reklama

Když rozdíly mizí, 20. díl: Nejchytřejší obyvatel oceánů - delfín, jak ho neznáte

Celá tisíciletí jsme stále dokola přesvědčováni, že lidé jsou výjimečnými tvory, jejichž inteligence se tyčí nad všemi ostatními. Ano, jsme docela chytrý druh. Ale ten „nejinteligentnější“? To sotva. Dnes ale díky vědě víme, že jiná zvířata disponují vlastnostmi a dovednostmi, které ty naše dalece převyšují. A ještě stále je mnoho toho, co ani netušíme.

reklama

Celá tisíciletí jsme stále dokola přesvědčováni, že lidé jsou výjimečnými tvory, jejichž inteligence se tyčí nad všemi ostatními. Ano, jsme docela chytrý druh. Ale ten „nejinteligentnější“? To sotva. Dnes ale díky vědě víme, že jiná zvířata disponují vlastnostmi a dovednostmi, které ty naše dalece převyšují. A ještě stále je mnoho toho, co ani netušíme.

Při výzkumu inteligence často narazíme na využívání kytovců jakožto výzkumných subjektů. Při pohledu na jejich mozek je totiž hned zřejmé, že je mnohem složitější, než jsme se původně domnívali. Týká se to například i řečového centra. Většina lidí je přesvědčena o tom, že naše schopnost komunikovat je mnohem složitější a rozvinutější než u jiných živočišných druhů. Kytovci nás v tom ale dost možná překonávají. Podle výzkumníků z Michiganské státní univerzity se naše schopnosti ani srovnávat nedají. U primátů je primárním smyslem zrak, ale primární způsob komunikace závisí na sluchu. U kytovců je ale obojí spojeno se zvukem.

U kytovců je komunikace ve skutečnosti na tak neuvěřitelné úrovni, že si ultrazvukové vzkazy, které navzájem vysílají, dokáží v mysli přetavit na „zvukový obraz“. Pokud tedy delfín chce jinému delfínovi předat zprávu o rybě, prostě mu vyšle zprávu s obrazem ryby.

Znamená to, že kytovci dokáží podobně jako my používat popis předmětu, o kterém chtějí mluvit. My řekneme „strom“ a v naší mysli se objeví obraz stromu – kytovci tenhle krok prostě přeskočí a rovnou si mezi sebou posílají hotové obrazy.

A pokud vám to přijde málo ohromující, věděli jste, že si kytovci dokáží předat dvacetinásobek informací, než dokážeme my s naším sluchem?

Mozek kytovců je navíc stavěn i na silné emoce a vytváření vzpomínek. Podle neurobioložky a odbornice na delfíny Lori Marino je právě limbický systém tou nejsložitější částí jejich mozku. Možná i složitější, než je náš vlastní. Při svém výzkumu kosatek zjistila, že jejich limbický systém je tak velký, že vytváří nový lalok. A protože se tento nový lalok spojuje s cortexem, je přesvědčena, že vytváří směsice emočního i kognitivního přemýšlení. Není proto divu, že se kytovci rozpoznávají v zrcadle, dokáží následovat instrukce i oplatit lidem mávání rukou stejnou částí svého těla. Nové studie dokonce ukazují, že delfíni jsou schopni vytvořit si osobní hvizd, který symbolizuje jméno jedince ve stádu.

„Samotný delfín vlastně není delfín,“ říká Lori Marino. „Být delfínem znamená účastnit se složité společenské sítě. Platí to u nich ještě víc než u lidí.“ Vědcům se u delfínů podařilo identifikovat tři základní úrovně tvoření spojenectví. Nejdůvěrnější se tvoří mezi dvojicemi či trojicemi samců, kteří po desetiletí společně chrání samice, kterým se dvoří. Následně se spojují do větších týmů tvořících až čtrnáct jedinců, kteří „kradou“ samice jiných skupin. Ty se udržují i déle než patnáct let. Pokud dojde k větší rozmíšce, objevuje se třetí úroveň, „armáda“.

Navzdory pozoruhodné stabilitě těchto spojenectví se mohou delfíni občas chovat i neuváženě. Jeden den mohou být přáteli a ten druhý nepřáteli. Narozdíl od primátů však v těchto situacích záleží vždy na dané situace, respektive na tom, jaký delfín se pohybuje poblíž. Udržování tak složité sociální sítě v mysli vyžaduje pořádnou mozkovou kapacitu.

Delfíni také vykazují známky kultury – vytvářejí a předávají si tradice. Například, když samice delfína skákavého na západě Austrálie přišla na to, že mořské houby mohou sloužit jako ochrana nosu při prohledávání písečného dna. Matky následně tuto dovednost naučily své potomky.

I přesto všechno však tyto vysoce inteligentní a vnímavé bytosti s oblibou zavíráme do nádrží, kde se trápí a chřadnou. Dokážete si představit, že byste celý život strávili zavření v malé místnosti a o jídlo byste museli prosit a předvádět šílené kousky? Není proto divu, že se objevují inciativy, aby byli klasifikováni jako „mimolidské osoby“, což by jim zajistilo jistá práva a ochranu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidé váhají, zda si půjčit na vánoční dárky. Odborníci varují před vysokými úroky
Ekonomika

Lidé váhají, zda si půjčit na vánoční dárky. Odborníci varují před vysokými úroky

Vánoce se blíží a lidé řeší, jestli si na ně půjčit, nebo ne. Téměř šest procent lidí uvažuje, že si na vánoční dárky půjčí. Vyplývá to z posledního průzkumu agentury IPSOS. Odborníci jednoznačně varují před tím, aby se lidé kvůli svátkům zadlužili. I když se mohou zdát některé půjčky na první pohled výhodné, pokud nejsou splacené včas, úroky se pořádně nasčítají.

Biolog Šerý: Nový smrtelnější covid má 18 mutací, které umí obejít očkování

Nová varianta covidu z Jihoafrické republiky může být smrtnější, infekčnější a mít rychlejší průběh onemocnění. Pro CNN Prima NEWS to řekl neurobiolog a specialista na DNA Omar Šerý. Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila v pátek novou variantu B.1.1.529 mezi znepokojivé. Země Evropské unie souhlasí se zastavením letů ze sedmi států v jižní Africe.

Ekonom: Mnozí podnikatelé už státu nikdy nebudou důvěřovat. Řada podniků už neotevře

Vláda od pátku 26. listopadu přijala další restrikce, které zkomplikují život zejména podnikatelům. Ekonom Radovan Vávra podotkl, že už ani neví, kolikáté ráně ze strany státu čelí. „Už v létě jsme viděli, že ti, kteří mají vyšší fixní náklady a náklady spojené se znovuotevřením, neotevřeli. Neuvěřili vládě, že můžeme udělat tečku za koronavirem. A už nikdy nebudou státu důvěřovat,“ sdělil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.

Zeman musí do izolace a s Fialou se setkat nemůže, říká hygienička. Žádné výjimky

Aktualizováno

Jmenování Petra Fialy (ODS) premiérem se opět komplikuje. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová Českému rozhlasu řekla, že prezident Miloš Zeman má být kvůli pozitivnímu testu na covid v izolaci a s Fialou se nesmí setkat. Její slova následně potvrdil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Šéf ODS se schůzkou s nakaženým prezidentem počítal.

Pelta ovlivňoval dotace pro sport, rozhodl soud. Dostal nepravomocně šest let vězení

Miroslav Pelta i exnáměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová jsou v dotační kauze vinní. Bývalý šéf českého fotbalu dostal šest let vězení nepodmíněně a pětimilionovou pokutu, jeho někdejší milenka o půl roku více. Jde o nepravomocný rozsudek. Pelta měl před lety těžit ze vztahu s Kratochvílovou a díky ní dostat pro fotbalovou asociaci více peněz. Soud zároveň osvobodil předsedu České unie sportu Miroslava Janstu, sekretáře unie Jana Boháče i exředitele ministerského odboru sportu Zdeňka Břízu.

Cesta na MS vede pro Čechy nejprve přes Švédsko. Pak mohou potkat Rusko, nebo Polsko

Šestnáct let. Minimálně tak dlouho bude česká fotbalová reprezentace čekat na účast na mistrovství světa. Aby se smutný fakt nestal ještě smutnějším, musí Patrik Schick a spol. v březnu zvládnout dvoukolovou baráž. Los v Curychu rozhodl o tom, že pokud se národní tým chce dostat na šampionát konající se příští rok v Kataru, musí nejprve porazit Švédy. Zápas se odehraje 24. března ve Skandinávii.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

PŘEHLEDNĚ: Zákaz vánočních trhů a omezení restaurací. Co dalšího vláda zpřísnila?

Vláda zakázala vánoční trhy a omezila otevírací dobu restaurací, od pátku musí zavírat ve 22 hodin. Také omezila počet osob na hromadných akcích, jako jsou plesy, oslavy nebo večírky, kde může nově být pouze 100 lidí. Kulturních akcí nebo sportovních utkání se může nově účastnit pouze 1 000 osob. Ve čtvrtek na tiskové konferenci to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

reklama