Stomatolog neočkovanému odmítl vrtat zub, rovnou trhal. Část lékařů lidi bez vakcíny nechce

Naší redakci se ozvali další pacienti, které lékaři odmítli ošetřit, protože nejsou očkovaní. Mezi nimi je i matka 14letého chlapce. Právě jeho měla lékařka odmítnout vyšetřit, přestože měl akutní zdravotní problémy. Odmítnutí pacienti se začali obracet na Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka.

Část pacientů Všeobecné fakultní nemocnice v Praze v nedávné době zaskočila cedule, vyvěšená v Centru preventivní kardiologie. Stálo na ní, že lékař nevyšetří neočkované pacienty. Lidí, kteří u lékařů narazili na podobný přístup je víc. Třeba nemocného syna Lucie Procházkové odmítla před dvěma týdny vyšetřit děčínská lékařka, provozující ORL ambulanci.

„Potřebovali jsme udělat výtěry u odborníka a bohužel jsme nebyli vpuštěni. A pro mě jako pro mámu je hrozný, když nemůžete jít se svým dítětem doprovodit ho. Podívala se mu jenom do krku, ale stěry neudělala z důvodu, že nejsme očkovaný nikdo z celé rodiny,“ řekla Procházková.

Reportéři CNN Prima NEWS pak lékařku telefonicky kontaktovali. Ta tvrzení popřela. „Není to možné. Děti vyšetřuju normálně, dospělé ne. Když je matka neočkovaná, samozřejmě se chráním, protože mně je 70 let,“ hájila se lékařka.

Podobnou zkušenost má i další žena, která chtěla zůstat v anonymitě. „Asi před měsícem jsem byla u svého lékaře, protože jsem dostala rýmu a kašel od dcery, která měla zánět průdušek. Můj praktický lékař řekl, že dokud nemám PCR test, tak tam nemám chodit,“ popsala.

Nedoložila jste doklad o bezinfekčnosti

Lékaři prý často po pacientech vyžadují alespoň PCR test. „My jsme vás neodmítli ošetřit, vy jste odmítla doložit doklad o bezinfekčnosti,“ vysvětlovali další pacientce. Vyšetření pacientů bez doložení bezinfekčnosti odmítají i někteří zubaři nebo psychiatři.

„Zubař odmítl neočkovanému vrtat zub a řekl, že mu ho musí vytrhnout, že vrtat ho nebude. Takže pán přišel o zub takhle,“ popsala jeden z příkladů Petra Langová, která provozuje neziskovou organizaci zastupující lidi v nesnázích. „Já mám registrované tři stížnosti na toto téma, ale těch lidí jsou desítky,“ dodala.

Třeba ombudsmana Stanislava Křečka kontaktovalo 12 lidí, stěžujících si na to, že existují lékaři, kteří odmítají vyšetřit pacienty bez dokladu o bezinfekčnosti. „My ovšem s touto věcí nemůžeme nic dělat. Mohli bychom tu záležitost prošetřovat tehdy, pokud by se lidé obrátili na zřizovatele na krajský úřad,“ radí Křeček.

Lékař má přitom ze zákona povinnost přijmout pacienta v akutním i neakutním stavu. Pokud ho odmítne ošetřit, musí mu dát písemnou zprávu s odůvodněním.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Potřebujeme živé hrdiny, vzkázal Zelenskyj. Z Azovstalu odjely autobusy s vojáky
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Potřebujeme živé hrdiny, vzkázal Zelenskyj. Z Azovstalu odjely autobusy s vojáky

Ukrajinci hlásí další úspěch na východě země. Jedna z ukrajinských jednotek v Charkovské oblasti dosáhla státní hranice s Ruskem. Případný vstup Finska a Švédska do NATO by byl vážným problémem, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Velitel pluku Azov pak prohlásil, že vojáci splnili cíle a chtějí dál zachraňovat životy. Z Azovstalu odjelo deset autobusů se zraněnými ukrajinskými vojáky. Prezident Zelenskyj doplnil, že Ukrajina potřebuje živé hrdiny.

Jsi nikdo, uráží těhotnou ukrajinskou tenistku Svitolinovou šéf Ruské tenisové federace
Tenis

Jsi nikdo, uráží těhotnou ukrajinskou tenistku Svitolinovou šéf Ruské tenisové federace

Úspěšná tenistka Elina Svitolinová od začátku války veřejně vyjadřuje svůj nesouhlas proti ruské invazi na Ukrajinu a bojovala za chystaný zákaz účasti ruských a běloruských tenistů na blížícím se Wimbledonu. Prezident Ruské tenisové federace Šamil Tarpiščev na ni nyní agresivně zaútočil, podle něj v tenisu nikdy nic neznamenala. Americký tenista Andy Roddick ale vzápětí připomněl, že zatímco Svitolinová získala šestnáct titulů, Tarpiščev ani jeden.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:24

Největší útok na Lvov od začátku války. Městem otřásají výbuchy

00:07

Ukrajina potřebuje živé hrdiny, vzkázal prezident Zelenskyj

23:49

Nečekaný okamžik: Ruský expert ve státní televizi odsoudil válku na Ukrajině

23:27

Generální štáb: Mariupolská posádka splnila svůj úkol. Dostala rozkaz zachránit životy vojáků

Finsko a Švédsko v NATO nejsou problém, prohlásil Putin. Hrozbu pro Rusko vidí jinde

Aktualizováno

Rusko nemá problém s tím, když Finsko a Švédsko vstoupí do Severoatlantické aliance, přímou hrozbu to samo o sobě nepředstavuje. Řekl to v pondělí ruský prezident Vladimir Putin. Moskva by podle něj reagovala až na případné rozšiřování vojenské infrastruktury NATO do těchto skandinávských zemí. Ještě minulý týden Kreml uváděl, že vstup Finska do NATO bude pro Rusko hrozbou.

Komunální odpad – jak na něj a co s ním?

Pro lepší představu bychom mohli pojem komunální odpad nahradit výrazem „zbytkový“. Patří do něj totiž vše, co se nedá vytřídit a dále využít. „V dnešní době mají občané ideální podmínky pro třídění odpadů, které jsou využitelné. Papír, plast a sklo, to je základ třídění. Takto vytříděné druhotné suroviny se následně přeměňují na zpětné suroviny pro výrobu,“ vysvětluje Petr Morávek, obchodní ředitel firem FCC v ČR, lídra na poli služeb odpadového hospodářství.

Turci neschválí rozšíření NATO o Švédsko a Finsko. Jste inkubátor teroristů, vzkázal Erdogan

Turecko neschválí rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko. V pondělí to podle agentury Reuters uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který znovu zopakoval, že obě země drží ochranou ruku nad skupinami, které Ankara považuje za teroristické. Podle něj diplomaté z obou skandinávských zemí ani nemají jezdit do Turecka vyjednávat o záměrech svých vlád. Stockholm a Helsinky v neděli oznámily úmysl vyslat své zástupce jednat s Ankarou.

Domácí zpravodajství

Konec peněz pro uprchlíky? Motivaci změní dávky v naturáliích, věří Rakušan

Situaci na hlavním nádraží v Praze, kde i po otevření stanového městečka pro romské uprchlíky v Troji zůstávají stovky lidí, lze podle vicepremiéra Víta Rakušana (STAN) vyřešit pouze systémově, nikoli ze dne na den. Podle Rakušana by měla zastavit jejich hlavní motivaci pro příjezd změna vyplácení dávky. Ta by měla mít nově naturální podobu. Peněžní pomoc pro uprchlíky nyní činí 5000 korun. Změnu by podle něj mohla vláda projednat ve středu.

OBRAZEM: Chodba plná spacáků a dek. Jak přežívají romští běženci na hlavním nádraží?

Pro několik stovek ukrajinských uprchlíků se budova pražského hlavního nádraží stala nechtěným novým domovem. Už první pohled na „uprchlickou halu“ ale naznačuje, jak zoufalá je situace co se týče lůžkových kapacit. Chodbu v historickém křídle nádražní budovy totiž lemují spacáky, deky, kočárky a igelitové pytle. Ukrajinští Romové musí každý den přespávat na tvrdé podlaze. Situaci na hlavním nádraží přibližuje fotoreportáž CNN Prima NEWS, snímky si můžete prohlédnout ve velké fotogalerii níže.

CNN Prima NEWS během 2. roku na trhu ztrojnásobila počet diváků. Jaká témata je oslovila?

Přesně před dvěma lety – 3. 5. 2020 – odstartovala multiplatforma CNN Prima NEWS. Druhý rok potvrdil vzestupnou trajektorii nastavenou v prvním roce a přinesl řadu rekordů. Díky kvalitně pokrytým klíčovým zpravodajským událostem, jako byly říjnové parlamentní volby či válka na Ukrajině, překonávala stanice CNN Prima NEWS i hranici 4% share v CS 15+ v celodni. A multiplatforma jako celek oslovila letos v březnu 7 783 tisíc lidí v CS 10+.

Právnická fakulta v Plzni opět v problémech. Kvůli nedostatkům jí hrozí omezení akreditace

Národní akreditační úřad (NAÚ) zahájil řízení k omezení akreditace na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Rozhodl tak na základě provedené kontroly, která konstatovala závažné nedostatky při uskutečňování magisterského studijního programu Právo a právní věda. Na Twitteru o tom informovala Česká televize. Její informace potvrdil zástupce akreditačního úřadu Jiří Smrčka. Úřad podle něj zjistil nedostatky v nastavení přijímacích zkoušek. Škola může omezení akreditace zabránit nápravou chyb, dodal. Podle mluvčí univerzity Šárky Staré vedení školy věří tomu, že fakulta dokáže své postupy obhájit.