Kvůli zpřísněním opatření musejí v pátek 18. listopadu znovu zavřít také zoologické zahrady. Podle ředitelů pražské a brněnské zoo Miroslava Bobka a Martina Hovorky to bude znamenat velké finanční ztráty. Navíc nechápou, proč se zavírají také venkovní prostory zahrad. „Co lidí za den přijde do velkého nákupního centra, to k nám chodí za měsíc,“ popsal situaci ředitel Zoo Brno Martin Hovorka. S dotazy se oba obraceli na ministerstva i další instituce, avšak bezúspěšně.
„Je to další ztráta příjmů a zklamání pro návštěvníky, kteří do zoo o svátcích rádi chodí. Překvapilo mě, že musíme zavřít. U vnitřních prostorů to je jasné, ale proč venku,“ nechápe ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.
Bohužel se ale s námi nikdo nebaví
V případě, že by byl nastaven limit maximálního počtu návštěvníků, pražská zoo je schopna jej dodržet a prostřednictvím kamer ohlídat, aby se lidé neshlukovali u nejpopulárnějších výběhů. „Areál je dostatečně velký, navíc jsme schopni návštěvnický limit pohlídat. Což by se týkalo zřejmě jen Štědrého dne, protože jinak je v zimě návštěvnost nižší,“ upřesnil Bobek. „Bohužel se ale s námi nikdo nebaví,“ dodal.
Je to zvláštní stav, smutný
Podobně je na tom také brněnská zoo, která má asi 45 hektarů. Za den ji v současnosti podle ředitele zahrady Martina Hovorky navštíví okolo 500 lidí, o víkendu tisíc. „Když se to rozvrhne v čase od rána do večera a na tu plochu, tak tam lidi ani nepotkáte. Co lidí za den přijde do velkého nákupního centra, to k nám chodí za měsíc,“ popsal ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.
Zoo Brno loni navštívilo přes 331 tisíc lidí. Letos, vzhledem k jarnímu a podzimnímu uzavření z důvodů vládních opatření, asi o 80 tisíc méně. To podle ředitele znamená asi o osm milionů méně na tržbách. „Snížili jsme aktivity a čekáme, jak to bude dál. Je to zvláštní stav, smutný. I ta zahrada je smutná, chybí tam obvyklý ruch,“ uvedl Hovorka.
Bohužel se s námi nikdo nebaví
Jako viceprezident Unie českých a slovenských zoologických zahrad se Hovorka obracel na česká ministerstva, psal premiérovi i ministru průmyslu a obchodu Karlu Havlíčkovi (za ANO), žádal, aby se zahradami komunikovali. „Chtěli jsme jim vysvětlit naše problémy, aby zhodnotili rizika. Odpovědělo ale jen ministerstvo zdravotnictví, že se máme obrátit na ministra Havlíčka a na ministerstvo životního prostředí. To je vše,“ popsal Hovorka.
Bezúspěšně se také obracel náměstek primátora Prahy Petr Hlubuček (STAN) na hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou a žádal ji, aby venkovní expozice z uzavírek vyčlenili. „Lidé se tam mohou projít. Kam mohou jít nyní rodiny s dětmi? V lese je bláto, v parcích narváno, takže zoo a botanická mohly zůstat otevřeny. Já jsem nepochopil, proč mají být zavřeny. Přijde mi to nedomyšlené,“ řekl Hlubuček.
Zoo obdržela dotaci 45 milionů korun
Kvůli jarní vlně koronavirové krize a vynucenému zavření již město přidělilo zoologické i botanické zahradě v Troji dotaci. Zoo dostala 45 milionů korun a botanická deset milionů. „Dostaly tyto peníze, ale město přijde letos kvůli covidu o miliardy. Na příští rok jsme proto museli seškrtat rozpočet ve všech kapitolách o deset procent, což se dotkne i zahrad,“ řekl Hlubuček.
Investice na příští rok musely být podle něj zrevidovány, přesto ale město příliv peněz do zoologické ani botanické zahrady nezastaví. Sama zoologická zahrada nyní bude pokračovat v řadě aktivit, mimo jiné v kampani tradiční adopce zvířat, nebo prodávat vstupenky na lepší časy. Pokračuje i možnost koupit stravenky pro zvířata.