reklama

Přijetí eura? Není vhodná chvíle, Češi měně nevěří, říká Onderka

Proti zavedení eura je většina českých parlamentních stran. Některé z nich, jako například ČSSD, to v současnosti nepovažují za výhodné. Další jsou kategoricky proti tomu, aby Česko do eurozóny vůbec někdy vstupovalo. Mezi ně patří hnutí SPD.

reklama

„S přijetím eura nesouhlasíme. Náklady by byly příliš vysoké, Česká národní banka by navíc přišla o významný nástroj ovlivňování měnové politiky,“ řekl lídr SPD v Jihomoravském kraji Jan Hrnčíř v pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS.

Pravdou je, že ČNB díky koruně může dosahovat cenové stability změnami v nastavení měnových podmínek s využitím svých nástrojů, především základních úrokových sazeb.

Místopředseda ČSSD Roman Onderka, který bude rovněž v říjnových sněmovních volbách kandidovat z prvního místa jihomoravské kandidátky, by byl pro zavedení eura až v případě, kdy bude Česko připravené.

„Jsou zde další faktory. Musí být takový kurz eura vůči koruně, který nevyvolá zvýšení inflace. Důležitá je také důvěra lidí v euro, která dlouhodobě není příliš vysoká,“ zmínil Onderka. Podle průzkumů je už deset let v kuse proti přijetí eura minimálně 60 procent Čechů.

Euro po nás teď ani nikdo nežádá

Vstup do eurozóny není na pořadu dne ani podle ekonoma Lukáše Kovandy. „I když se Česká republika zavázala k přijmutí eura vstupem do EU, teď to po nás nikdo nechce. Kvůli velkému dluhu teď ani nesplňujeme podmínky,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS. Jako možné datum pro přijetí eura ekonom odhaduje rok 2030.

I když je tedy euro velmi diskutovaným tématem před sněmovními volbami, politické spektrum na rozdíl od jiných problémů příliš nerozděluje. Volby proběhnou ve dnech 8. a 9. října. Podle průzkumů je největším favoritem hnutí ANO. Druhé místo patří koalici Spolu a třetí Pirátům se Starosty. Obě koalice se pohybují kolem 20 procent.

Čtvrtou příčku si drží hnutí SPD. Tomu průzkumy přisuzují něco přes 10 procent. ČSSD, komunisté, hnutí Přísaha a trojkoalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků balancuje na pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny.

Tagy:

Hlavní zprávy

Elektřina i plyn příští rok podraží, oznámily úřady. Kolik si za energie lidé připlatí?
Energetika

Elektřina i plyn příští rok podraží, oznámily úřady. Kolik si za energie lidé připlatí?

Elektřina a plyn v příštím roce lidem zdraží. Regulovaná složka ceny elektřiny pro domácnosti příští rok vzroste v průměru o 3,7 procenta a u plynu o 2,4 procenta. Vyplývá to ze středečního oznámení Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který část výsledné ceny energií stanovuje. V celkových cenách se projeví přibližně dvouprocentním nárůstem u elektřiny, jednoprocentním u plynu. Další zdražení lidi čeká u neregulované složky ceny energie, do které dodavatelé energií promítají nákupy drahých energií na burze, uvedl ERÚ.

Napětí roste: Lukašenko hrozí ruskými jadernými zbraněmi, Putin varuje NATO kvůli Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý varoval Severoatlantickou alianci, aby na Ukrajině nepřekročila „červenou čáru“. Tou by podle něj bylo rozmístění určitých útočných raket na ukrajinském území, uvedly ruské agentury. V takovém případě by Rusko „bylo nuceno jednat“, zdůraznil šéf Kremlu. Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko se dnes zmínil o možnosti rozmístit ruské jaderné zbraně na území své země, pokud by se alianční jaderné zbraně ocitly v Polsku.

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert

Američtí vědci, kteří stvořili první živé stroje známé jako xenoboti, přišli s další převratnou informací – tyto formy života jsou nyní schopné se rozmnožovat, a to zcela jiným způsobem než rostliny nebo živočichové. Xenoboti by tak v budoucnu mohli posloužit například při ochraně životního prostředí nebo i v medicíně, informuje web stanice CNN.

Za fandění dva miliony. Rosol daviscupovými požadavky naštval Kaderku, hrozí soud

Střídání stráží. Tak by se dalo nazvat vystoupení českého daviscupového týmu na finále Davis Cupu. Ačkoliv se od něj nic nečekalo, pořádně potrápil o poznání silnější Francouze i Brity a jmenovitě se o to zasloužili mladíci Tomáš Macháč a Jiří Lehečka. Výběr kapitána Jaroslava Navrátila nestál na výkonech zkušeného Jiřího Veselého, a už vůbec ne na Lukáši Rosolovi. Ten byl původně v nominaci, ovšem kvůli údajným požadavkům na odměnu se nakonec v Innsbrucku nepředstavil.

Spojil Babiše a Fialu: Mělo to přijít už dávno. Jak chce očkovat milion lidí za týden?

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se kvůli pandemii koronaviru měli spojit už dávno, míní stomatolog z iniciativy Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed, který zorganizoval úterní tiskovou konferenci obou politiků. Třetí dávkou vakcíny proti koronaviru chce v Česku naočkovat milion lidí za týden, ideálně za ten příští. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětlil, jaký má plán.

Záhadná smrt šestileté dívky, rodiče viní lékaře. Tvrdili, že léčba je kvůli autismu těžká

Nejasnosti kolem smrti své dcery chtějí vyjasnit Rachel a Luke Bradfordovi z Velké Británie. Lékaři totiž v létě 2017 poslali šestiletou Coco z pohotovosti domů, přestože v sobě nedokázala udržet žádné tekutiny. Šlo podle nich jen o zánět trávicí soustavy. Dívka později v nemocnici zemřela na vícečetné selhání orgánů. Rodiče obviňují nedůsledné lékaře ze zanedbání péče. Ti údajně tvrdili, že je Coco těžké léčit, protože trpí autismem. Nyní probíhá oficiální prošetření příčin smrti u soudu.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama