Peková: Vakcína nemusí fungovat. Nevíme, co udělá za deset let, očkovat se nenechám

Soňa Peková, snímek: CNN Prima NEWS

Peková k aktuální situaci

Vakcína nemusí fungovat. Byla vyvíjena proti čemusi, co se tu už nevyskytuje, řekla v rozhovoru pro Reflex mikrobioložka Soňa Peková. Podle ní nemusí fungovat na britskou mutaci koronaviru, navíc není jisté, co udělá za pět až deset let. Také přiznala, že se očkovat nenechá. V rozhovoru Peková také řekla, že je přesvědčená, že viry, které způsobily druhou i třetí vlnu, měly jiný kmen a byly uměle modifikované. Stejně na tom je podle ní i britská mutace.

„Domnívám se, že vakcína nemusí fungovat. Byla vyvíjena proti čemusi, co se tu už nevyskytuje. Někdo sice tvrdí, že jeho vakcína bude fungovat i na ten britský kmen, ale já si o tom dovolím pochybovat. A to především na základě toho, kolik významných mutací tento britský kmen nese a jak velká heterogenita (sekvenční různorodost) mezi kmeny existuje. Vakcíny, které již existují, mohou mít problém s kmeny, jež tu aktuálně cirkulují,“ varovala v Reflexu Peková.

Rozumí prý tomu, že farmaceutické firmy dost vykrvácely a potřebují investici zpět. Také řekla, že s geneticky modifikovanými vakcínami v tak revolučním provedení, jak jsou vakcíny proti koronaviru, nejsou v medicíně dostatečné zkušenosti. „Neznáme jejich dlouhodobý bezpečnostní profil. Nebála bych se tolik okamžitých efektů, ale těch, které mohou nastat za pět až deset let. Pokud je někomu třicet, může to být riziko. Já se očkovat nenechám,“ podotkla mikrobioložka.

Peková ještě v říjnu tvrdila, že druhá vlna pandemie nepřijde a do Vánoc virus zmizí a nanejvýš zůstanou jen lokální ohniska. V současné době Peková říká, že měla pravdu. To, co na podzim i v zimě mezi námi kolovalo a koluje, jsou podle ní už jiné kmeny, jiné viry, které nejsou potomky toho jarního.

Britský kmen by mohl být superostrý vlčák

„Zkusím to vysvětlit laicky, příkladem. Vezměte si psy: ‚Pes‘ je virus a jednotlivá plemena, třeba německá doga, čuvač či kokršpaněl, jsou ‚kmeny‘. A ty kmeny mají svůj specifický mutační vzorec, podle něhož se poznají. Obrazně řečeno, na jaře jsme tu měli mírnějšího ‚čuvače‘, počátkem podzimu už ostřejšího ‚kokršpaněla‘, dnes se šíří ještě nebezpečnější ‚doga‘. Britská varianta, která se tu už také vyskytuje a my ji kupříkladu identifikovali ve slánské nemocnici, se pozná podle specifických mutací, jež nese pouze tento kmen. I vnější projevy jsou jiné než u toho jarního viru. Častěji se přidružují zdravotní komplikace,“ popsala mikrobioložka s tím, že britský kmen by mohl být superostrý vlčák.

Podle ní je každá vlna byla způsobena jiným, novým virem a nemají nic do činění s tím jarním, ten vymizel. A britská mutace je už čtvrtým kmenem v pořadí. „Jarní kmen byl první, zářijový druhý, prosincový třetí a nový, britský, je čtvrtý. Já bych to s nadsázkou skoro nazvala, že to na jaře byl SARS-CoV-2, v září SARS-CoV-3, v prosinci až dosud SARS-CoV-4. A britská mutace by se měla jmenovat SARS-CoV-5. Každá vlna se chová klinicky trošku jinak, virus má jiný genom, jiný program, podle něhož je napsán,“ upřesnila Peková.

Ty mrchy jsou uměle modifikované

„Pokud by druhá nebo třetí vlna vznikly z té první, tak bychom ty mutace, které virus v průběhu času nabral, viděli i ve virech druhé a třetí vlny. Jenže tomu tak není. Odkud se vzaly, netuším,“ podotkla Peková. Dodala, že kmeny jsou si navzájem velice podobné. „Ale je to něco jiného. A já nevím, kde je ta jeskyně, z níž vylétají,“ upozornila mikrobioložka s tím, že viry jsou podle ní uměle modifikované.

„Moje poselství se od jara nezměnilo: Najděte tu jeskyni, ze které to vylétá, zavřete ji, zavřete její zaměstnance i její management. Mně nikdo nevymluví, že ta mrcha či mrchy nejsou nějak uměle modifikované. Mnozí říkají, že se máme připravit na další pandemie. Panebože, v žádném případě. Tohle se nesmí stát precedentem,“ vyzvala Peková v rozhovoru.

Zároveň dodala, že virus se vůbec nechová tak, jak se chovají přírodní izoláty. „Vymyká se všemu, co jsme kdy viděli. Je z netopýra a je upravený, aby infikoval lidi,“ řekla Peková s tím, že si netroufne vůbec tvrdit, jestli epidemie skončí britskou mutací, která podle ní pravděpodobně udělá další vlnu, neboť je hrozně infekční. „Buďme zkrátka ostražití, nadále testujme a objektivizujme, co se přesně v danou chvíli děje,“ zdůraznila mikrobioložka.

Tagy: