TŘI DNY DO INVAZE: Válka napůl začala. Ruské tanky před rokem vtrhly na Donbas

Redakce CNN Prima NEWS přináší před výročím začátku války článkový speciál Pár dní do invaze, který připomíná události, jež předcházely ruskému vpádu na Ukrajinu. Přesně před rokem – 21. února 2022 – uznal Vladimir Putin nezávislost separatistických republik na ukrajinském Donbasu, kam posléze vtrhla ruská armáda. Byl to prolog války. To nejhorší přišlo vzápětí.

Do ruské plošné invaze na Ukrajinu zbývaly tři dny. Už 21. února ale válka tak trochu začala. Ruský prezident Vladimir Putin vystoupil s hodinovým projevem, ve kterém uznal nezávislost separatiských území na Ukrajině – Luhanské lidové republiky a Doněcké lidové republiky.

Západ byl jako opařený. Evropská unie i Spojené státy začaly Putina kritizovat za nerespektování mezinárodního práva a připravovaly sankce. To ale nebylo všechno.

Zprávy o Ukrajině z 22. února loňského roku:

Putinovo uznání autonomie území na Donbasu bylo totiž záminkou pro ruskou invazi. V noci z pondělí (21. února) na úterý (22. února) tak začaly na Ukrajinu proudit ruské tanky. První záběry invazních vojsk se začaly ukazovat kolem jedenácté hodiny večer.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Biden v Kyjevě: Putin se hrubě přepočítal. Ruská ekonomika se potápí, lidé prchají ze země

Reakce Ukrajiny

Rusko tehdy vniklo na Ukrajinu z východu. Ruská armáda se ale ještě do války nezapojila. Zatím. Ukrajinské jednotky vyčkávaly na linii dotyku a ostřelovaly se s proruskými separatisty.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil v noci také s televizním projevem, ve kterém občany ubezpečil, že žádné bezprostřední riziko nehrozí. Podle něj jsou hranice Ukrajiny dobře chráněné a zůstanou takové, jaké jsou. Za svůj údajně umírněný projev ale čelil kritice. Tehdy se na jeho tváři začaly objevovat první vrásky.

Falešný sentiment na trzích

Ještě 21. února dopoledne svět stále věřil, že se Rusko k žádné agresi neodhodlá. Začalo se totiž plánovat setkání Vladimira Putina a Joea Bidena. Mimoto se měli sejít i ministři zahraničí USA a Ruska.

Trhy na tyto zprávy zareagovaly neuvěřitelně pozitivně a svět získal falešný dojem, že to všechno dobře skončí. Za pouhých 24 hodin se ale vývoj událostí otočil o 180 stupňů a trhy se propadly do červených čísel. Svět zachvátila nejistota.

Tagy: