Prymula popsal nová doporučení. Kdo by se měl očkovat a mají roušky ještě smysl?

Epidemiolog Roman Prymula

360° (809)

Další covidová vlna nastane, neměla by být ale dramatická. Předpověděl to epidemiolog Roman Prymula v pořadu 360°. Proto by u očkování doporučil obměněný postup, který zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO). Ve vysílání CNN Prima NEWS dodal, jak moc jsou ještě účinné respirátory.

„Vidíme markantní pokles v počtu nakažených, Evropa začíná být za letní vlnou koronaviru,“ uvedl v pořadu 360° Roman Prymula. Přesto se dá podle něj předvídat, že další vlna opět nastane, neměla by být ale nijak dramatická.

Jak vzniká nová varianta koronaviru?

  • Ve chvíli, kdy nakažená osoba infikuje dalšího člověka, vir se zkopíruje a přejde do těla nového hostitele.
  • Tento duplikační proces se ale může pokazit, čímž dochází k mutacím. Kvůli takovým chybám může vir zaniknout, může se oslabit, ale také se může stát silnějším. Nové atributy patogenu jsou prakticky nahodilé.
  • Pokud vir nasbírá více mutací a vlastnostmi se výrazně odliší od původního viru, vzniká nová varianta.

Je tedy důvod se očkovat? „Ve veřejném prostoru se objevuje řada informací, které jsou protichůdné a matou. Lidé, kteří mají základní schéma, jsou chráněni ze 40 procent, u posilující dávky je to 60 procent. Jasně vidíme protektivitu vůči hospitalizacím,“ uvedl.

Očkování pro všechny

Prymula se proto přiklání k postupu, který zastává Světová zdravotnická organizace. „Je to nové doporučení a sice, že bychom měli očkovat lidi nad 60 let, zdravotníky a osoby se zdravotním rizikem. Změnili také cíl proočkovanosti ze 70 až na 100 procent,“ vysvětlil.

Odborníci doporučovali zmíněné postupy už v minulosti. Prymula doplnil, že mladším lidem se nyní očkování nedoporučuje, aby zbyl dostatek vakcín pro rizikové osoby.

Nyní je podle něj také vhodná doba k využití kombinované vakcíny proti covidu i chřipce. „Tato varianta je schválená, chřipku se snažíme aplikovat od října do poloviny prosince, což se vždy nemusí potkat s covidem,“ řekl.

Je tedy lepší počkat na nové vakcíny? „V klinických studiích je v procesu 123 dalších vakcín, světlo světa spatří ale jen některé,“ sdělil. Že by byly k dostání už během září, je podle něj poměrně optimistická představa. Proto by využil těch, které jsou nyní na trhu k dostání.

Lidé se kromě očkování stále mohou chránit i rouškou či respirátory. „Máme dobrá data, respirátory jsou účinné, stále to má pro lidi, kteří se chtějí chránit, význam. Účinnost ale není dramatická, je na úrovni 11 procent ochrany,“ dodal. U dřívějších variant byla ochrana dýchacích cest podle něj účinnější, protože se viry nešířily stejnou rychlostí jako třeba omikron.

Tagy: