Romane, pomoz nám. Miliardář Abramovič asistuje na žádost Kyjeva u jednání s Ruskem

U prvního jednání Ukrajiny s Ruskem neasistují pouze politici, ale také rusko-izraelský miliardář a majitel fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič. Podle informací deníku The Jerusalem Post reagoval na žádost ukrajinských představitelů, aby pomohl ukončit probíhající válku.

Delegace Ruska a Ukrajiny dorazily do běloruského pohraničního města Gomel, kde v pondělí zahájily rozhovory, jejichž cílem je najít způsob, jak ukončit boje na Ukrajině. Právě zde by měl ukrajinské straně pomáhat i majitel fotbalového klubu Chelsea Abramovič, uvádí The Jerusalem Post.

Rusko-izraelský miliardář má úzké vazby na židovské komunity v Rusku i na Ukrajině. Sám prezident Zelenskyj má židovský původ. Ukrajinský velvyslanec v Izraeli Jevgenij Korničuk nechtěl Abramovičovo zapojení do rozhovorů konkrétně komentovat. „Vážíme si ale každého, kdo může pomoci, pokud má dostatečný vliv,“ uvedl.

Abramovič se přitom v Londýně dostal pod ostrou palbu kritiky kvůli zprávám o jeho dřívějších vztazích s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V britském parlamentu se množí výzvy, aby na miliardáře byly uvaleny sankce. V neděli se majitel klubu rozhodl předat řízení fotbalové Chelsea správcům klubové charitativní nadace.

Alexander Rodňanskij, producent, který se narodil v Kyjevě, přiznal, že vládní představitelé oslovili i jeho a další členy židovské komunity v Rusku a požádali je o účast na jednání. Má jít o způsob, jak se pokusit konflikt mezi zeměmi vyřešit. Doplnil, že s Abramovičem mluvil.

Žádost potvrdil i mluvčí

„Ukrajinci se v Rusku snažili najít někoho, kdo by mohl pomoci při hledání mírového řešení. Obrátili se s žádostí o pomoc a Roman je ten, kdo se rozhodl pomoci a zmobilizovat podporu pro mírové řešení,“ vysvětlil Rodňanskij. Dodal, že Abramovič je jediným, o kom ví, že se rozhodl ukrajinskou žádost vyslyšet.

Mluvčí Abramoviče nechtěl zprávy o tom, že by měl být oligarcha osobně v Bělorusku, komentovat, ale potvrdil, že se na něj ukrajinští představitelé obrátili. „Mohu potvrdit, že Roman Abramovič byl ukrajinskou stranou kontaktován s žádostí o podporu při dosažení mírového řešení a že se od té doby snaží pomoci. Vzhledem k tomu, co je v sázce, bychom chtěli požádat o pochopení, proč jsme nekomentovali ani situaci jako takovou, ani jeho zapojení,“ dodal mluvčí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu
K věci

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO
Komunální volby

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:02

Mezi další balíčky americké pomoci Ukrajině by měly patřit tanky

21:47

USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, řekl Biden

21:47

Poškození plynovodů Nord Stream je mezinárodní terorismus, řekl Putin po telefonátu s Erdoganem

21:09

Americký Senát schválil finanční návrh zákona s 12 miliardami dolarů pro Ukrajinu

Football Fanatics: Poslední přání před popravou? Ať střílí Tecl. To už neplatí, teď válí

Předlouho čelil útočník Stanislav Tecl všemožným fórkům ze strany české fanouškovské obce. Ve Slavii Praha spíše vysedával na lavičce, když nastoupil, pálil jednu šanci za druhou. Jenže s aktuální sezonou humor pomalu mizí v dáli. Vysmívaný hráč „sešívaných“ se probudil a vládne tabulce ligových střelců. Na jeho formu se podíval pořad Football Fanatics na CNN Prima NEWS.

Živě
ON-LINE: USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, prohlásil americký prezident

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Letošní schodek rozpočtu bude možná ještě větší. Vládní poslanci navrhují další výdaje

Schválený schodek letošního státního rozpočtu by se mohl proti původnímu návrhu vlády zvýšit o dalších 45 miliard na celkových 375 miliard korun. Během čtvrtečního druhého čtení v dolní komoře totiž koaliční politici podávali další návrhy na zvýšení výdajů rozpočtu, což přirozeně ovlivní i výsledný deficit. Kabinet Petra Fialy (ODS), který si během poslanecké schůze vyslechl tvrdou kritiku ze strany opozice, původně navrhl zvýšení schodku o 50 miliard korun na 330 miliard korun.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.