Osudová krabice od vína. Rathova kauza měla zlikvidovat nadějného politika, říká Paroubek

Bývalý ministr zdravotnictví, hejtman a odsouzený korupčník David Rath by se už tento týden mohl dostat na svobodu. V úterý bude o jeho podmínečném propuštění rozhodovat Krajský soud v Brně. Připomeňte si, jak a za co se Rath dostal za mříže. A co na kauzu říká tehdejší premiér Jiří Paroubek (ČSSD) a jak se na Rathův případný návrat těší obyvatelé obce, odkud odsouzený pochází?

Lékař David Rath vstoupil do vysoké politiky v roce 2005 jako ministr zdravotnictví v tehdejší vládě Jiřího Paroubka (ČSSD). Do povědomí lidí se nesmazatelně zapsal už fackou od bývalého vicepremiéra Miroslava Macka, který prý bránil čest své ženy.

Později se stal Rath hejtmanem Středočeského kraje a právě tento post zastával v době, kdy vyšlo na povrch jeho korupční jednání. Symbolem takzvané Rathovy kauzy se před téměř deseti lety stala krabice od vína, se kterou ho v květnu 2012 zadrželi policisté. Místo vína v ní ale bylo 7 milionů korun.

„Mělo to za cíl poškodit ČSSD a zlikvidovat nadějného politika,“ řekl pro CNN Prima NEWS Jiří Paroubek. Podle tehdejší předsedkyně Sněmovny a současné senátorky Miloslavy Němcové (ODS) to byl nejdramatičtější moment, který ve funkci zažila.

Další peníze se pak objevily i na jiných místech a u dalších lidí, kteří byli s kauzou spojení. Bankovky v krabici od vína měly být použité k machinaci zakázek ve Středočeském kraji, například rekonstrukci zámku v Buštěhradu. Za to dostal Rath u soudu sedm let vězení a peněžitý trest ve výši 10 milionů korun.

Osm let ve vězení a další peněžitý trest 18 milionů korun vyfasoval za manipulování zakázek nemocnic na Kladně a v Kolíně, přijetí úplatku, podílnictví nebo poškození finančních zájmů Evropské unie. Při soudním procesu si Rath stěžoval, že celý proces je předem rozhodnutý. „Jsem rád, že u nás byl zrušen trest smrti, protože jinak bych ho dostal,“ říkal.

Napsal knihu, napadl ho spoluvězeň

Spolu s Rathem byli v roce 2012 zadrženi také ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová (rozená Pancová) a bývalý poslanec Petr Kott. Oba už byli podmínečně propuštěni.

Za mřížemi Rath stihl napsat knihu, kterou mu vydala bývalá žena Jiřího Paroubka Petra. Sepsal také několik zákonů a pracoval jako lékař. Podle dostupných informací ho měl při výkonu lékařské činnosti jeden ze spoluvězňů napadnout nůžkami, ale Rath se útoku ubránil.

Někdo mu stále nemůže přijít na jméno

Rath pochází ze středočeské Hostivice, kam se po případném zřejmě propuštění vrátí. „Jsou zde lidé, kteří vzpomínají, jaké to bylo, když Rath dokázal pro obec získat peníze. Pak jsou tací, kteří říkají, že je to odsouzený korupčník a nemohou mu přijít na jméno. Pak je tu skupina, které to nezajímá,“ uvedl přímo z místa reportér CNN Prima NEWS Zbyněk Zykmund, který s místními hovořil.

Městský soud v Brně rozhodl o podmíněném propuštění Davida Ratha s délkou zkušební doby sedm let už v úterý. Na svobodu se ale Rath zatím nedostal, státní zástupkyně proti usnesení podala stížnost a není tedy pravomocné. Rath má za sebou polovinu trestu, tedy 3,5 roku vězení.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sonda do zlínského podsvětí: Gazdík, Polčák a Redl? Jejich spolupráce byla veřejná šuškanda
Zlínský kraj

Sonda do zlínského podsvětí: Gazdík, Polčák a Redl? Jejich spolupráce byla veřejná šuškanda

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) moc dobře věděl, kdo obviněný podnikatel a lobbista v kauze Dozimetr Michal Redl je, přesto s ním udržoval kontakt. Europoslanec ze stejného hnutí Stanislav Polčák měl jejich „akce“ dokonce táhnout. O jejich spolupráci se vědělo, byla to „veřejná šuškanda“. Několik politiků ze Zlínského kraje CNN Prima NEWS popsalo, jak se o „zlínském podsvětí“ v regionu mluvilo.

Tragická střelba v norském gay baru: Dva lidé zemřeli, policie případ šetří jako terorismus
Zahraničí

Tragická střelba v norském gay baru: Dva lidé zemřeli, policie případ šetří jako terorismus

 • Aktualizováno
 • Dva lidé zemřeli a asi 10 dalších osob utrpělo zranění při střelbě v nočním klubu v Oslu. Tamní stanice NRK a další místní média podle Reuters informovaly, že útok se odehrál v baru London Pub, který je oblíbený mezi příslušníky komunity LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob). Podezřelého ze střelby policie zadržela, případ je vyšetřován jako teroristický čin.

  Infobox

  Válka na Ukrajině

  sledujeme živě
  10:25

  Policie podezřívá dva české dobrovolníky z rabování ve válečné zóně na Ukrajině

  09:49

  Ruské vrchní velení od začátku června nejspíše odvolalo několik generálů

  09:22

  Senát v Kanadě schválil opatření pro konfiskaci ruského majetku

  08:54

  Reuters: Na Jadranu chybějí kvůli válce a sankcím turisté z Ukrajiny a Ruska

  OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

  Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

  Neschovávat se, říznout do vedení a udržet talenty doma. Jaké úkoly stojí před Hadamczikem?

  V úterý poprvé usedne na trůn v tuzemském hokejovém království, které mu nyní patří. Čerstvě zvolený prezident svazu Alois Hadamczik má před sebou dvouleté funkční období. Není kouzelníkem, navíc 24 měsíců je na uplatnění magie málo. Přesto existují cesty, kterými lze udělat český hokej lepším. Jaké splnitelné úkoly podle expertů Milana Antoše a Marka Sýkory před bývalým reprezentačním koučem stojí?

  Sledujte Partii s Kovářovou ze STAN a Vondráčkem z ANO: Ustojí Starostové krizi?

  Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) zažívá velkou krizi. Jaký dopad to bude mít na vládu premiéra Petra Fialy (ODS) a řešení současných ekonomických a politických problémů? V Partii Terezie Tománkové na Primě a CNN Prima NEWS o tom budou diskutovat místopředsedkyně STAN Věra Kovářová a místopředseda opozičního hnutí ANO Radek Vondráček. V druhé hodině pořadu bude následovat velká politická diskuze.

  Kvůli vzácnému syndromu porodila Nikola miminko do dlaně. Viktorka vážila 820 gramů

  HELLP syndrom představuje velmi vážnou komplikaci v těhotenství, která se může v ojedinělých případech objevit. Jedinou léčbou je porod. HELLP syndrom se projevil u čtyřiadvacetileté Nikoly z Hradce Králové na začátku třetího trimestru. Nejprve si myslela, že jde o běžnou virózu. Diagnóza byla ale velmi vážná a Nikola musela porodit ve 29. týdnu těhotenství. Její holčička vážila v tu chvíli pouhých 820 gramů.

  Revoluční verdikt soudu: Potratové kliniky v USA už zavírají. Slavný den, slaví duchovní

  V některých amerických státech začaly zavírat potratové kliniky bezprostředně poté, co nejvyšší soud v pátek zrušil právo amerických žen na přerušení těhotenství, dané verdiktem z roku 1973. Asi polovina z 50 amerických států pravděpodobně po přelomovém výroku nejvyšší americké soudní instance zavede nová omezení nebo zákazy potratů, uvedla britská stanice BBC. V některých státech přitom začal zákaz interrupcí již platit.

  Koštoval: Babiš obraně vůbec nerozumí. Vláda by měla Ukrajině darovat další techniku

  Podle bývalého náměstka ministerstva obrany pro vyzbrojování a diplomata Daniela Koštovala by česká vláda měla nakoupit zbraně za desítky miliard a darovat je Ukrajině. V pořadu 360° reagoval i na výrok Andreje Babiše (ANO), že by Česko nemělo patřit ke špičce zemí v dodávkách zbraní. „Andrej Babiš obraně a bezpečnosti vůbec nerozumí. Svým výrokem je úplně mimo,“ vzkázal.

  Vévodkyně Kate, jak ji neznáte. Po představení prvního portrétu s Williamem se odvázala

  Vévodkyně Kate a princ William opět ukázali, že ačkoliv patří ke šlechtě, rádi se pobaví jako „obyčejní“ lidé. Během návštěvy města Newmarket si vesele kopali do míče, jedli čokoládu a popíjeli pivo. V kopané čtyřicetileté vévodkyni nezabránily ani boty na klínku. Nežinýroval se ani její manžel. Královský pár ve čtvrtek navštívil také cambridgeské Fitzwilliamovo muzeum, kde byl veřejnosti představen jejich první společný portrét.

  Domácí zpravodajství

  Ministrem školství má být Vladimír Balaš, shodli se Starostové. V pondělí se setká s Fialou

  Ministrem školství po Petru Gazdíkovi (STAN) se od července zřejmě stane poslanec STAN a ústavní právník Vladimír Balaš. Hnutí STAN v pátek po zasedání svého celostátního výboru oficiálně oznámilo, že navrhne Balaše do čela ministerstva školství. Se svým kandidátem už lídři Starostů seznámili Piráty, s nimiž kandidovali v loňským sněmovních volbách, a poté i premiéra Petra Fialu (ODS). V pondělí se Fiala s Balašem osobně sejde, uvedli STAN v tiskové zprávě.