Autor pranýřované kopie na orloji: Zápasil jsem se vším. Vysvětlil, proč postavy změnil

Kopie kalendářní desky na pražském Staroměstském orloji vyvolala především kvůli změně některých postav vášnivé diskuse ve společnosti v posledních dnech, přestože dílo na Staroměstském náměstí visí již čtyři roky. Autor Stanislav Jirčík se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS kritice brání s tím, že vytvářel pouze technologickou kopii kalendária, a upozorňoval rovněž na špatný stav původního díla vytvořeného slavným malířem Josefem Mánesem.

V jakém stavu je dnes Mánesův originál? Bylo vyloučené, že byste při vytváření technologické kopie vycházel přímo z něj?
Mánesův originál jako celek vypadá na první pohled čitelně, ale když se podívám podrobněji zblízka, vidím například nečitelné písmo. Celkový stav originálu je v detailu žalostný. Zhruba 16 let visel na Staroměstském náměstí v různých povětrnostních podmínkách. Vezměte si, jak se vám rychle zašpiní sklo na okně a po těch letech ty mastné nečistoty ulpěly také na relativně mladé barevné vrstvě kalendářní desky. Obor restaurování samozřejmě v té době neexistoval, takže tam poslali někoho, kdo to lidově řečeno umyl a olejomalbu porušil, a to ne jednou. V některých místech jsou patrné dobové zásahy, přemalby a četné retuše. Představa o technologické kopii v přesném detailním provedení podle dochovaného originálu, která má být součástí nově rekonstruovaného pražského orloje, je nereálná.

Takže proto byl originál nahrazen kopií? Z té šlo nějakým způsobem při vaší práci vycházet?
Ano. Ve společnosti vrcholila obrozenecká nálada a Mánesova malba se proslavila, získala hodnotu, a proto se rozhodli ji sundat a nahradit kopií, kterou provedl malíř F. K. Liška. Neví se, jak byla tato kopie kvalitní, a samozřejmě ani neexistují žádné dokumentační fotografie. Zanikla za pražského povstání a v roce 1948 vytvořil novou kopii B. Číla, která tam visela 70 let, takže ta má je již historicky třetí.

Takže z kopií podle vás vycházet nešlo. Čeho se šlo tedy chytit na původním originálu?
Celková koncepce kalendářní desky je jasná a čitelná, kompozice jednotlivých žánrových scén a malých měsíců je také jasně čitelná. To je Mánes. Co se týká některých detailů, tak to již je problém. Je tam hodně destrukcí a různých druhotných zásahů. Když má tedy kopista řešit, jak by to udělal, tak již nastávají problémy. Kromě druhotných zásahů je potřeba si uvědomit, že Mánes nestíhal a měl pomocníky, kteří nepomáhali pouze s písmem, ale také s konkrétními malbami. Studoval jsem i Mánesovy kresby a pročetl veškerou dostupnou literaturu.

Tvrdíte, že jste částečně vycházel přímo z přípravných kreseb Josefa Mánese. Jak moc rozsáhlý byl tedy váš autorský vklad?
Musel jsem použít v podstatě rekonstrukční prvky. Měl jsem k dispozici originál, který jsem chodil rok a půl každé pondělí studovat do Muzea hlavního města Prahy. Sháněl jsem materiály a prověřil jsem všechny kresby, co se dochovaly. Například přípravné skici, jak se celé kompozice rodily, a myšlenkově jsem, myslím, díky tomu Mánese pochopil. Je to velké dílo. Koncepce, myšlenka a kompozice jsou unikátní. V jednotlivostech maleb na originálu tu jistá nevyváženost je, pravděpodobně i tím, že ne všude je Mánesův malířský rukopis.

Takže jste měl v některých momentech volnější ruku?
V případě této kopie jde v podstatě o interpretaci. Jako dirigent interpretuje nějakou symfonii s určitým orchestrem podle partitury, tak přestože to má jasně dané, tak vždy má nějakou svoji invenci. Mahlerova druhá s Neumannem trvá 73 minut a Bernstein ji nahrál za 97. Ta čtvrthodina tam musí být slyšet, přestože mají stejné noty. Dalším příkladem je překlad. Každý překladatel má jasně daný originál, který musí interpretovat. V tomhle uvádím jako příklad název Keseyovy knížky Vyhoďme ho z kola ven, který vychází z dětského rozpočítadla. Češi mají obdobné – Ať je to ten nebo ten, vyhoďme ho z kola ven – takže český překladatel velice dobře vyjádřil v názvu knížky smysl pro Čechy „Vyhoďme ho z kola ven“. Slovenský překladatel použil do názvu poslední větu z románu „Bol som dlho preč“. Také práce kopisty je tvůrčí proces a v případě ne zcela dochované předlohy musí přistoupit k interpretaci. Jde pouze o technologickou kopii na turisticky atraktivním místě.

Sháněl jsem materiály a prověřil jsem všechny kresby, co se dochovaly. Například přípravné skici, jak se celé kompozice rodily, a myšlenkově jsem, myslím, díky tomu Mánese pochopil.

S čím jste tedy během vytváření kopie nejvíce zápasil?
V podstatě se vším. Začal jsem písmem a tam se už objevil první problém. Na několika místech bylo zcela nečitelné. Spojil jsem se s panem Marušákem z horologické společnosti, který se zabýval porovnáním písma na originále a Čílově kopii, kde zjistil, že ve jménech světců a ve verších cisiojánu je 140 změn. Čílova kopie visela na orloji 70 let. Pan Marušák se zabýval také originálem a zjistil přes 20 nepřesností. Šlo o neznámá či pozměněná jména světců, zdvojené datum 30. 10. či vynechané písmeno „i“ ve jménu Viktor. Pokud kopista namaluje dvakrát 30. 10., tak ta viditelná chyba jde na jeho vrub, protože se nikdo nepůjde podívat na originál. Co s tím? Měl jsem to udělat s chybami? Také to byla varianta. Přání pana Marušáka opravit na kopii tyto zjevné, zděděné nepřesnosti z minulosti mě zaujalo.

Kritici vám vyčítají, že jste změnil některé postavy. Proč k tomu došlo?
Mánesa si velice vážím, ale než se snažit o domalování či rekonstrukci ve stylu „Mánes“, výsledkem by byla plejáda uměle vytvořených nereálných obličejů, jež jsou poplatné skutečným Mánesovým reáliím právě tak málo, jako reálné novodobé obličeje dnes žijících lidí, jež alespoň odrážejí realitu a malíř či kopista se při jejich ztvárnění mohl opírat o něco opravdového. Rozhodl jsem se tyto drobné detaily, které jsou pro běžného diváka nepostřehnutelné interpretovat autorsky. Psalo se také o údajné minisukni v měsíci srpnu, kde jsem si skutečně dovolil poupravit originál, v němž selčiny nohy vykazují nápadnou anatomickou anomálii (nepřirozeně dlouhé končetiny). Tato anomálie je bohužel přítomna i na přípravné Mánesově kresbě. Chybu si podle mě uvědomil a částečně ji kompenzoval milosrdným příkrovem dlouhé draperie. Neudělal jsem samozřejmě minisukni, ale vykasanou sukni (když selky na poli odpočívaly tak ji měly vykasanou). Tady jde o nejzřetelnější odchýlení od originální předlohy.

Proč jste se rozhodl ztvárnit některé konkrétní postavy? Jste například čtenářem Kateřiny Tučkové, která se tam sama poznala?
Je to rekonstruovaný obličej ženy, částečně zakrytý červeným šálem, který mě o autentičnosti moc nepřesvědčil. Na originále je značně destruovaný. Přípravná kresba není úplně do detailu, ale přikrytou tvář nemá. Namalovat skutečný portrét v oleji ve velikosti 2 cm je skoro nereálné. I u Mánesova originálu je několik údajných portrétů jeho současníků, kteří mu stáli modelem. Každý si je s někým podobný. Jedná se o nepodstatné detaily, které vystupují po čase a lidé o nich diskutují. Každý malíř i kopista vetkne do své práce svůj rukopis a osobitou invenci. Vznik drobných intervencí, nikterak nedezinterpretuje původní smysl a charakter originálu předlohy. Jsou pro diváka stojícího před orlojem nepostřehnutelné. Což je pravděpodobně dokladem, že si jich během čtyř let nikdo nevšiml a nebo na ně neupozornil.

Tagy:
orloj kresba Staroměstský orloj Staroměstské náměstí CNN Prima NEWS malíř Česko Josef Mánes obrazová kompozice Kateřina Tučková Stanislav Jirčík Muzeum hlavního města Prahy

Hlavní zprávy

Češi se bojí zimy. Kvůli nedostatku plynu skupují elektrická kamna, na zboží ale musí čekat
Energetika

Češi se bojí zimy. Kvůli nedostatku plynu skupují elektrická kamna, na zboží ale musí čekat

I když panuje horké léto a teploty se do konce měsíce vyšplhají nad 30 stupňů, lidé se pomalu připravují na studenou zimu. Kvůli obavám z nedostatku plynu vykupují elektrická kamna, přímotopy či elektrické ploténky. Zvýšený zájem zaznamenávají obchody už od ruské invaze na Ukrajinu v únoru. Další vlnu objednávek očekávají prodejci ke konci léta. Některé produkty ale mohou být nedostupné a dá se očekávat i jejich delší dodací lhůta.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:14

Velitel: Ukrajina porazila pětinu ruských vojenských jednotek zapojených do války

21:47

Ruská raketa zasáhla Mykolajiv. Na místě je zraněný civilista, vzkázal starosta

21:22

Ukrajinci ostřelovali most u přehrady Nova Kachovka. Okupanti varují před katastrofou

20:54

Reuters: Ukrajinské babičce se svět smrsknul do prostor sklepení

Revoluční skládací telefony s ohebným displejem. Samsung odhalil prémiové novinky, co umí?

Další generace špičkových skládacích telefonů s ohebným displejem, prémiové chytré hodinky i sluchátka s aktivním potlačením okolního hluku. Korejská technologická společnost Samsung se na své akci Galaxy Unpacked pochlubila několika novinkami, které potěší nadšence do moderních technologií. Hlavní pozornost si pro sebe urvaly ohebné mobily Galaxy Z Flip4 a Galaxy Z Fold4, pozadu ovšem nezůstala ani nová série hodinek pro sportovce.

Brutální útok na Rushdieho: Útočníka obvinili z pokusu o vraždu, motiv zatím není jasný

Muže podezřelého z pátečního útoku na spisovatele Salmana Rushdieho americká prokuratura obvinila z napadení a pokusu o vraždu. Rushdieho pobodal čtyřiadvacetiletý muž identifikovaný jako Hadi Matar narozený ve Spojených státech poté, co jeho rodiče emigrovali z Libanonu, napsala agentura AP. Byl zatčen na místě činu v neziskovém vzdělávacím centru Chautauqua Institution, kde měl britský spisovatel indického původu promluvit.

Babiš chce sestřelit vládu. Blíží se mu soud, chce odvrátit pozornost, reaguje Rakušan

Zatímco vláda Petra Fialy (ODS) řeší energetickou krizi a předsedá v Radě Evropské unie, opozice chce vyvolat hlasování o nedůvěře. Plán nastínil předseda hnutí ANO a poslanec Andrej Babiš, který tak chce postupovat v případě, že premiér neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Ministr pro CNN Prima NEWS řekl, že Babiš chce jen zakrýt vlastní problémy, které se mu v poslední době nastřádaly. Předseda vlády navíc uvedl, že na vyslovení nedůvěry vládě nemá opozice sílu.

Sledujte Partii s Pekarovou a Schillerovou: Rozděluje společnost vláda, nebo opozice?

Kde se nachází hranice mezi relevantním politickým dialogem a co už je za hranou? Osvědčila se vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v boji proti zdražování? O těchto tématech budou mimo jiné v nedělní Partii diskutovat předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ve druhé hodině vystoupí ekonomové Lukáš Kovanda a Jana Matesová. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Živě
ON-LINE: Rusko se chlubí dobytím obce Pisky. Líté boje pokračují, reaguje Kyjev

Rusové v noci na pátek znovu ostřelovali Charkov a okolní vsi. Na jihu Ukrajiny zatýkali místní občany a probíhaly zde domovní prohlídky. Pod palbou byly také dva okresy v Dněpropetrovské oblasti. Poblíž Nikipolu dopadlo 40 raket, tři lidé včetně dvanáctiletého chlapce byli zraněni. Ruské ministerstvo obrany vzkázalo, že armáda získala kontrolu nad ukrajinskou obcí Pisky. Kyjev však informaci popřel, líté boje prý nadále pokračují.

Hrozivá smrt na letní brigádě. 17letého mladíka vtáhl štěpkovač na dřevo, chlapec nepřežil

Sedmnáctiletý mladík přišel během letní brigády tragicky o život. Pomáhal s kácením dřevin, v jeden moment se ale zachytil oblečením do štěpkovače na dříví. Stroj způsobil teenagerovi rozsáhlá zranění, i přes veškerou snahu zdravotníků zemřel, uvedla místní média. Jeho přátelé a příbuzní spustili veřejnou sbírku, která má pokrýt náklady na pohřeb.

Domácí zpravodajství

Babiš: Rakušan musí z vlády, jinak jí vyslovíme nedůvěru. Nemá na to sílu, míní premiér

Aktualizováno

Pokud premiér Petr Fiala (ODS) neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli kontaktům nynějšího šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka s obviněným lobbistou Michalem Redlem, vyvolá opoziční hnutí ANO v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře vládě. Napsal to předseda ANO Andrej Babiš v komentáři, který uveřejnila sobotní Mladá fronta DNES (MfD). Fiala k tomu mimo jiné uvedl, že Babišem naznačené hlasování o nedůvěře na něj dělá spíše dojem, že šéf ANO potřebuje překrýt své trestní kauzy v Česku a ve Francii.

Ukrajinci v Česku o všeobecné mobilizaci: Verbuje se i v obchodech, každý ale neumí zabíjet

Sedm mladých ukrajinských uprchlíků v České republice diskutuje nad všeobecnou mobilizací v rodné vlasti. „Každý muž by měl mít svobodnou volbu. Kdo chce do války, ať jde, za jeho odvahu děkuji. Kdo ale bojovat nechce, toho by do války neměli posílat,“ myslí si 27letá Oryna Dolhopiatovová ze Záporoží. Tedy z města, které denně čelí ruským útokům a kde okupanti obsadili jadernou elektrárnu.