Z energetické krize přecházíme do megakrize. Trh panikaří, upozorňuje ekonom Křeček

To, že se z energetické krize přesuneme do megakrize, je pravděpodobné. S cenami můžeme jít ještě nahoru. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Štěpán Křeček. Dále s ním o zavedení přísných sankcí v návaznosti na ruskou invazi na Ukrajinu diskutovali europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) a bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma.

Svět se potýká se stále se zvyšujícími cenami. Během rozhovoru proto padla otázka, zda je Česko připraveno na horší časy. „Jsme připraveni lépe než mnoho jiných zemí. Pořád máme relativně nízké zadlužení, prostor dělat sociální programy. To, že budeme z energetické krize přecházet do energetické megakrize, je pravděpodobné. Byl jsem den na ropném trhu a mohu říci, že jsme chvilku atakovali úroveň 120 dolarů za barel. To jsou ceny, které by na čerpacích stanicích znamenaly plus další dvě koruny na litr. Nikdo tu neříká, že nemůžeme dojít ke 130,140 dolarům za barel. Na trhu je opravdu panika,“ upozornil Křeček.

„O padesátikoruně bych zatím u průměrné ceny pohonné hmoty nehovořil, ale 45 korun je vysoce reálných. Podobná situace se odehrává u plynu. Všichni se modlíme, že začne jaro, skončí topná sezóna, situace se uklidní a poptávka trochu klesne. Nemáme to ve svých rukou,“ dodal Křeček.

Protiruské sankce zabírají

Rusko kvůli svému výpadu čelí hluboké mezinárodní izolaci a tvrdým sankcím. Podle Niedermayera energetická megakrize přijde, nebo nepřijde v závislosti na tom, jestli budou, nebo nebudou přerušeny dodávky z Ruska. „Zdá se, že Českou republiku potká vyšší inflace, než jsme čekali, protože krize výrazně oslabila směnný kurz české koruny. Bude záležet, jak na to Česká národní banka zareaguje,“ vysvětlil Niedermayer.

Tůma uvedl, že přísné sankce způsobily situaci, ve které se Rusko, které zahájilo invazi na Ukrajinu, nyní nachází. „Dneska jsou všechny ruské entity nevěrohodnými partnery pro jakoukoliv transakci,“ má jasno Tůma. „Podle mého názoru Rusko sestoupilo do nejhlubšího suterénu světových financí,“ řekl Niedermayer.

Finance za ropu a plyn

„Na to, že se (sankce) zavádí týden, jsou pro ruskou ekonomiku zničující. Evropa ukázala, že je jednotná a akceschopná. Za týden se toho odehrálo strašně moc. Ruská burza je zavřená, rubl ztratil své hodnoty, Rusové panikaří. Ruská ekonomika se bude potýkat s obrovskou inflací a řadou problémů, jak vůbec financovat své výdaje,“ predikoval Křeček.

I Niedermayer uvedl, že sankce opravdu fungují. „Je dobré si ale uvědomit, že bohužel sankce tanky neotočí. Jsou nastartované, může je zastavit Putin nebo obrovský odpor statečných Ukrajinců. Je tam jeden slon v místnosti – Západ nadále posílá do Ruska obrovské peníze za nákup ropy a plynu. To je poslední věc, na kterou není odvaha sáhnout. Myslím si, že v této době není dobré nad tím váhat,“ tvrdí Niedermayer.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci
Ukrajina

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:36

Turecku může podle Erdogana důvěřovat Rusko i Ukrajina

20:49

Sergej Šojgu by se měl zastřelit, vyřizuje představitel ruské okupační správy v Chersonu

20:01

Válka na Ukrajině podle Macrona skončí mírem za podmínek určených Ukrajinci

18:52

Evropská unie schválila rozšíření protiruských sankcí

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sušení prádla nebo vytápění bazénu. Krypta ukazuje, jak jsou těžaři bitcoinu kreativní

Kryptoměnová těžba – to nejsou krumpáče a lopaty, ale nablýskaná datacentra za miliony korun. Kvůli velké energetické spotřebě těžebních strojů se těžaři snaží šetřit, kde se dá. Pomocí zbytkového tepla si tak někteří z nich suší ovoce nebo vytápějí vodu v bazénu. O energetické náročnosti bitcoinu se v Kryptě rozmluvil ekonom Lukáš Kovanda. Pořad můžete sledovat každý týden ve čtvrtek ve 14:40 na CNN Prima NEWS.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Cimický znásilnil a vydíral ženy v 28 případech, tvrdí policie. Navrhuje obžalobu

Kriminalisté podali návrh na obžalobu psychiatra a spisovatele Jana Cimického ze znásilnění a vydírání pacientek. Lékař se jich podle nich dopustil v 28 případech. Policie o tom ve čtvrtek informovala na Twitteru. Konkrétní jméno obviněného sice neuvedla, ale z kontextu vyplývá, že jde o Cimického. Podle dřívějších policejních informací je psychiatr podezřelý, že znásilňoval ženy od roku 1980 do roku 2016.