OBRAZEM: Přišly o domov. Nyní kuchařky z Ukrajiny okouzlují Čechy svými specialitami

Nenápadné bistro u zastávky Dvorce v pražském Podolí láká na tradiční ukrajinské pokrmy. Hned u okýnka hladové strávníky přivítá milý ukrajinský personál, který mluví lámanou češtinou. Do Česka přitom tyto čtyři Ukrajinky dorazily teprve před pár týdny. S úsměvem na rtech nabízí typické ukrajinské speciality, které samy ručně vyrábí. I za tak krátkou dobu provozu sbírají nadšené ohlasy ze strany českých strávníků.

Většina Čechů při první návštěvě zpravidla sáhne po starém známém boršči, vydatné polévce z červené řepy. V nabídce skromného bistra se ale nacházejí i další pokrmy, se kterými se tuzemští zákazníci teprve seznamují – plněné těstovinové vareniky, zelné závitky s masem, bramborové zrazy s houbami či sladké ukrajinské palačinky.

Když návštěvníci tápou při pohledu na popsanou nabídkovou tabuli, nebojí se kuchařky i přes lámanou češtinu poradit, co si z výběru ukrajinských domácích specialit dát. Třebaže se Ukrajinky věnují práci, která je baví, cestu do Česka si jako spousta jejich krajanů nevybraly dobrovolně.

„Jejich příběhy jsou opravdu hodně smutné. Pět dnů utíkaly, hledaly vlaky a jezdily od západu k východu. Snažily se dostat na západní hranice,“ přiblížil příběh čtyř uprchlic provozovatel Bistra Vltava Jan Beneš.

Tyto Ukrajinky ale nebyly jediné, které prchaly před ruskou invazí na Ukrajině. „Všechny vlaky do Polska byly přeplněné. Dámy proto nasedly do jediného volného vlaku, který zrovna mířil do Prahy. Své muže musely nechat doma,“ pokračoval provozovatel Centra duševního klidu Sauny Vltava.

Roli sehrál i covid

Beneš si tehdy hledal posilu do kuchyně, která by v areálu Sauny Vltava připravovala pokrmy pro jeho klienty.

„Už jsme měli připravenou smlouvu s provozovateli rychlého občerstvení, ale úplně nám to nezapadalo do našeho konceptu. V tu dobu vznikl konflikt na Ukrajině a já jsem zrovna dostal covid. S kamarádem, se kterým jsme to tu řešili, vznikl podnět, zda nezkusit ukrajinskou kuchyni. Říkali jsme si, kdo ji tady zná...“ popsal Beneš.

Z dlouhé chvíle kvůli nemoci, kterou si zrovna procházel, začal brouzdat na internetu. „Začal jsem hledat možnosti, společnosti a nadace, které se zabývají uprchlíky. Všude mi bylo sděleno, že jim zprostředkovávají bydlení, o práci však tehdy ještě nebyla řeč,“ sdělil redakci CNN Prima NEWS provozovatel.

Všechny jsou z jedné rodiny

Kontaktoval proto koordinátorku na Hlavním nádraží v Praze, která měla na prchající Ukrajince kontakt. „Poprosil jsem ji, zda by mi vyhledala někoho z gastronomie. Odkázala mě na čtyři velice sympatické a hrozně příjemné dámy, které u nás začaly pracovat,“ popsal celý proces Beneš a zároveň dodal, že všechny jsou z jedné rodiny. „Kuchařka, druhá pekařka a dcera jedné z nich má zkušenosti i s vedením restaurace. Dálkově také studuje ekonomii a medicínu,“ doplnil.

Prakticky hned po příjezdu začaly společně vymýšlet, jaké speciality by chtěly Pražanům podávat. „První dny jsme hledali způsob, jak se dorozumět. Zjišťovali jsme, co vše umí vařit a zkoušeli jsme to napasovat na náš provoz. Začaly nám připravovat jednotlivé tradiční pokrmy a my jsme zjistili, že nám ukrajinská kuchyně moc chutná,“ konstatoval Beneš.

Do té doby znal jenom boršč. „Pokrmy jako vareniky, pampušky nebo zrazy. Vůbec jsem netušil, co to je. Postupně jsme ale zjistili, že to je přesně to, co hledáme,“ zdůvodnil Beneš, který pro své hosty hledal zdravější alternativu ke smaženým jídlům.

„Vše připravujeme samy. Od těsta, které si mícháme, až po maso na vareniky,“ popsala redakci CNN Prima NEWS jedna z ukrajinských kuchařek s tím, že jejich ukrajinská jídla jsou i velmi sytá a rozmanitá. Přestože musela čtveřice opustit rodnou zem, jsou rády, že jsou v bezpečí a věnují se tomu, co je baví.

Po měsíci provozu je s ukrajinskou rodinou spokojený i provozovatel a vymýšlí, jak podnik rozvinout. „Diktují nám, co by potřebovaly. Hledáme správné suroviny, například brynzu vozíme až z Moravy. Abych pravdu řekl, spíš za nimi vlajeme a nestíháme, protože vymýšlí nové a nové věci,“ přiznal Beneš s tím, že kromě pokrmů uvažují také o tom, že by otevřeli nové provozovny.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zimní válka na Ukrajině? Záleží na mrazu, Rusové už nemají sílu útočit, míní expert
Ukrajina

Zimní válka na Ukrajině? Záleží na mrazu, Rusové už nemají sílu útočit, míní expert

Jak bude válka na Ukrajině vypadat během zimy? Nabízí se dva scénáře: Rusové i Ukrajinci se buď zakopou a konflikt doslova zamrzne, nebo budou teploty pro válčení i nadále poměrně přívětivé, což umožní oběma stranám provádět manévry. CNN Prima NEWS to sdělil vojenský expert Lukáš Visingr. Dodal, že Rusové už ale nemají dostatek sil na to, aby podnikli novou ofenzivu a hraje proti nim čas.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:08

Drábová: Radiační situace na Ukrajině zůstává normální

06:14

MHD v Pardubicích jž není ode dneška pro ukrajinské běžence zdarma

05:56

Evropský úřad: Ukrajina může v zimě čelit problémům se zásobováním energií

05:30

V Lotyšsku se ve stínu ruské války proti Ukrajině konají parlamentní volby

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Inflace na dvou procentech v létě 2024 a euro skoro za 26 korun, odhaduje ČNB

Čeká nás ještě dlouhé období, po něž nás bude doprovázet inflace, kterou nepamatují lidé narození v tomto století. Tempo růstu cen sice v Česku již začalo klesat, ale po většinu příštího roku se bude držet na dvouciferných hodnotách nebo těsně pod nimi. Teprve až na přelomu druhého a třetího kvartálu 2024 pevněji zakotví na inflačním cíli dvou procent, který stanovuje Česká národní banka.

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil

Členské země Evropské unie se dohodly na snižování spotřeby elektřiny. Shodují se také na zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) ale zdůraznil, že záleží na tom, jak dohodu naplní česká vláda. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO) následně podotkla, že z komunikace ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) není jasné, jakým způsobem se bude evropská dohoda v Česku implementovat.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.

Týden hrůzy pro Bílý dům. Biden hledal mrtvou političku, viceprezidentka si pletla Koreje

Americká diplomacie za sebou nemá zrovna úspěšný týden. Nejdříve se dopustil dalšího faux pas prezident Joe Biden, který na tiskové konferenci vyhlížel v davu zesnulou političku. O den později spáchala rétorický přešlap také viceprezidentka Kamala Harrisová, která při návštěvě Jižní Koreji v projevu chválila pevné spojenectví s autoritářskou Severní Koreou.

Řádění hurikánu Ian pokračuje. Udeřil v Jižní Karolíně, stovky tisíc lidí jsou bez proudu

Aktualizováno

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.