ZPRÁVY PLUS - 5.10. v 09:30
Vládní koalice vlastního kandidáta do boje o prezidentské křeslo nevyšle, místo toho v úterý jmenovala tři osobnosti, které občanům doporučuje volit. Podle komentátorů Miroslava Koreckého a Martina Komárka však tato podpora může uchazečům o Hrad i uškodit.
Premiér Petr Fiala (ODS) za vhodné kandidáty označil senátora Pavla Fischera, bývalou rektorku Danuši Nerudovou a generála Petra Pavla. Nerudová nedlouho poté zareagovala: za podporu poděkovala, avšak zdůraznila, že je nestranickou kandidátkou.
Zleva: prezidentští kandidáti Petr Pavel, Andrej Babiš, Danuše Nerudová a Pavel Fischer Zdroj: CNN Prima NEWS, profimedia.cz
Petr Pavel Zdroj: Archiv TV Prima
Petr Pavel Zdroj: Profimedia.cz
Andrej Babiš (ANO) Zdroj: Getty Images
Andrej Babiš (ANO) Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Danuše Nerudová Zdroj: FTV Prima/ 7 pádů Honzy Dědka
Danuše Nerudová Zdroj: Tým Vogue
Pavel Fischer Zdroj: Viet Tran
Pavel Fischer Zdroj: Viet Tran
Marek Hilšer Zdroj: Viet Tran
Marek Hilšer Zdroj: Viet Tran
Jaroslav Bašta Zdroj: CNN Prima NEWS
Jaroslav Bašta Zdroj: profimedia.cz
Tomáš Zima Zdroj: ČTK
Tomáš Zima Zdroj: CNN Prima NEWS
Karel Diviš Zdroj: ČTK, profimedia.cz
Karel Diviš Zdroj: ČTK, profimedia.cz
„Danuši Nerudové se moc nedivím. Může být sice ráda, že ji podpoří tři politické strany a jejich voliči dostanou vzkaz, že by tuto paní mohli volit. Ale na druhou stranu, v dnešní době je jakékoliv spojení s vládou, kdy situace ve společnosti houstne a množí se protivládní demonstrace, problémem,“ uvedl Korecký ve vysílání CNN Prima NEWS.
Evropské volby
Podle něj hrozí, že se nervozita lidí bude v době krize dál stupňovat. „Čili, jakýkoliv polibek od vlády může být nyní velmi kontraproduktivní. Má to své plusy i mínusy. Udržovat si od vlády odstup se proto vyplatí,“ doplnil.
Komárek však očekává, že podpora vlády nakonec nebude mít na rozhodnutí voličů zásadní vliv. „Z minulých voleb víme, že proti sobě budou stát nejspíše silný kandidát, který bude představovat spíše pravicové voliče – v minulosti to byl například Drahoš. Na druhé straně bude kandidát zastupující levicové voliče, jako byl Zeman,“ uvažoval.
Ve výčtu vlády však nezaznělo jména kandidáta a odboráře Josefa Středuly. Podle Koreckého je to pochopitelné, neb se profiluje vůči vládě spíše jako opozice.
Koho podpoří hnutí ANO?
„Je šéfem odborů a má velké problémy s tím, jak vláda sanuje rozpočty domácností. U něj by bylo více kontraproduktivní, kdyby se propojoval s vládou. Naopak může zaujmout roli toho, kdo bude vnímán jako protivládní či levicový prvek v prezidentské volbě. Navíc, není známo, zda bude kandidovat Andrej Babiš, ani kdo ho případně za hnutí ANO nahradí. Není tak zcela vyloučeno, že by se hnutí přiklonilo k jeho podpoře,“ dodal.
I podle Komárka je zatím situace nejasná. „Nevíme, zda do boje o Hrad naskočí někdo z ANO. Může to být sám Babiš, i když si to osobně nemyslím. Někdo jiný z hnutí, nebo s podporou ANO, tak může zaujmout pozici silného levicového kandidáta místo Středuly,“ uzavřel.
Koho by v prezidentské volbě mohl podpořit Miloš Zeman? A proč se vládní koalice rozhodla uvést rovnou tři jména vhodných kandidátů? Celou diskusi si můžete přehrát ve videu.