Vašáková: Kéž by byli Češi jako Thajci. Dodržují opatření a neprotestují proti očkování

Kdyby Češi dodržovali protikoronavirová opatření tak jako lidé v Thajsku, kde mají ještě přísnější pravidla a méně vakcín, byl by tu ideální svět. Uvedla to náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Dodala, že virus nejde jednoduše přeprat a bude tu s námi nadále. S trochou štěstí se situace trošku zlepší v únoru, kdy bude pandemie na ústupu, pokud se ovšem nic nezvrtne.

Chystaná nová vládní opatření v pondělí částečně odstaví neočkované ze společenského života. Restrikce inspirované tzv. bavorským modelem by mohly v lepším případě zmírnit pandemickou situaci natolik, aby byla v únoru na ústupu. Vašáková ovšem zdůraznila, že to je velmi optimistický pohled, který se nemusí naplnit.

„Virus nepřepereme, bude tu s námi. Chceme opatřeními říci, že v centru je vakcinace. Není to tak, že bychom neměli rádi nevakcinované, ale jsou náchylnější k infekci a přenosu,“ vysvětlila postoj resortu zdravotnictví Koziar Vašáková. Dodala, že se na ministerstvu snaží, aby všechna opatření respektovala právní rámec.

Velmi by proto ocenila, kdyby si Češi vzali příklad ze zahraničí, kde lidé dodržují mnohem tvrdší protikoronavirová pravidla. „Mluvila jsem s thajskou velvyslankyní, kde je mentalita poněkud jiná. Mají menší přístup vakcíně, všichni chtějí být vakcinováni, odpůrci vakcinace tam nejsou a do toho dodržují hygienická pravidla,“ uvedla jako příklad náměstkyně.

Pakliže by Česká republika šla podobnou cestou jako zmíněný asijský stát, byl by to pro ni ideální svět, třebaže ví, že se takového stavu v tuzemském prostředí nejspíše nedočká. Přitom Thajsko s mnohem početnějším obyvatelstvem nemá na kontě tak masivní počet obětí nemoci COVID-19 jako Česká republika.

„Nejsem žádný policajt, ale když si někdo uvědomuje, co je pro něj správné, považuju to za to nejlepší. Mají kolem 10 tisíc mrtvých a 65 milionů obyvatel, takže jsou na tom podstatně lépe,“ podotkla Vašáková v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Lidé vládě nevěří, opatření dodržovat zřejmě nebudou

Lékař a senátor za ODS Roman Kraus s Vašákovou většinou souhlasí, neuznávat testování ale považuje za chybu. „Nepovažuji to za dobré z hlediska psychologického a společenského. Znovu prohlubujeme propast mezi očkovanými a neočkovanými. Toto není vhodný nástroj,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Dodal, že nová vláda Petra Fialy (ODS) bude nejspíše pro to, aby se testy vrátily zpět do hry. Spíše se ale obává, že je důvěra ve vládní struktury nalomená natolik, že lidé nebudou dodržovat ani ty přísnější restrikce.

„Máme tu příklady Dánska a Portugalska, kde lidé své vládě věří a dodržují to, co je jim doporučeno. U nás ta důvěra z mnoha důvodů poklesla na začátku i v rámci vývoje celé pandemie. Lidé nevěřili ničemu – ani tomu, že je očkování účinné,“ konstatoval Kraus.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:12

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS

05:00

ISW: Ukrajinci již téměř obklíčili město Lyman, okupované ruskými vojáky

04:32

Poslanci se budou dál zabývat novelou rozpočtu, zvyšuje schodek na 330 mld. Kč

00:49

Ukrajinci sestřelili čtyři ruské rakety v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti

Nejen energie, Čechy děsí také drahé bydlení. O stěhování do menšího uvažuje pětina lidí

Více než polovina Čechů pociťuje komplikace s bydlením v souvislosti s rostoucí inflací a zdražováním energií. Obavy o udržení střechy nad hlavou se ale zdaleka netýkají jen těch, kteří žijí ve vlastním. Čtyři z deseti Čechů mají strach, že budou mít problém zaplatit nájem. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Instant Research pro Generali Investments.

Živě
ON-LINE: Další problém pro Rusy. Na Ukrajinu míří obávané raketomety i postrach dronů

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS.

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Ponížení pro Harryho a Meghan. Na webu královské rodiny klesli na úroveň vyděděného prince

Princ Harry a jeho manželka Meghan, vévodkyně ze Sussexu, se dočkali dalšího ponížení. Na oficiálních webových stránkách britské královské rodiny byli přesunuti až na konec sekce o profilech jednotlivých členů. Na dně se nacházejí spolu se zavrženým princem Andrewem, který je zapletený do sexuální aféry miliardáře Jeffreyho Epsteina.

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Ukrajinci blízko důležitého vítězství. Rusy čekají na východě vážné problémy, míní experti

Ukrajinské jednotky již téměř obklíčily město Lyman v Doněcké oblasti, které se snaží dobýt zpět. Vyplývá to z nové mapy, kterou zveřejnil americký Institut pro studium války (ISW). Zásobování Lymanu okupovaného ruskou armádou může procházet pouze úzkým koridorem přes obec Torske, která je již pod palbou ukrajinských sil, uvádí podle ruskojazyčné verze BBC Institut pro studium války.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.