Neurolog: Zemanův organismus už se nikdy nedá dohromady. Není schopen vykonávat úřad

Miloš Zeman je ve stavu, kdy už nebude schopen vrátit se do funkce prezidenta. Myslí si to neurolog Martin Jan Stránský. „Je to strašně smutná situace, převážně pro pana prezidenta. Z hlediska alkoholismu zůstane pacientem i nadále,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Podle Stránského je nepředstavitelné, že by se Miloš Zeman vrátil do stavu, kdy by byl fyzicky a neurologicky v pořádku, aby vykonával funkci prezidenta České republiky. „Je to strašně smutná situace, převážně pro pana prezidenta. Z hlediska alkoholismu zůstane pacientem i nadále. (...) Jakožto lékař jsem téměř přesvědčen, že pokud by se vrátil do úřadu, stoprocentně by neměl vykonávat další funkce, aby se šetřil a dožil se delšího a zdravějšího života,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

„Je téměř nepředstavitelné, že by se prezident vrátil do stavu, kde by byl fyzicky a hlavně neurologicky v pořádku, aby vykonával funkci prezidenta tohoto státu,“ upřesnil později.

Stránský pokračoval tvrzením, že Zemanův organismus je v takové formě, že „už se nedá dohromady“. Podle něho se incidenty, při nichž bude Miloš Zeman potřebovat hospitalizaci, budou vyskytovat stále častěji. „Záleží na podhoubí organismu. Pokud pacient udržuje životní styl, který situaci nevyhovuje, celá cesta je neblahá a více než 50 procent pacientů zemře do jednoho roku a téměř nikdo nepřežije více než dva roky,“ dodal Martin Jan Stránský v pořadu 360°.

Podle něho je v zájmu nás všech zajistit co nejlepší péči, kterou Miloši Zemanovi můžeme dát. „Jedná se o někoho, kdo řídí náš stát,“ poznamenal Stránský.

Zeman je stabilizovaný

Prezident republiky Miloš Zeman byl v neděli převezen z Lán do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Rozhodl o tom její ředitel Miroslav Zavoral už před příjezdem premiéra Andreje Babiše (ANO) do Lán. Stav Zemana je nyní stabilizovaný, hospitalizace může nicméně trvat až tři týdny. Informaci potvrdily zdroje MF Dnes.

Sanitka intenzivní péče společně s prezidentskou kolonou dorazila do nemocnice v neděli odpoledne. V areálu ÚVN hlídkovala policie i ochranka, některým novinářům se podařilo zachytit, v jakém stavu byl Zeman převezen do nemocnice.

Ředitel nemocnice Zavoral pak později odpoledne sdělil médiím, že byl Zeman hospitalizován na jeho doporučení. Diagnózu sice zná a dokáže dle svých slov zacílit léčbu, další podrobnosti o zdravotním stavu prezidenta republiky už ale sdělit nechtěl. Nyní to podle zdrojů MF Dnes vypadá, že je Zemanův stav stabilizovaný. Jeho pobyt v nemocnici se ale nejspíše protáhne, a to až na tři týdny.

Zeman ještě v září strávil v ÚVN osm nocí. Podle Pražského hradu šlo o rekondiční pobyt, při kterém prezident podstoupil několik vyšetření a dostával infuze. V tehdejší zprávě Hradu je uvedeno, že prezident trpěl dehydratací a mírným vyčerpáním a že u cukrovky nebyly zjištěny nadlimitní hodnoty. Neuropatie nohou, kvůli které se prezident pohybuje na vozíku, podle zprávy přetrvává.

Tagy:
zdraví nemocnice prezident politika Andrej Babiš Miloš Zeman CNN Prima NEWS pacient Pražský hrad hospitalizace Ústřední vojenská nemocnice Hrad Česko neurolog Martin Jan Stránský volby 2021 Miroslav Zavoral 360° organismus Mladá fronta DNES

Hlavní zprávy

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval
Domácí

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
19:44

Představitel Pentagonu: Ukrajina se zdá být na dobré cestě k dosažení svých bojových cílů.

19:32

Společnost pro výzkum veřejného mínění Rating Group sídlící v Kyjevě uvedla, že v bleskovém průzkumu mezi dvěma tisíci respondenty se 83 procent z nich vyslovilo pro vstup Ukrajiny do NATO

18:50

Finská premiérka Sanna Marinová podpořila návrh postavit na hranicích s Ruskem plot

18:45

Rusové provedli raketový útok na zdravotnické zařízení v Kupjansku v Charkovské oblasti

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, které z části okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země nezaznamenávají úspěch pouze v okolí Lymanu na východě, ale naznačil pokrok také na jihu. Ukrajinská armáda se k nově hlášeným informacím z regionu dosud nevyjádřila.

Domácí zpravodajství

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Policie pátrá po psychicky nemocném muži ze Vsetínska. Má vousy a černě namalované nehty

Policie pátrá po psychicky nemocném muži z Karolinky na Vsetínsku, o pomoc žádá také veřejnost. Devětadvacetiletý Jan Juřica odešel ve čtvrtek večer z domova a od té doby se ho nepodařilo kontaktovat. Podle posledních informací by se mohl vyskytovat v oblasti obcí Kašava, Ostrata, Velíková, Hrobice a okolí na Zlínsku, uvedla v pondělí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.