Primář ARO: Do práce chodím se strachem. Chystáme se, že budeme mezi pacienty vybírat

Do práce chodím se strachem, že nebude dost lůžek, přiznal v pořadu Interview televize CNN Prima NEWS primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) nemocnice v Kyjově Jiří Vyhnal. Podle něj má nemocnice připravený černý scénář, kdy se bude muset rozhodovat, kterého pacienta napojí na ventilátor.

„V naší nemocnici se připravujeme na černý scénář, kdy nebudeme schopni ihned napojit na ventilátor všechny pacienty, kteří ho budou potřebovat,“ uvedl minulý týden primář ARO Jiří Vyhnal. V pořadu Interview potom vysvětlil, že jde o takzvanou nouzovou triáž, kdy se zdravotník rozhoduje, kterého pacienta napojí a kterého ne.

Podle lékaře se na takovou situaci psychicky připravit nedá. „Snad kromě válečného stavu tato země nic podobného nezažila. Modlím se, aby k takové situaci nedošlo. Zatím to vypadá, že by k černému scénáři v Česku dojít nemělo, ale uvidíme, jak se vyvine situace dál,“ podotkl v pořadu.

Zároveň řekl, že zdravotníci nemohou při rozhodování, koho napojí na plicní ventilátor, brát na zřetel, zda je pacient očkovaný. „To pro nás není žádné kritérium. Snažíme se pomoct tomu, u koho je největší pravděpodobnost, že mu zachráníme život,“ vysvětlil. Zároveň ale lidi k očkování vyzval.

Žádné lůžko pro necovidového pacienta

Nemocnice v Kyjově minulý týden vyhlásila stav hromadného postižení osob, tedy nouze. Přes víkend měla pouze jedno volné lůžko pro covidového a žádné pro necovidového pacienta. Podle primáře se ale v pondělí situace v nemocnici zlepšila.

„Podařilo se nám přeložit dva pacienty a uvolnily se dvě místa po pacientech, kteří bohužel zemřeli. Takže kritická víkendová situace, kdy jsme neměli jediné místo pro necovidového pacienta, pominula. Ale může se to za hodinu změnit, během jedné služby není problém přijmout tři až čtyři nové pacienty,“ popsal Vyhnal.

Když v nemocnici není volné místo, lékaři informují záchrannou službu. Podle primáře jsou ale i situace, kdy pacienta záchranáři nemohou převézt jinam, protože to jeho zdravotní stav neumožňuje. V takovém případě jej nemocnice musí přijmout. „V sobotu jsme měli jedno místo pro covid pacienta a pro necovidového pacienta jsme neměli žádné. Kdyby ho ale přivezli, musel bych improvizovat. Položil bych ho na místo vedle pacienta s covidem a tiše se modlil, aby na něj nemoc nepřeskočila,“ vysvětlil primář ARO s tím, že je to pro nemocnici velká zátěž.

Vyhnal také přiznal, že do práce chodí se strachem. „Bohužel se bojím, že se nepodaří najít volná kapacita v rámci kraje a nebudu moct nalézt řešení. Ta situace zatím nenastala a děláme vše pro to, aby k tomu nedošlo,“ podotkl s tím, že z práce odchází se stísněnými pocity.

I ve tři ráno jsem připravený nedostatek lůžek řešit

„Nevím, kdo mi kdy zavolá, že vznikl opět nedostatek lůžek. My, vedoucí pracovníci, máme u sebe neustále telefon a i ve tři ráno jsme tyto situace připraveni řešit, protože je to na nás,“ popsal lékař.

Přiznal také, že pracovní nasazení zdravotníků se odráží na jejich rodinném životě. „Já naštěstí nejsem sám. Ale odráží se na soukromém životě sestřiček, které jsou v práci více, než je zdrávo. Před nedávnem jsem se dozvěděl, že se po minulé vlně dvě sestry rozvedly, protože partneři neunesli to, že jsou furt v práci. Když člověk přijde domů, nemá chuť s nikým mluvit, spíš chce mít klid a někam zalézt do kouta. Nápor je silný, někteří zdravotníci mohou podléhat i alkoholu,“ vyprávěl v pořadu své zkušenosti. Některé sestřičky po první vlně podle Vyhnala odešly na méně exponované pracoviště.

Primář ARO nemocnice v Kyjově v Interview také uvedl, že se obává nové mutace omikron a že koronavirus není nemocí starých a nemocných. „Dokáže postihnout i zcela zdravého mladého člověka,“ varoval.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čunderlíková vzpomíná, jak se lišil Abrhám od Blažeje. Janžurová poslala vzkaz do nebe
360°

Čunderlíková vzpomíná, jak se lišil Abrhám od Blažeje. Janžurová poslala vzkaz do nebe

Měl šibalský úsměv, byl to záhadný a nádherný chlap, vzpomínala na zesnulého Josefa Abrháma v pořadu 360° na CNN Prima NEWS herečka Andrea Čunderlíková. Spolu si zahráli zejména v seriálu Nemocnice na kraji města. Čunderlíková mimo jiné porovnala, v čem si byl Abrhám podobný s postavou doktora Blažeje. Herečka Iva Janžurová pak v pořadu poslala svému kolegovi dojemný vzkaz.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:56

Evropská komise představí plán, jak se může EU zbavit závislosti na energiích z Ruska

00:33

Kanada plánuje zakázat Putinovi a vybraným členům ruské vlády vstup do země

00:07

Bude film o válce mluvit či mlčet? Potřebujeme nového Chaplina, vzkázal v Cannes Zelenskyj

23:41

USA zahajují program na shromažďování důkazů o válečných zločinech

Živě
ON-LINE: Ostřelování regionů? Chabá snaha Rusů kompenzovat své neúspěchy, řekl Zelenskyj

Jednání mezi Moskvou a Kyjevem ohledně vyřešení situace na Ukrajině nepokračují. Mezitím finský parlament drtivou většinou hlasů podpořil podání přihlášky do NATO, přihlášku do aliance podepsalo i Švédsko. Rusko se rovněž chystá vystoupit z WTO a WHO, návrh je v parlamentu. Prezident Zelenskyj prohlásil, že ostřelování ukrajinských regionů, je bezvýslednou snahou Rusů kompenzovat své neúspěchy.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Fico má nový terč. Komediant, který lže na denní bázi, opřel se expremiér do Zelenského

Bývalý slovenský premiér Robert Fico má zjevně nového soka. Poslední dny se čím dál více opírá o ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ten před pár dny vystoupil on-line ve slovenském parlamentu, ale Fico společně s částí svých poslanců opustil sál. Dlouholetý šéf strany Směr-SD navíc Zelenského označuje za „komedianta“, který podle něj „lže na denní bázi“. Kontroverze Fico vyvolává i svými výroky, jak by řešil ukrajinskou krizi, kdyby byl u moci.

Přísná trenérka ruských krasobruslařek narazila v USA, nemohla koučovat dceru. Proč?

Je známá pro svůj přísný, možná až despotický přístup. Ale právě i díky tvrdé ruce vzešlo zpod křídel ruské trenérky Eteri Tutberidzeové mnoho výjimečných krasobruslařek, a to včetně mladičkého zázraku Kamily Valijevové. Tu na olympijských hrách v Pekingu semlela informace o tom, že měla dříve pozitivní dopingový test. A nyní možná tento fakt pokazil Tutberidzeové výlet za dcerou, která trénuje ve Spojených státech amerických.

Záběry silných explozí: Ruský obrněnec najel na minu. Vybuchl i vůz, který ho chtěl objet

Ruskou ofenzivu na Donbasu výrazně zpomalují i protitankové miny, které v oblasti rozmístili Ukrajinci. Dokazovat to má další video, které koluje po internetu. Z leteckých záběrů lze vidět ruský bojový vůz BMP-2, který najel na minu. Další ruský obrněnec se zničené vozidlo snažil objet, najel však na minu také. Následovalo několik dalších výbuchů. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Spory Ruska a Izraele se vyostřují. Chystá Jeruzalém odvetu za napadení svých letounů?

Začalo to výroky ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o „židovském původu Adolfa Hitlera“. Nyní se zdá, že Rusko dalo Izraeli další důvod k podpoře Ukrajiny. Podle izraelských médií totiž ruská armáda v Sýrii poprvé předvedla náznak bezletové zóny a zaútočila proti izraelským letadlům. I kvůli zhoršujícím se vztahům s Moskvou Jeruzalém čím dál více zvažuje vojenskou pomoc Ukrajině.

Domácí zpravodajství

Rozhodnuto. Nová pražská filharmonie bude stát 6 miliard. Podívejte se, jak bude vypadat

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové budovy filharmonie v Praze se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group. Výsledky v úterý vyhlásili zástupci hlavního města a jeho Institutu plánování a rozvoje. Budova by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032, náklady se odhadují asi na šest miliard korun. Nové kulturní centrum s několika sály, které by mělo být i sídlem České filharmonie, má stát u stanice metra Vltavská.

CNN Prima NEWS během 2. roku na trhu ztrojnásobila počet diváků. Jaká témata je oslovila?

Přesně před dvěma lety – 3. 5. 2020 – odstartovala multiplatforma CNN Prima NEWS. Druhý rok potvrdil vzestupnou trajektorii nastavenou v prvním roce a přinesl řadu rekordů. Díky kvalitně pokrytým klíčovým zpravodajským událostem, jako byly říjnové parlamentní volby či válka na Ukrajině, překonávala stanice CNN Prima NEWS i hranici 4% share v CS 15+ v celodni. A multiplatforma jako celek oslovila letos v březnu 7 783 tisíc lidí v CS 10+.

Fiala a Rakušan: Už žádná ultimáta. Hřib slíbil, že kvůli uprchlíkům neudělá unáhlené kroky

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přislíbil, že do konce jednání o přerozdělování uprchlíků mezi kraji nebude dělat ukvapené a unáhlené kroky, k nimž by patřilo uzavření pražského asistenčního centra ve Vysočanech (KACPU). Po úterním mimořádném jednání vlády to novinářům řekli premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten o přemisťování uprchlíků do regionů bude s hejtmany opět jednat ve čtvrtek.