Pavel už úřaduje z nové kanceláře. Pod šéfem prezidentské ochranky se kýve židle

Nově zvolený prezident Petr Pavel má novou kancelář. Až do své inaugurace bude úřadovat v Hrzánském paláci na pražských Hradčanech, který mu zapůjčil premiér Petr Fiala (ODS). Jde totiž o majetek Úřadu vlády. Již v úterý stihl Pavel v budově přivítat řadu hostů. Odezvu z Hradu generál označil za „ne příliš vstřícnou“.

„Bývá zvykem, že nově zvolený prezident před inaugurací dostane k dispozici prostory na Pražském hradě. Nás v této otázce nikdo z Hradu zatím nekontaktoval, proto jsme využili možnosti dočasně sídlit v Hrzánském paláci,“ sdělila CNN Prima NEWS Pavlova mluvčí Markéta Řeháková.

Zvolený prezident v úterý jednal například s poradcem pro bezpečnost Tomášem Pojarem či s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). S ním probíral mimo jiné stav policie, pomoc ukrajinským uprchlíkům či vládní strategii pomoci regionům. Rakušana potěšila atmosféra schůzky.

„Úřad vlády poskytl Hrzánský palác Petru Pavlovi bezúplatně. Bude hradit provozní náklady,“ sdělil CNN Prima NEWS mediální zástupce premiéra Jakub Tomek. Hrzánský palác bude Pavel moci využívat až do své inaugurace, která je naplánovaná na 9. března. Teprve po ní se přesune o několik stovek metrů dále na Pražský hrad.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Babiš mě stvořil, naznačil Pavel. Zavzpomínal i na setkání s Václavem Havlem

„S Kanceláří prezidenta republiky ani s hradním protokolem zatím moc nespolupracujeme. Zaznamenal jsem gratulaci od Miloše Zemana. Čekal bych ale, že stávající kancelář bude iniciovat celý proces předávání administrativy. Jsme samozřejmě připraveni okamžitě reagovat. Odezva zatím není příliš vstřícná,“ přiznal Pavel v rozhovoru pro rádio Frekvence 1.

Nově zvolený prezident kromě jiného plánuje „hradní čistku“, aby se zbavil lidí, kteří mají blízko k Vratislavu Mynářovi či Martinu Nejedlému. „Mnoho lidí, kteří tam pracují, pro mě není hrozbou. Jde často o ryze odborné funkce, které navíc na Hradě udržují určitou kontinuitu. Jsou tam ale i lidé přímo spojeni s pány Mynářem či Nejedlým, v tomto případě si těžko dovedu představit nějakou spolupráci,“ řekl Pavel.

Židle se kýve třeba pod šéfem prezidentské ochranky Martinem Balážem. Jeho lidé zatím budoucí hlavu státu nechrání, ačkoliv byli připraveni nastoupit do akce hned v sobotu po sečtení hlasů ve volebním finále.

Baláž vede ochranku prezidenta poslední tři roky. V médiích se objevily informace, že má kromě dosluhujícího prezidenta Zemana blízko také k hradnímu kancléři Mynářovi. Oba pocházejí ze Zlínska. „V útvar pro ochranu prezidenta nebo alespoň v jeho část nemám důvěru, protože pracuje podle pravidel stanovených kancléřem Mynářem a ne všechno je tam v pořádku,“ sdělil Pavel.

Podle odborníků teď bude hodně záležet na tom, jak se k situaci postaví policejní prezident. Šéfa ochranky totiž chrání zákon o služebním poměru. Pokud Baláž nic neporušil, tak se bude muset na případném odchodu z funkce dohodnout s nadřízenými.

Tagy: