Šebrle o 20 let starém rekordu: Absolutní štěstí, ale neuběhl bych už ani pět metrů

Roman Šebrle se před 20 lety nesmazatelně zapsal do dějin atletiky. Spousta mužů před ním se o to pokoušela, ale nikomu se až do 27. května 2001 nepovedlo v desetiboji pokořit bájnou metu 9000 bodů. Přitom po osmé disciplíně – skoku o tyči – se zdálo, že rekord krajana Tomáše Dvořáka zůstane zamčený v trezoru. Nakonec všechno klaplo díky famóznímu běhu na 1500 metrů. „Bylo to absolutní štěstí, něco takového se nedá slovy vyjádřit,“ vzpomíná pro CNN Prima NEWS moderátor Hlavních zpráv.

Sprint na 100 m, skok daleký, vrh koulí, skok vysoký a běh na 400 m; druhý den pak 110 m překážek, hod diskem, skok o tyči, hod oštěpem a krutých 1500 m na závěr. To jsou všechny ingredience královské disciplíny atletiky – desetiboje.

Dne 27. května 2001 vrcholil boj na prestižním mítinku v rakouském Götzisu.

„Nepřijde mi, že už je to tak dávno. Zrovna světový rekord je tak emotivní zážitek, že mi přijde, jako kdyby to bylo včera. Vybavuju si sebemenší detaily. Dvacet let – šílený,“ nevěří Roman Šebrle.

Od začátku akce v Rakousku cítil, že by z toho mohl být opravdu slušný výsledek. Že by možná tehdejší světový rekord Tomáše Dvořáka (8994 bodů) nemusel po konci závodu platit.

„Věděl jsem, že jsem ve formě a budu útočit na osobní rekord, který jsem už tehdy měl vysoko. První dvě disciplíny (100 m a skok do dálky, pozn. red.) mi vyšly extrémně dobře a dal jsem osobáky. Ale u světového rekordu se musí poskládat úplně všechno,“ přibližuje dnes 46letý Šebrle. Takřka vše vycházelo ideálně, jenže osmá disciplína přinesla jediný krizový moment, který do té doby úspěšné tažení za „devítitisícovkou“ mohl na první pohled definitivně zlikvidovat.

V tu chvíli jsem myslel, že je to v prčicích

„Do poslední chvíle jsem nevěděl, jestli to překonám. Ve skoku o tyči, což měl být klíčový moment, jsem dal 480 centimetrů. A to bylo málo,“ vzpomíná Šebrle. „Věděl jsem, že pokud chci svěťák, musím v oštěpu hodit 70 metrů, což bylo o dva metry víc než můj osobák. Zároveň běžet 1500 metrů pod 4 minuty a 25 vteřin – tedy vylepšit osobní maximum o čtyři vteřiny, a to není legrace. V této fázi je člověk unavený psychicky i fyzicky, bolí to.“

Nicméně jedna míle vyšla Šebrlemu výborně. Na časomíře svítilo 4:21,98. „Dobře mi první dvě kola rozběhl Maďar Attila Zsivoczky, se kterým jsem byl velký kamarád. Ale opravdu jsem byl hodně vyčerpaný po předchozím průběhu a na posledních 300 metrech jsem ztrácel dvě až tři sekundy na rekord. V tu chvíli mi blesklo hlavou, že to je v prčicích. Ale pak jsem si řekl, že se vyždímu, půjdu na doraz. Do posledních metrů jsem opravdu nevěděl, jestli to vyjde, nebo ne. Tři vteřiny jsou opravdu dost. V závěrečných pěti metrech jsem však na časomíře viděl, jak tam blikla za čtyřkou dvacítka a věděl jsem, že to dám.“

Po proběhnutí cílovou čárou zažil ryzí rekordní pocit hned z několika důvodů. „Jak jsem řekl, do úplného konce jsem nevěděl, jestli se mi to podaří. Poslední třístovka byla fakt něco a dalších pět metrů už bych neuběhl. A opravdu jsem tomu pak nevěřil. I na fotografii z cíle je vidět, jak mám vykulené oči. Tento pocit bych přál každému. Bylo to absolutní štěstí, něco takového se nedá slovy vyjádřit. Víte, že jste dokázali něco, o co se pokoušelo před vámi x lidí a nikomu se to nepovedlo. Byl jsem pak úplně vyřízený.“

Velká dřina měla za výsledek 9026 bodů, druhý Estonec Erki Nool měl 8604 bodů. Vedle této bilance křičí do světa při pohledu na úspěšnou kariéru Šebrleho především zlatá olympijská medaile z Athén 2004. Sám ale nedokáže říct, co pro něj znamená víc.

„Obě dvě věci mají něco do sebe. Světový rekord, to bylo něco nepopsatelného, zvlášť po tom vývoji. Ale to samozřejmě platí i pro olympiádu, která je zase jen jednou za čtyři roky. Sportovci se k ní upínají a je to to nejvíc, co můžete vyhrát. Nerad bych dával něco výš, jsou to dva rozdílné příběhy.“

Když jsem přišel o rekord, byl jsem naštvaný

O fenomenálnosti Šebrleho výkonu svědčí, že číslo 9026 platilo za rekordní dlouhých 11 let. Od roku 2012 vládl tabulkám Američan Ashley Eaton, který rekord ještě na mistrovství světa v roce 2015 v Pekingu vylepšil na 9045 bodů. „Asi jsem čekal, že to bude chvíli trvat, protože 9000 bodů předtím nikdo netrumfnul. Věděl jsem, že je to něco výjimečného. Sám jsem se k tomu chtěl ještě jednou přiblížit, ale už se mi to nepodařilo,“ připomíná Šebrle.

„Když mě pak překonal Ashton Eaton, mísily se ve mně pocity. Byl jsem trochu naštvaný, že mě někdo překonal, protože každý rekordman chce vydržet na špici co nejdéle. Pokud možno pořád – protože to je vyvrcholení vaší práce, dobrý pocit. Ale zase jsem si pak říkal, že pro mladé kluky a celkově atletiku je to dobře. Mohli vidět, že se to překonat dá, a měli další motivaci,“ podotýká rodák z Lanškrouna.

Nyní už ovšem není aktuální ani Eatonův počin. Američana překonal francouzský desetibojař Kévin Mayer, a to poměrně s přehledem. Současný rekord, který se urodil v Talence 16. září 2018, má hodnotu 9126 bodů.

Historie nicméně nezapomene na to, kdo klub „devítitisícovkářů“ založil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sonda do zlínského podsvětí: Gazdík, Polčák a Redl? Jejich spolupráce byla veřejná šuškanda
Zlínský kraj

Sonda do zlínského podsvětí: Gazdík, Polčák a Redl? Jejich spolupráce byla veřejná šuškanda

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) moc dobře věděl, kdo obviněný podnikatel a lobbista v kauze Dozimetr Michal Redl je, přesto s ním udržoval kontakt. Europoslanec ze stejného hnutí Stanislav Polčák měl jejich „akce“ dokonce táhnout. O jejich spolupráci se vědělo, byla to „veřejná šuškanda“. Několik politiků ze Zlínského kraje CNN Prima NEWS popsalo, jak se o „zlínském podsvětí“ v regionu mluvilo.

Tragická střelba v norském gay baru: Dva lidé zemřeli, policie případ šetří jako terorismus
Zahraničí

Tragická střelba v norském gay baru: Dva lidé zemřeli, policie případ šetří jako terorismus

 • Aktualizováno
 • Dva lidé zemřeli a asi 10 dalších osob utrpělo zranění při střelbě v nočním klubu v Oslu. Tamní stanice NRK a další místní média podle Reuters informovaly, že útok se odehrál v baru London Pub, který je oblíbený mezi příslušníky komunity LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob). Podezřelého ze střelby policie zadržela, případ je vyšetřován jako teroristický čin.

  Infobox

  Válka na Ukrajině

  sledujeme živě
  10:25

  Policie podezřívá dva české dobrovolníky z rabování ve válečné zóně na Ukrajině

  09:49

  Ruské vrchní velení od začátku června nejspíše odvolalo několik generálů

  09:22

  Senát v Kanadě schválil opatření pro konfiskaci ruského majetku

  08:54

  Reuters: Na Jadranu chybějí kvůli válce a sankcím turisté z Ukrajiny a Ruska

  OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

  Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

  Neschovávat se, říznout do vedení a udržet talenty doma. Jaké úkoly stojí před Hadamczikem?

  V úterý poprvé usedne na trůn v tuzemském hokejovém království, které mu nyní patří. Čerstvě zvolený prezident svazu Alois Hadamczik má před sebou dvouleté funkční období. Není kouzelníkem, navíc 24 měsíců je na uplatnění magie málo. Přesto existují cesty, kterými lze udělat český hokej lepším. Jaké splnitelné úkoly podle expertů Milana Antoše a Marka Sýkory před bývalým reprezentačním koučem stojí?

  Sledujte Partii s Kovářovou ze STAN a Vondráčkem z ANO: Ustojí Starostové krizi?

  Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) zažívá velkou krizi. Jaký dopad to bude mít na vládu premiéra Petra Fialy (ODS) a řešení současných ekonomických a politických problémů? V Partii Terezie Tománkové na Primě a CNN Prima NEWS o tom budou diskutovat místopředsedkyně STAN Věra Kovářová a místopředseda opozičního hnutí ANO Radek Vondráček. V druhé hodině pořadu bude následovat velká politická diskuze.

  Kvůli vzácnému syndromu porodila Nikola miminko do dlaně. Viktorka vážila 820 gramů

  HELLP syndrom představuje velmi vážnou komplikaci v těhotenství, která se může v ojedinělých případech objevit. Jedinou léčbou je porod. HELLP syndrom se projevil u čtyřiadvacetileté Nikoly z Hradce Králové na začátku třetího trimestru. Nejprve si myslela, že jde o běžnou virózu. Diagnóza byla ale velmi vážná a Nikola musela porodit ve 29. týdnu těhotenství. Její holčička vážila v tu chvíli pouhých 820 gramů.

  Revoluční verdikt soudu: Potratové kliniky v USA už zavírají. Slavný den, slaví duchovní

  V některých amerických státech začaly zavírat potratové kliniky bezprostředně poté, co nejvyšší soud v pátek zrušil právo amerických žen na přerušení těhotenství, dané verdiktem z roku 1973. Asi polovina z 50 amerických států pravděpodobně po přelomovém výroku nejvyšší americké soudní instance zavede nová omezení nebo zákazy potratů, uvedla britská stanice BBC. V některých státech přitom začal zákaz interrupcí již platit.

  Koštoval: Babiš obraně vůbec nerozumí. Vláda by měla Ukrajině darovat další techniku

  Podle bývalého náměstka ministerstva obrany pro vyzbrojování a diplomata Daniela Koštovala by česká vláda měla nakoupit zbraně za desítky miliard a darovat je Ukrajině. V pořadu 360° reagoval i na výrok Andreje Babiše (ANO), že by Česko nemělo patřit ke špičce zemí v dodávkách zbraní. „Andrej Babiš obraně a bezpečnosti vůbec nerozumí. Svým výrokem je úplně mimo,“ vzkázal.

  Vévodkyně Kate, jak ji neznáte. Po představení prvního portrétu s Williamem se odvázala

  Vévodkyně Kate a princ William opět ukázali, že ačkoliv patří ke šlechtě, rádi se pobaví jako „obyčejní“ lidé. Během návštěvy města Newmarket si vesele kopali do míče, jedli čokoládu a popíjeli pivo. V kopané čtyřicetileté vévodkyni nezabránily ani boty na klínku. Nežinýroval se ani její manžel. Královský pár ve čtvrtek navštívil také cambridgeské Fitzwilliamovo muzeum, kde byl veřejnosti představen jejich první společný portrét.

  Domácí zpravodajství

  Ministrem školství má být Vladimír Balaš, shodli se Starostové. V pondělí se setká s Fialou

  Ministrem školství po Petru Gazdíkovi (STAN) se od července zřejmě stane poslanec STAN a ústavní právník Vladimír Balaš. Hnutí STAN v pátek po zasedání svého celostátního výboru oficiálně oznámilo, že navrhne Balaše do čela ministerstva školství. Se svým kandidátem už lídři Starostů seznámili Piráty, s nimiž kandidovali v loňským sněmovních volbách, a poté i premiéra Petra Fialu (ODS). V pondělí se Fiala s Balašem osobně sejde, uvedli STAN v tiskové zprávě.