CNN: Z čeho Rusko financuje válku? Plundruje africké zlato, maskuje ho za sušenky

Ruská ekonomika dostává kvůli vedení války na Ukrajině velmi drsné údery. Nejenže Kreml musí velmi draze financovat své ofenzivní aktivity, ale navíc je Rusko pod silným tlakem západních sankcí. Zdá se však, že ruské vedení stále má kde brát. Podle americké CNN jí pomáhá i nelegální těžba zlata v Africe.

Americká televizní stanice odkrývá pozadí ruské operace v africkém Súdánu. V zemi na pobřeží Rudého moře podle CNN Kreml doslova „plundruje“ místní doly kvůli zlatu. To následně tajně posílá pryč po několika různých cestách. Letecky, na lodích i auty.

CNN se měla dostat k několika vysoce postaveným súdánským a americkým představitelům, kteří informace o ruské těžbě v Súdánu potvrdili. Informuje tak například o ruském letadlu, které mělo pár dní po únorovém zahájení invaze na Ukrajinu odletět z mezinárodního letiště v súdánském Chartúmu. Údajně převáželo sušenky, což zní jako velmi netypický artikl pro vývoz z této africké země.

Pracovníci letiště se nakonec rozhodli letadlo pro jistotu prohledat. A skutečně v něm našli bedny se sušenkami, kromě toho ale pod nimi objevili i nejcennější surovinu, která se v zemi těží – zlato. CNN s odvoláním na své zdroje dodává, že takových převozů ze Súdánu mělo být naplánováno nejméně šestnáct, a to jen za poslední rok a půl.

Odborníci upozorňují, že Rusko má v Súdánu několik posledních let mimořádný vliv. „Už dlouho víme o ruském využívání súdánského přírodního bohatství,“ sdělil CNN nejmenovaný představitel americké zahraniční politiky. Podle něj a dalších pozorovatelů mají navíc Rusové prsty v loňském vojenském převratu v této zemi.

„Zatímco se zbytek světa koncentruje na Rusko, to může získat hodně díky svému vztahu se súdánskými generály, kterým pomáhá zůstat u moci,“ dodal zmiňovaný zdroj. Rusko mělo do svých vojenských spojenců ze Súdánu nalít značné finanční prostředky. Na oplátku má mít svolení těžit tamní zlato.

Oligarcha s vazbami na Putina i wagnerovce

V souvislosti s ruským vlivem v Súdánu padá jedno konkrétní jméno – Jevgenij Prigožin. Ruský oligarcha, který je jedním z blízkých přátel a spojenců prezidenta Vladimira Putina, má mít mimo jiné i nezanedbatelný vliv na chod žoldáků z nechvalně proslulé Wagnerovy skupiny. Ta proslula zejména svojí brutalitou v konfliktech právě na africkém kontinentě.

Podle CNN Prigožin vlastní společnost Meroe Gold, která působí přímo v Súdánu. Ta prý na jedné straně poskytuje zbraně a výcvik paravojenským skupinám i vojákům místní junty, na straně druhé dostala na oplátku povolení získávat místní nerostné bohatství v čele právě se zlatem.

„Přes Meroe Gold či jiné společnosti si vytvořil strategii pro plundrování ekonomického bohatství afrických zemí, kde působí, coby protihodnotu za podporu tamních vlád,“ vysvětluje vyšetřovatel z londýnského Dossier centra Denis Korotkov. Ten se snaží pátrat po kriminálních aktivitách lidí napojených na ruský Kreml. Centrum založil dříve nejbohatší Rus Michail Chodorkovskij, který patří mezi Putinovy nepřátele v zahraničí.

CNN uvádí, že díky Prigožinovi se do súdánských dolů na zlato takto dostal i nejméně jeden vysoce postavený důstojník zmíněné Wagnerovy skupiny, konkrétně Alexandr Kuzněcov.

Letecké trasy i cesta autem do sousední země

Podle CNN je pouto mezi Ruskem a nynější vojenskou juntou v Súdánu velmi silné a čím dál více posiluje. Tím pádem je pro Rusko jednoduché udržovat zde svoje těžební i převozní operace.

Zlato měli Rusové převážet po vícero trasách. V případě letadel nejen z Chartúmu, ale i z letiště v Port Sudan. Cílem ovšem pravděpodobně není přímo Moskva, ale jiné, podstatně bližší destinace. CNN zmiňuje syrské přístavní město Latakia, ostatně tamní režim prezidenta Bašára Asada patří mezi další Putinovy spojence. V samotné Latakii se navíc podle všeho nalézá i rozsáhlá vojenská základna patřící Rusům.

Druhou možností je převoz po zemi, konkrétně do blízké Středoafrické republiky, v čemž mají hrát velkou úlohu právě žoldáci z Wagnerovi skupiny. Odtud pak zlato putuje dále, cílovou destinací je vždy Rusko.

USA situaci monitorují

Americká administrativa prezidenta Joea Bidena podle všeho tuto operaci pečlivě sleduje. „Situaci zblízka monitorujeme, a to včetně aktivit Meroe Gold, Kremlem podporované Wagnerovy skupiny a dalších sankcionovaných činovníků v Súdánu, v regionu a v obchodu se zlatem,“ uvedl pro CNN mluvčí amerického ministerstva zahraničí.

Zlato je pro Rusko mimořádně cenným artiklem i právě v souvislosti s válkou na Ukrajině. Ruský rubl musí podle ekonomů pod západními sankcemi velmi silně trpět, tudíž se Kremlu určitě hodí mít k dispozici komoditu, jejíž hodnota neklesá.

Tagy:

Hlavní zprávy

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari
Motorismus

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil
Energetika

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil

Členské země Evropské unie se dohodly na snižování spotřeby elektřiny. Shodují se také na zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) ale zdůraznil, že záleží na tom, jak dohodu naplní česká vláda. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO) následně podotkla, že z komunikace ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) není jasné, jakým způsobem se bude evropská dohoda v Česku implementovat.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:14

MHD v Pardubicích jž není ode dneška pro ukrajinské běžence zdarma

05:56

Evropský úřad: Ukrajina může v zimě čelit problémům se zásobováním energií

05:30

V Lotyšsku se ve stínu ruské války proti Ukrajině konají parlamentní volby

05:03

Spotřební daň z benzinu se dnes vrátí na původní hodnotu, u nafty zůstane nižší

Týden hrůzy pro Bílý dům. Biden hledal mrtvou političku, viceprezidentka si pletla Koreje

Americká diplomacie za sebou nemá zrovna úspěšný týden. Nejdříve se dopustil dalšího faux pas prezident Joe Biden, který na tiskové konferenci vyhlížel v davu zesnulou političku. O den později spáchala rétorický přešlap také viceprezidentka Kamala Harrisová, která při návštěvě Jižní Koreji v projevu chválila pevné spojenectví s autoritářskou Severní Koreou.

Řádění hurikánu Ian pokračuje. Udeřil v Jižní Karolíně, stovky tisíc lidí jsou bez proudu

Aktualizováno

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Živě
ON-LINE: Putinovy hrozby dokazují slabost Moskvy, prohlásil Stoltenberg. Anexi odsoudil

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Nejméně 23 lidí v pátek zahynulo a dalších 28 bylo zraněno při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili zástupci těchto Ruskem okupovaných a ovládaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítá.

První den druhého kola senátních voleb skončil. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil–Nagyová

Aktualizováno

První den závěrečného kola letošních senátních voleb ve 22:00 skončil. Zájem ovlivnit složení horní komory byl zatím podle očekávání nižší než před týdnem, dorazila zhruba desetina voličů. Vyšší účast je pouze na Jihlavsku, kde proti sobě stojí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a Jana Nagyová (za ANO), která je obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.