Střet Portlíka a Hřiba se neobešel bez obviňování ze lží, primátor předčítal SMS zprávy

Piráti blokují jednání o vedení Prahy, obul se do primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) pražský zastupitel a starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS). Hřib jeho slova označil za lži a vznesl podezření, že koalice Spolu zřejmě jedná s hnutím ANO. Svému oponentovi předčítal ve vysílání CNN Prima NEWS i SMS zprávy, které podle něj ukazují nezájem o spolupráci.

„Pan Zdeněk Hřib a Piráti blokují jednání, my jsme chtěli dohodu na vládním půdorysu,“ uvedl Portlík v pořadu 360°. Volby v Praze vyhrálo Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) před ANO a třetími Piráty.

„My jsme řekli, že jsme připraveni jednat jako koalice stability (jsou v ní Piráti a hnutí Praha sobě, které ve volbách skončilo čtvrté, pozn. red.), ale od minulého úterý jsme se neviděli s vyjednávači, potkáváme se výhradně v televizi, starosta Portlík není ve vyjednávacím týmu, nechtějí si sednout k jednacímu stolu,“ kritizoval Hřib postup koalice Spolu.

Podle současného primátora se koalice Spolu snažila obhajovat, že ve vedení města musí být trestně stíhaní a že „bez toho to není ono“. Proto se Piráti rozhodli utvořit alianci stability s hnutím Praha Sobě. Tím prý chtěli urychlit jednání.

Takovou interpretaci ale Portlík odmítl. „Když se panu primátorovi zdálo, že bychom mohli něco dojednat, přišel za lídrem Prahy sobě Čižinským,“ pustil se do Hřiba. Podle něj Piráti hledali za každou cenu problém.

„Nelžete,“ vyzval ho primátor a zmínil, že na další jednání zbývá necelých 35 hodin. „Je zjevné, že koalice Spolu má evidentně plán a není problém se dopočítat, jaká je jiná varianta,“ pokračoval.

„Vy asi víte něco, co byste nám chtěl říct,“ reagoval Portlík. „Vycházím z toho, že máme 35 hodin do konce schůze zastupitelstva, Spolu nemá dohodu. Člověk nemusí být Sherlock, aby se k tomu dobral,“ narážel Hřib na možné jednání Spolu a ANO. To však Portlík označil za nepravdu a čistou domněnku. Podle něj žádné takové jednání neprobíhá.

Hřib v pořadu 360° také připomněl konverzaci, která proběhla v rámci vyjednávání. „Dobrý večer, zítřejší schůze se za náš klub (Spolu) nebudou účastnit pan docent (Bohuslav) Svoboda a pan (Zdeněk) Zajíček,“ odcitoval Hřib, co stálo v SMS. Když se primátor zeptal, zda se k jednání připojí někdo jiný, obdržel odpověď, že nikoliv. „Poté, co byla tato informace zveřejněna, Spolu vyslalo svého zástupce,“ doplnil Hřib.

Zatím bezvýsledná koaliční vyjednávání začala v Praze hned po volbách v neděli 2. října.

Tagy: