Právník o covidu: Kdybychom postupovali stejně u chřipky, z lockdownu nevyjdeme

Kritikou opatření vlády a ministerstva zdravotnictví v pořadu 360° Pavlíny Wolfové nešetřil právník a politik Zdeněk Koudelka (Trikolóra). „Nyní je stav těžce hospitalizovaných takový, že kdyby se takto postupovalo i v minulosti při chřipkách, tak bychom museli mít společnost uzavřenou neustále,“ uvedl. S kritický toném se k opatřením vyjádřila i poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD). Naopak k testování dětí se přiklonil politik Ondřej Dostál (Piráti).

Koudelka ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že ve čtvrtek podal návrh na zrušení opatření ve vztahu k dětem. „Konkrétně ho podala dcera Iva Valenty. Z právního hlediska k němu není opora. Testování podle pandemického zákona jde jen u zaměstnanců, na děti se zákon nevztahuje. Ve slušných státech jsou nezletilé děti lépe chráněny než dospělí,“ argumentoval.

Nejvyšší správní soud o některých opatřeních rozhodl rychle, někdy i během týdne. „Takže může zasáhnout, aby to bylo účinné. Ministerstvo zdravotnictví a Adam Vojtěch neustále spekulují, že řízení soudu trvá, a stačí mu to k tomu, aby opatření nařídili, a pak zase zrušili,“ řekl.

V současné době je podle něj pandemie na takové úrovni, že tato opatření nejsou nutná. „Stav těžce hospitalizovaných je takový, že kdyby se takto postupovalo v minulosti při chřipkách, tak bychom museli mít společnost pořád zavřenou,“ sdělil. S kritikou rozdělování dětí a opatření ve školách pak nešetřila ani Valachová.

Pravidla se musí zjednodušit

„Třetí covidový rok nejsme schopni pochopit, co je důležité a přirozené – zdraví a bezpečnost všech. Navrhuji netřídit děti na očkované a neočkované. Nesmíme zabraňovat tomu, aby měly všechny děti stejný přístup ke vzdělání,“ sdělila. Už v červnu se prý snažila předejít opakování stejných chyb. „Už si nemůžeme dovolit výpadky ve vzdělání. Ministři nenaplnili naše očekávání. Pravidla se musí zjednodušit,“ pokračovala.

Naopak pro testování dětí se přiklání Dostál. „Jsem příznivcem toho, aby se děti po návratu do školy testovaly, aby se zjistilo, kdo si co přivezl z prázdnin. Na druhou stranu minimální počet dětí, které se nenechají otestovat, nikoho neohrozí,“ sdělil v pořadu. Celý projekt by podle něj mohl narazit v momentě, kdy dojde k segregaci dětí. „A to těch, které odmítnou testování. Samotný projekt ale nepovažuji za protizákonný,“ doplnil.

Koudelka následně doplnil, že mu vydávání opatření na poslední chvíli od vlády a ministerstva zdravotnictví přijde jako cílený úmysl. „Kdyby to rozhodli na začátku srpna nebo konci července, tak by to Nejvyšší správní soud stihl do začátku záři projednat. Proto postupují tak, aby vyjádření byla vydána těsně před nabytím účinnosti,“ uvedl. Osobně by si nevsadil, že někdo do začátku školního roku situaci vyřeší.

„Bude zde tlak, aby se co nejvíce lidí naočkovalo. Budou další žaloby, pořád jsou lidé omezování, protože se k nim přistupuje jako k podezřelým z nakažení. Přitom míra nákazy je dnes tak malá, že tato preventivní opatření jsou nepotřebná,“ řekl Dostál. Dodal, že roušky u dětí na prvním stupni nefungují. „Jejich smysl nejsem schopen vysvětlil ani dítěti ve druhé třídě, protože někdo je nosí a někdo ne,“ dodal. Na stejný problém pak upozorňovala i Valachová.

Tagy:
škola školství testování chřipka roušky ČSSD CNN Prima NEWS Pavlína Wolfová Ondřej Dostál Česká pirátská strana 360⁰ Pavlíny Wolfové soud děti Kateřina Valachová Ministerstvo zdravotnictví vláda koronavirus COVID-19 pandemie koronaviru Ivo Valenta Zdeněk Koudelka Ministerstvo zdravotnictví České republiky Nejvyšší správní soud České republiky

Hlavní zprávy

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari
Motorismus

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil
Energetika

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil

Členské země Evropské unie se dohodly na snižování spotřeby elektřiny. Shodují se také na zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) ale zdůraznil, že záleží na tom, jak dohodu naplní česká vláda. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO) následně podotkla, že z komunikace ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) není jasné, jakým způsobem se bude evropská dohoda v Česku implementovat.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:14

MHD v Pardubicích jž není ode dneška pro ukrajinské běžence zdarma

05:56

Evropský úřad: Ukrajina může v zimě čelit problémům se zásobováním energií

05:30

V Lotyšsku se ve stínu ruské války proti Ukrajině konají parlamentní volby

05:03

Spotřební daň z benzinu se dnes vrátí na původní hodnotu, u nafty zůstane nižší

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.

Týden hrůzy pro Bílý dům. Biden hledal mrtvou političku, viceprezidentka si pletla Koreje

Americká diplomacie za sebou nemá zrovna úspěšný týden. Nejdříve se dopustil dalšího faux pas prezident Joe Biden, který na tiskové konferenci vyhlížel v davu zesnulou političku. O den později spáchala rétorický přešlap také viceprezidentka Kamala Harrisová, která při návštěvě Jižní Koreji v projevu chválila pevné spojenectví s autoritářskou Severní Koreou.

Řádění hurikánu Ian pokračuje. Udeřil v Jižní Karolíně, stovky tisíc lidí jsou bez proudu

Aktualizováno

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Živě
ON-LINE: Putinovy hrozby dokazují slabost Moskvy, prohlásil Stoltenberg. Anexi odsoudil

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Nejméně 23 lidí v pátek zahynulo a dalších 28 bylo zraněno při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili zástupci těchto Ruskem okupovaných a ovládaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítá.

První den druhého kola senátních voleb skončil. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil–Nagyová

Aktualizováno

První den závěrečného kola letošních senátních voleb ve 22:00 skončil. Zájem ovlivnit složení horní komory byl zatím podle očekávání nižší než před týdnem, dorazila zhruba desetina voličů. Vyšší účast je pouze na Jihlavsku, kde proti sobě stojí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a Jana Nagyová (za ANO), která je obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.