
Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost
Odjezd do bezpečí. Ukrajinsko-slovenská hranice u Užhorodu. Zdroj: Ivan Motýl
Uprchlíci na ukrajinsko-slovenských hranicích. 69letý invalida Ivan Čepara s manželkou Olenou. Zdroj: Ivan Motýl
Uprchlíci na košickém nádraží. Zdroj: Ivan Motýl
Uprchlíci na košickém nádraží. Zdroj: Ivan Motýl
Jehor a Oleksandr, oba ročník 1994. Ukrajinu opustili těsně před vyhlášením mobilizace. Od čtvrteční noci policie vrací mladé muže zpět od hranic. Zdroj: Ivan Motýl
Uprchlíci na košickém nádraží. Zdroj: Ivan Motýl
Uprchlíci na ukrajinsko-slovenských hranicích. 69letý invalida Ivan Čepara. Zdroj: Ivan Motýl
Uprchlíci na ukrajinsko-slovenských hranicích. Zdroj: Ivan Motýl
Uprchlíci na ukrajinsko-slovenských hranicích. Zdroj: Ivan Motýl
Uprchlíci na ukrajinsko-slovenských hranicích. 69letý invalida Ivan Čepara s manželkou Olenou. Zdroj: Ivan Motýl
Uprchlíci na ukrajinsko-slovenských hranicích. Zdroj: Ivan Motýl
Dramatické scény na ukrajinsko-slovenských hranicích sledoval v noci ze čtvrtku na pátek reportér CNN Prima NEWS na přechodu Užhorod – Vyšné Nemecké. Pocity uprchlíků byly smíšené. Někteří si vydechli, že utekli z dosahu Putinových bomb. Jiní propadali zoufalství, protože ukrajinská pohraniční policie nepustila za čáru část jejich rodin – muže ve věku od 18 do 60 let. V průběhu noci se totiž začala přísně dodržovat všeobecná mobilizace. Promrzlé děti plakaly, starci si zoufali, humanitární pomoc zaspala. Válka se ovšem s nikým nemazlí.
Cestou na užhorodský přechod jsem ve slovenském veřejnoprávním rozhlase slyšel krásné řeči z úst starostů příhraničních obcí. Pro uprchlíky už prý chystají lůžka v tělocvičnách i další humanitární pomoc. V noci ze čtvrtku na pátek jsem ovšem na čáře žádné charitativní pracovníky neviděl, něco se zadrhlo. Zato jsem byl svědkem zoufalých výpovědí i dětského pláče.
Ve čtvrtek před jedenáctou večer se na slovenské straně objevuje větší skupina uprchlíků, která pod hraniční závorou prochází pěšky. „Původně jsme jeli ukrajinským autobusem do Prahy. Ale protože náš prezident Volodymyr Zelenskyj zrovna vyhlásil všeobecnou mobilizaci, tak v další cestě nemohli pokračovat muži ve věku 18 až 60 let,“ vzrušeně vypráví 69letý Ivan Čepara, který k chůzi potřebuje berle.
Ukrajinská pohraniční policie muže v tomto věku vytáhla z autobusu a zakázala jim cestu za hranice, jak to nařizuje mobilizační vyhláška. „Týkalo se to i řidičů autobusu, který se proto vrátil na Ukrajinu. Dětem, ženám a nám starým lidem bylo pouze řečeno, ať jdeme dál pěšky,“ vypráví Čepara.
Že cestujícím propadla poměrně drahá jízdenka na autobus, je ve válce malichernost. „Spíš nevíme, co máme dělat, jak teď v noci pokračovat v cestě,“ ptá se Ivan. Teploměr ukazuje rovnou nulu. „Je nám zima, manžel by si potřeboval sednout někde do tepla,“ vstupuje do hovoru Čeporova žena Olena. Nikdo s dekami ani klíči od vyhřáté školní tělocvičny ovšem není k mání. Je to bezútěšná situace. I pro babičku s pětiletou vnučkou Melisou, která se právě rozplakala. „Holce je zima, mrzne. Celou noc tu asi nevydržíme stát, jestli tady odsud ráno vůbec jede nějaký autobus,“ uvažuje. A dítěti se dál valí slzy po tváři.
Nevím, co říct. Chci ale nějak vyjádřit, že stojím na jejich straně. „Co vám dělá Putin, je zločin,“ říkám česky. Rozumí mi dobře, ukrajinsky se to řekne podobně („Ščo zrobiv Putin, to zločin“). Slovanské národy jsou si hodně blízké, Putin je ovšem vede do bratrovražedné války. „Přece nezůstanu na Ukrajině, aby mi Rusové zabili vnučku,“ říká babička ubrečené holky. No, babička. Je to podnikatelka, v ukrajinském Mukačevu provozuje kadeřnictví, ale teď nejsou peníze důležité. Jde o holé životy.
Zoufalá situace. Nabízím, že manžele Čeporovi i babičku s vnučkou Melisou odvezu alespoň do osmdesát kilometrů vzdálených Košic.
Takhle to na slovensko-ukrajinské hranici vypadalo v pátek dopoledne:
Všichni mají namířeno k příbuzným, kteří pracují v Čechách, a z Košic jezdí přímé rychlíky až do Prahy. Nálada v autě je střídavá, ponurost se jen občas převalí v radost, protože válka zůstává za zády. Paní Olena je ale spíš skeptická. „Putin nás možná dožene i v Čechách. On chce obnovit Sovětský svaz i s jeho satelity, teď je na řadě Slovensko, Polsko a pak i Česko,“ říká vážně.
Ivan Čepara připomíná maďarské povstání z roku 1956, které rozdrtily sovětské tanky a v ulicích Budapešti zůstaly tisíce obětí. „Rusové vždycky všechno řešili násilím. Na vojnu jsem musel za Sovětského svazu právě do Budapešti. Do posádky, kterou tam udržovali po maďarském povstání.“ Jízda do Košic je zároveň i putováním do děsivé sovětské historie. „Bratr mého otce Vasil skončil za Stalina v gulagu. Už jsme o něm nikdy více neslyšeli, prostě navždy zmizel,“ vzpomíná paní Olena.
V Košicích naštěstí policie zajistila, aby válečným uprchlíkům železničáři otevřeli nádraží. V tuhle noční hodinu jinak zavřené. Čekárna i hala se postupně plní, všude zní ukrajinština. Vracím se na hraniční přechod Vyšné Nemecké - Užhorod. Těžký kufr zrovna táhne od hranic 54letá Božena Doros, jak se představuje. Šest měsíců pracuje v Jihlavě, válka ji zaskočila na dovolené. „Před bombami je lepší utéct,“ prohlásí. Válka, to je podle ní šílenost, se kterou nepočítala ani v nejčernějších představách.
V jednadvacátém století už většina evropských mužů nechce dospívat se samopalem v ruce. Nemíním bagatelizovat „válečné hrdinství“, řada ukrajinských chlapů možná touží zahynout v zákopech. Všeobecná mobilizace ale na bojiště přivede i spoustu pacifistů. A rozkaz, že Ukrajinu nesmí opustit muži ve věku 18 až 60 let, je svým způsobem nelidský.
V penzionu, v němž nad ránem uléhám ke spánku, ale potkávám dva mladé muže, kterým se Ukrajinu podařilo opustit ještě před vydáním mobilizační vyhlášky. Jehor a Oleksander, oba narození v roce 1994. Ochotně zapózují před fotoaparátem a plánují: „Zkusíme to napřed v Polsku, pak možná i v Česku.“ Mladí a perspektivní mladíci. Nedovedu si představit, že by se měli nechat zabít střepinami z Putinových bomb. Válka je vůl, shodneme se. A také na tom, že Putin je šílenec.
Koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 sice řeší otázku společného prezidentského kandidáta, ale nemá ve svých řadách žádnou osobnost. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to prohlásila současná hlava státu Miloš Zeman. Ten jako své favority označuje expremiéra Andreje Babiše (ANO) a odborového předáka Josefa Středulu. Zeman dále prozradil plány na blížící se dovolenou.
Po dvou letech covidového útlumu zase cestujeme ostošest. S náporem cestujících se na začátku hlavní turistické sezóny potýká hlavně letecká doprava. Letiště Václava Havla vyzývá cestující, aby se dostavili na letiště včas, klidně i tři hodiny před odletem.
Hollywoodský herec Liev Schreiber dorazil do Karlových Varů. Stihl páteční večírek a pořad CNN Prima NEWS Showtime byl samozřejmě u toho. Světová celebrita na festivalu mluvila především o aktuální situaci na Ukrajině, protože k Ruskem napadené zemi má silné vazby.
Sledujeme on-line
Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusko za 129 dní války na Ukrajině přišlo o více než 35 870 vojáků. Ukrajina také obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov ohlásil, že jeho vojáci obklíčili město Lysyčansk. To ovšem Ukrajinci odmítají.
Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.
Nedávné zrušení federálního práva na interrupci, které přineslo rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, může mít závažné následky. Americký prezident Joe Biden varoval, že kvůli takzvané potratové turistice může Američankám hrozit i vězení. „Myslím si, že mnoho lidí nevěří, že se něco takového bude dít. Ale ono bude,“ řekl Biden během svého viedohovoru s některými demokratickými guvernéry.
Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?
Tenistka Petra Kvitová vypadla ve Wimbledonu ve 3. kole. Dvojnásobná vítězka turnaje prohrála se čtvrtou hráčkou světa Paulou Badosaovou 5:7, 6:7. V singlové soutěži tak po dřívějším sobotním konci loňské šampionky Roland Garros Barbory Krejčíkové zůstává už jen jedna Češka, a to trochu překvapivě Marie Bouzková.
Už tak nepříliš stojaté vody seriálu formule 1 rozvířila před nedělní Velkou cenou Velké Británie třaskavá vyjádření Nelsona Piqueta na adresu Lewise Hamiltona. O přídechu verbálního rasismu nelze diskutovat, hrubší zrno výraziva by však nemělo být za každou cenu vykládáno jako pokus o další diskriminaci lidí jiné barvy pleti, ať už je hnědá, bílá nebo třeba fialová.
Děsivá a nakonec tragická scéna se odehrála v populární turistické egyptské destinaci Hurghada. Na Rakušanku v důchodovém věku zaútočil poblíž pobřeží žralok, přičemž několik lidí sledovalo atak ze břehu. Žena přišla o ruku i o nohu, přesto se jí povedlo dostat k záchranářům. Bohužel zanedlouho zraněním podlehla.
Pro fanoušky „rudých ďáblů“ to byl splněný sen, možná základní stavební kámen pro to, aby se Manchester United vrátil ke slavným časům. Cristiano Ronaldo našel loni po 12 letech opět domov na Old Trafford. Sám po většinu sezony exceloval, ale to už se nedá říct o zbytku týmu. Takže i když má CR7 smlouvu ještě na další ročník, vedení sdělil: „Chci pryč.“
Jeden z nejvlivnějších amerických ekonomů a komentátorů Jeffrey Sachs zkritizoval americkou roli ve válce na Ukrajině. Podle něj v americké politice dekády přetrvává politický neokonzervatismus, který usiluje o globální dominanci USA na celém světě a jehož nejnovější obětí se stala Ukrajina. Sachs v minulosti působil jako poradce vlád po celém světě, mimo jiné také v postsovětském Rusku, nyní působí u generálního tajemníka OSN.
„Čiré zlo“ a „monstrum“. Tak nazvali svědkové chlapce, který se svým otcem brutálně zavraždil svého malého nevlastního bratra a pomáhal zbavit se těla. Případ z Británie je tak otřesný, že soud nechal zveřejnit totožnost nezletilého vraha i videa z vyšetřování.
Dvojnásobný zlatý olympijský medailista Jevgenij Pljuščenko na ledě bavil a vynikal. Nevšední je i jeho život po ukončení kariéry. Manželka slavného krasobruslaře Jana Rudkovská totiž fanouškům na sociálních sítích ukázala, jak vypadá jejich společná ložnice. Lidé, kteří příspěvek viděli, byli poměrně zaraženi.
Českou republikou se prohnal intenzivní déšť spojený s krupobitím a poryvy větru. Na několika místech zuřily silné bouřky. Nejvíce byly zasažené Moravskoslezský, Jihomoravský a Zlínský kraj. K sobotnímu ránu bylo navíc bez proudu asi 1 200 domácností z distribučního území společnosti EG.D.
Přestože má podnikatel a hlavní aktér korupční kauzy kolem pražského dopravního podniku Michal Redl soudně omezenou svéprávnost, až do svého zatčení si užíval nemalých majetků. Převážně na Zlínsku. Redlova matka Ilona však neví, jak k nim přišel. „Nevím, co dělal. Neříkal mi to stejně jako jeho otec,“ řekla reportérům MF DNES.
Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner po přečtení papežské buly při sobotní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec a stal se tak pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Dominiku Dukovi. Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo předal Graubnerovi pallium jakožto symbol arcibiskupa metropolity.
Nebude žádná vládní pětikoalice, odstřiháváme se od STAN a Pirátů. Tak mluvil v souvislosti s lednovými prezidentskými volbami v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj některého z kandidátů podpoří nebo přímo navrhne koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) samostatně. Možnosti má podle Zdechovského tři a vybere po senátních volbách podle nálady lidí. Volba prezidenta začne 13. ledna 2023.
Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku se v pátek dostal poprvé od počátku května na 1 300. Je to o tři čtvrtiny více než před týdnem. Přibylo také podezření na opakovanou nákazu, v mezitýdenním srovnání téměř dvojnásobně na 360. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.