravodajství

Šíření covidu nadále zrychluje. Přibyli hospitalizovaní i vážně nemocní

Šíření covidu v Česku nadále zrychluje. V sobotu testy v Česku potvrdily 667 případů koronaviru, zhruba o sto víc než před týdnem. O 414 se za poslední týden zvýšil počet hospitalizovaných, je jich 1 381. Pacientů v těžkém zdravotním stavu leží v nemocnicích 48, o 20 víc než minulou sobotu. Testovaných o čtvrtinu ubylo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.