reklama

Zeman je po pár hodinách zpět v nemocnici kvůli koronaviru. Nákaza přišla z Hradu

Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek večer vrátil do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), protože se nakazil koronavirem. Prezident přitom nedávno obdržel třetí dávku vakcíny. Nemocnici opustil ve čtvrtek dopoledne i přesto, že mu ÚVN doporučila pokračování hospitalizace. Podle lékaře Borise Štastného se Zeman nakazil od zaměstnankyně prezidentské kanceláře. Příznaky nemoci nemá, nyní mu budou podány monoklonální protilátky a poté zůstane v nemocnici na pozorování.

reklama

Tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček krátce před osmou hodinou večer informace CNN Prima NEWS o nákaze prezidenta potvrdil. Sanitka s prezidentem přijela do areálu Ústřední vojenské nemocnice kolem půl osmé večer.

Test na koronavirus byl Zemanovi proveden již ve středu. „Výsledný test byl bohužel pozitivní. Proto ve spolupráci s ošetřujícím lékařem prof. Miroslavem Zavoralem bylo rozhodnuto o převozu pacienta zpět do Ústřední vojenské nemocnice v Praze za účelem řešení této situace. Program prezidenta republiky bude po dobu léčby onemocnění COVID-19 pozastaven,“ napsal Ovčáček v prohlášení Pražského hradu.

Ředitel ÚVN Zavoral webu Seznam Zprávy potvrdil, že se prezident vrátil do nemocnice nakažen koronavirem. Do ÚVN byl převezen kvůli aplikaci monoklonálních protilátek, poté zde zůstane na pozorování. Podle Zavorala byl Zeman testován preventivně kvůli rizikovému kontaktu s „pracovníkem z Lán“.

Boris Šťastný z vedení společnosti Senior Home Group, která se měla o prezidenta v Lánech starat, později webu iDnes.cz řekl, že nakaženým člověkem, který byl v kontaktu se Zemanem, je zaměstnankyně prezidentské kanceláře. Na nakaženou ženu se přišlo při preventivním testování každého, kdo by měl k prezidentovi v Lánech přístup. Poté byl proveden test i prezidentovi. „Vpodvečer jsme z ÚVN, jejíž laboratoř testy zpracovávala, jako první obdrželi informaci, která potvrzovala pozitivní test na COVID-19 u pana prezidenta,“ řekl webu Šťastný.

„Preventivní testování je běžná praxe při přijetí do zdravotní péče v domácím prostředí, a zároveň mu byl test proveden i z důvodu kontaktu s pozitivně testovanou osobou,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Jitka Zinke s tím, že prezident nemá příznaky nemoci

Každá návštěva prezidenta republiky v ÚVN byla podle ní prověřena podle striktně stanovených pravidel (musela doložit, zda je očkovaná, nebo testovaná PCR, nebo v posledních měsících prodělala COVID-19). „Návštěvy mohly být u pacienta maximálně 30 minut, přítomny mohly být maximálně dvě osoby, návštěva vždy byla poučena o povinnosti mít po dobu návštěvy nasazený respirátor, dodržovat dezinfekci rukou a pokud možno dostatečnou vzdálenost. Při návštěvách nebyl personál ÚVN přítomen,“ sdělila Zinke.

Zeman byl do ÚVN převezen 10. října s potížemi způsobenými nespecifikovaným onemocněním. Podle člena prezidentova lékařského konzilia chirurga Pavla Pafka má chronické jaterní onemocnění. Naznačil, že to je cirhóza. Původně byl prezident hospitalizován na oddělení intenzivní péče, později byl přemístěn na rehabilitační oddělení. Následně se zotavoval na lůžku dlouhodobé péče.

Lékařské konzilium dříve řeklo, že o prezidenta Miloše Zemana by se v Lánech mělo starat pět až sedm lékařů a měl by mít 24hodinovou péči. O prezidenta se už však neměl starat tým lékařů z ÚVN, Zeman se rozhodl využít služeb zdravotní péče v domácím prostředí od Senior Home Group. ÚVN jí předala zdravotní dokumentaci.

Fiala se jmenování premiérem nedočká

Zemana během jeho hospitalizace navštívilo hned několik politických představitelů. Hojně propíraná byla zejména první návštěva bývalého předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO), který Zemana navštívil 14. října, aby mu prezident podepsal dokument o svolání nové Sněmovny. Zamířil za ním přímo na lůžko JIP.

Vondráček ani další lidé během jeho návštěvy, například hradní kancléř Vratislav Mynář a prezidentův tajemník Jaroslav Hlinovský, nedodržovali protiepidemická opatření, neboť neměli žádnou ochranu dýchacích cest.

Minulé pondělí, kdy už byl Zeman přesunut na standardní lůžko, za ním dorazil premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Novinářům tehdy končící ministerský předseda sdělil, že byl překvapen, jak se prezidentův zdravotní stav zlepšil a v jak dobré kondici je. Oproti 10. říjnu, kdy se viděli v Lánech, nastala ve zdravotním stavu Zemana podle Babiše „neuvěřitelná změna“.

O den později, tedy 16. listopadu Zemana navštívila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která přijela do Česka na pozvání předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Hned další den, 17. listopadu, se Zeman v ÚVN sešel s šéfem ODS Petrem Fialou, kterému přislíbil jmenování premiérem. To mělo nastat v pátek 26. listopadu, což ale vzhledem k další Zemanově hospitalizaci nebude možné.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama