CNN Prima News Názory Očima reportéra

OČIMA REPORTÉRA: Ukrajinci pomáhají vojákům z pražské skrýše. Setkávají se ale s výhrůžkami

  • Téma: Očima reportéra
  • Pavlína Fabiánová
  • 8. února 2022 10:21

Nenápadné dveře vedoucí do nikam. Tak vypadá vchod do skryté místnosti v Praze, která se stala zázemím pro ukrajinské dobrovolníky. Prostor využívají k pletení maskovacích sítí, ty pak posílají vojákům na frontu. Místo je však tajné a ne každému se tyto dveře otevřou. Po špatných zkušenostech jsou dobrovolníci opatrní, setkali se totiž s útoky a vyhrožováním od proruské a ruské části společnosti.

Maskovací sítě jsou velmi potřebné. „Stačí totiž jeden útok, síť shoří a je zapotřebí nová. Je to jediná věc, co vojáky může ochránit před pátracími drony a dalšími technologiemi,“ vysvětluje jeden z dobrovolníků Pavel. Další dobrovolnice, Světlana, doplňuje, že vojáci na frontě mají radost, když se dozví, že síť vznikla v zahraničí.

„Jsou hrozně rádi, když slyší, že dostali sítě odněkud ze zahraničí. Že je podporuje někdo ze světa. Snažíme se do balíku vždycky přidat nějaký dopis nebo vzkaz jako poděkování za to, že nás brání,“ poznamenává Světlana. Mluví jemným tlumeným hlasem, ze kterého jsou cítit i obavy z nevědění, co bude dál a co čeká jejich rodiny, které zůstaly na Ukrajině.

Pavel pochází z jihu u hranic s Krymem. Má tam otce, sestru a synovce. Pevně doufá, že k invazi ze strany Ruska nedojde, moc dobře si totiž pamatuje strach a nepřipravenost už z roku 2014.

Je libo bílé, nebo barevné?

Světlaně zůstaly na Ukrajině dvě děti. „Čeho jsem se bála nejvíc, když začala válka? Že syn bude muset strávit mládí na frontě. Ale zasáhla nás jiná bída, rakovina. Syn je nemocný, do války už se nedostane,“ popisuje žena tíživou situaci a z celého vyprávění je cítit, že má co dělat, aby se jí oči nezalily slzami.

V místnosti se topí v kamnech, která příjemně hřejí a dobrovolníci si k pletení pouští ukrajinský pop, který se tlumeně nese prostorem. Všem jde práce od ruky, nikdo moc nemluví, možná kvůli přítomnosti televizního štábu. Pletení maskovacích sítí vypadá jednoduše, tak si ho chci taky vyzkoušet. Jednoduché to ve výsledku ale vůbec není Jeden z dobrovolníků – Vasil, který nemluví česky – mi ukrajinsky s anglickými vsuvkami vysvětluje, co mám dělat. Proplétat úzké cáry prostěradel rybářskou sítí není snadné, a tak mě Vasil několikrát musí opravovat.

Dobrovolníci se na skrytém místě v Praze scházejí jednou týdně. Za den zvládnou uplést dvě až tři maskovací sítě. Dnes pletou bílou, jindy volí barvy podle ročního období. Vůbec nejsložitější je maskovací sítě dostat k těm, kteří je skutečně potřebují. Dobrovolníci je posílají poštou nebo skrze známé, kteří na Ukrajinu cestují.

Pletení maskovacích sítí civilisty se rozmohlo v roce 2014 v Kyjevě v době ruské invaze na Krym, pak se rozšířilo i do dalších zemí. Kromě Prahy je pletou také dobrovolníci v Polsku a Německu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Naše ekonomika padne do zimy, říká ruský odborník a popisuje katastrofu horší než sankce
Rusko

Naše ekonomika padne do zimy, říká ruský odborník a popisuje katastrofu horší než sankce

Zatímco dopady západních sankcí jsou často zpochybňovány, o důsledcích vyhlášené mobilizace nemá ruský ekonom Vladislav Inozemcev pochyby. Ekonomika kvůli rozhodnutí Vladimira Putina přijde podle experta o tři až čtyři miliony zaměstnanců. Devastující budou následky mobilizace především v chudších oblastech, protože peníze původně směřované do investic odkloní vláda na frontu. Do zimy by se tak mohla ruská ekonomika podle Inozemceva zcela zhroutit.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
17:03

Německo nepřijme výsledky Moskvou pořádaných hlasování na Ukrajině

16:39

Evropská komise chce novou sadou sankcí mimo jiné položit právní základ pro zastropování ceny ruské ropy

16:15

Region, přes který prchají Rusové před mobilizací, omezil vjezd vozidel

15:47

Drahý Vladimire, připojte nás k Rusku, požádali vůdci okupovaných oblastí Ukrajiny

Ukrajinci stahují smyčku okolo dalšího důležitého města. Rusům hrozí smrtící obklíčení

Ukrajinské síly posilují své pozice u Lymanu v Doněcké oblasti, v okolí města pokračují prudké boje. Ve zprávě k situaci na bojišti to ve středu uvedl americký Institut pro studium války (ISW). Podle britské vojenské rozvědky ukrajinské jednotky pomalu postupují nejméně na dvou osách východně od řek Oskil a Siverskyj (Severní) Doněc v Charkovské oblasti, zatímco Rusko na východě Ukrajiny posiluje obranu.

Italové splnili přání Orbánovi, Kreml cítí šanci. Zablokuje Meloniová ruské sankce?

Od mezinárodně uznávaného a mezi Italy nezvykle populárního premiéra Maria Draghiho ke zřejmě nejpravicovější premiérce od dob fašistického vůdce Benita Mussoliniho. Zatímco Evropská unie vzhlíží k novému kabinetu v Itálii s obavami, protože bude euroskeptický, ruce si mne maďarský premiér Viktor Orbán. Ten v pravděpodobné premiérce Giorgii Meloniové vidí spojence proti pokračování ruských sankcí. Svou šanci vycítil i Kreml, který okamžitě nahodil „udičku“ směr Řím.

Živě
ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

PŘEHLEDNĚ: V kanceláři 18 °C, u pokladny o dva méně. Jakou teplotu můžete mít v práci vy?

Minimální povolené teploty v pracovním prostředí budou moct být nižší než doposud. Vláda kvůli energetické krizi schválila příslušné nařízení připravené ministerstvem zdravotnictví. Strakova akademie o tom informovala na svém webu. Ministerstvo průmyslu a obchodu kvůli energetické krizi už v srpnu navrhlo také zvláštní vyhlášku, podle které by se v případě výpadku dodávek plynu snížila teplota vytápění veřejných prostor. Například v centrálně vytápěných obývacích pokojích nebo kancelářích se má teplota snížit na 18 stupňů, ve školních učebnách na 19 stupňů.

Reprezentační kouč Šilhavý má důvěru šéfa českého fotbalu. A co vaši? Hlasujte v anketě

Reprezentační trenér Jaroslav Šilhavý má i po sestupu do divize B Ligy národů důvěru předsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) Petra Fouska, který věří, že si Češi brzy vybojují zpět účast v elitní skupině. Potěšilo ho, že národní tým ve společnosti tří účastníků mistrovství světa ukázal konkurenceschopnost, vyloženě ho zklamal pouze domácí sobotní debakl 0:4 s Portugalskem.

Tvrdá slova slovenského premiéra k hraničním kontrolám: Česko selhalo, takto se to nedělá

Aktualizováno

Slovenský premiér Eduard Heger ve středu kritizoval Českou republiku za její rozhodnutí obnovit v souvislosti s rostoucí migrací hraniční kontroly se Slovenskem. Naznačil, že problém je v zajištění ochrany vnějších hranic schengenského prostoru volného pohybu osob v Maďarsku. Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec chce jednat se sousedními zeměmi; pro případ nedohody na opatřeních Slovensko podle něj zavede kontroly na hranicích s Maďarskem. Český ministr vnitra Vít Rakušan krok Česka hájí s tím, že situace na hranicích se Slovenskem začala být v posledních dnech neúnosná.

Vůdci okupovaných oblastí: Drahý Vladimire, připojte nás. Podnikneme kroky, sdělil Kreml

Aktualizováno

Vůdce samozvané Luhanské lidové republiky (LNR) Leonid Pasečnik oficiálně požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o připojení k Rusku. Informovala o tom ve středu agentura TASS, podle které stejný krok učinila i proruská správa jihoukrajinské Chersonské oblasti a Záporožské oblasti. Vůdce separatistické Doněcké lidové republiky (DNR) Denis Pušilin ve středu za tímto účelem odjel do Moskvy. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že brzy podnikne kroky, které uspokojí aspirace čtyř okupovaných regionů stát se součástí Ruska.

Nord Stream byl poškozen úmyslně, prohlásila švédská premiérka. O útok na zemi nejde

Podle informací, které mají k dispozici Švédsko a Dánsko, bylo poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři pravděpodobně úmyslným činem. Prohlásila to v úterý švédská premiérka Magdalena Anderssonová. Podle agentury Reuters také ujistila, že nejde o útok na Švédsko. O akt sabotáže šlo pravděpodobně i podle švédské ministryně zahraničí Ann Lindové.

Domácí zpravodajství

Agrofert s žalobou na europarlament pohořel. Dokumenty o Babišově střetu zájmů nezíská

Tribunál Evropské unie ve středu zamítl žalobu holdingu Agrofert na Evropský parlament (EP). Firma se žalobou chtěla domoci přístupu k dokumentům, které se týkají rezoluce o střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Agrofert požadoval poskytnutí závěrečné auditní zprávy Evropské komise (EK) a dopisu, který kvůli střetu zájmů poslala Babišovi. Soud dospěl k závěru, že EP řádně odůvodnil utajení dopisu a že část zprávy už zveřejnila samotná komise.

Drtivá prohra i konec v politice. Čeho se Babiš bojí a proč na Hrad možná kandidovat nebude?

Bojí se drtivé prohry, která by znamenala konec v politice, svou roli hraje i probíhající soud, věk nebo vidina premiérského křesla. Češi už několik měsíců spekulují o tom, zda poslanec, bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš bude v lednových volbách kandidovat na prezidenta. Poslední dobou totiž přibývá hlasů, podle nichž se do boje o Hrad nakonec nezapojí. Proč by se tak mohl rozhodnout?

Elitní bankéř s prsty v programu PirSTAN. Kdo je kritizovaný ministr průmyslu Síkela?

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) se stal jednou z nejvýraznějších tváří vlády Petra Fialy (ODS). A to nejen kvůli ostrým výrokům na adresu politických oponentů či zpochybňovaným komunikačním schopnostem, ale i sílící kritice z řad opozice a kolegů. Kdo je muž, který připravil úsporný tarif a podílel se na zastropování cen elektřiny a plynu?