Reportáž z covidária: I na Silvestra se u nás umíralo, neočkovaná žena přišla příliš pozdě

Také poslední den roku 2021 COVID-19 zabíjel. „Bohužel, jedna pacientka nám tady na oddělení umřela hned na Silvestra ráno,“ vypráví sestra Alena Krajíčková z covidového oddělení Nemocnice AGEL v moravském Novém Jičíně. A uvede reportéra CNN Prima NEWS na jeden z pokojů. Muž, kterému se díky přístrojům na podporu dýchání právě podařilo překonat kritickou fázi nemoci, přitom stále tvrdí: „Určitě se nenechám očkovat nějakou experimentální vakcínou.“

Covid se na Silvestra nenechal uchlácholit sváteční náladou posledního dne roku, ani se nezalekl půlnoční kanonády z rachejtlí. A dál infikované ukládal do postelí, ztěžoval jim dýchání a některé nakažené i zabíjel. Plné ruce práce měl s covidem i personál Nemocnice AGEL v Novém Jičíně. „Máme 47 pacientů na standardních pokojích vyhrazených pro pacienty s těžším průběhem covidu, devět jich leží na JIPkách,“ informuje mě na recepci špitálu mluvčí Adam Knesl. Míříme na plicní oddělení, na kterém aktuálně ošetřují 22 infikovaných. Pacienty s těžkými zápaly plic a na kyslíkových přístrojích.

Většina národa zasvětila Silvestra zábavě, na plicním oddělení v novojičínské nemocnici ale poslední den roku 2021 začal smutně. „Ráno nám tady zemřela sedmdesátnice. Nebyla očkovaná, navíc k nám asi přišla příliš pozdě,“ lituje ženu sestra Alena Krajíčková, která ve špitále slouží od roku 2008. „Byl to těžký zápal plic,“ dodá lékařka Beata Trojnarová, která slouží silvestrovskou čtyřiadvacítku. Sestry mají dvanáctihodinové služby. Přítomný personál je očkovaný a docela se zlobí na odmítače vakcín. Nebýt antivaxerů, měl by na oddělení odhadem tak třetinu práce.

„Na to se zeptejte těch neočkovaných, co tady leží na hajfrech,“ odvětí mi ošetřovatelka Dana Polášková, když se jí asi trochu nevhodně ptám, jak jí odmítači komplikují práci, kterou už v tomto zdravotnickém zařízení dělá tři desítky let. Nevím, jestli jsem jejímu slangovému výrazu rozuměl dobře, ale „hajfrem“ myslí přístroj na podporu dýchání s označením AIRVO 2 Nasal High Flow, na který je tady na plicním napojena většina pacientů.

Zaklepeme na dvoulůžkový pokoj, na kterém leží manželé Kremlovi, 70letý Jaromír a o dva roky mladší Marie. Onemocněli téměř zároveň před polovinou prosince. Žena je stále připojena na kyslíkový přístroj AIRVO 2, který jí zachránil život. Nasycenost krve kyslíkem čili takzvaná saturace činí u zdravého člověka asi 93 až 99 %, covid ale způsobil, že u paní Marie hodnota klesla až téměř na 60 %. A to je stav, kdy hrozí kritická desaturace a ztráta vědomí. „Když jsem se chtěla nadechnout, nešlo to. Opravdu hrozný pocit, bylo to zlé,“ vypráví skrz „dýchací trubičky“. Její stav se nyní pomalu zlepšuje, manžel na Silvestra může poprvé dýchat bez přístroje.

Vyléčený, zůstal však odmítačem

Manželé stáli na břehu řeky, kterou antická kultura nazvala Styx. Jaromír Kreml přesto nadále odmítá očkování. „Neočkovaní infekci dostanou snadněji, v mladším věku a nemoc má obvykle těžší průběh,“ vyprávím pacientovi, čemu sám věřím. Už jsem jako novinář prošel několika covidárii a nemám důvod si myslet něco jiného. Téměř vyléčený pacient Kreml mi oponuje. „Tvrdí se to i v televizi, ale já tomu nevěřím. Očkovat se nenechám. Přece si nedám vpíchnut do těla nějakou experimentální vakcínu, která za sebou nemá všechny fáze klinických testů. Tohle není žádná pořádná vakcína,“ tvrdí. Názor nezměnil ani po komplikovaném průběhu nemoci, jinak teď přemýšlí alespoň jeho žena Marie. „Mě ten pobyt v nemocnici přesvědčil, nechám se určitě očkovat,“ slibuje. „Bránit jí v tom nebudu, já se ale nenechám zastrašit a očkovat se nebudu,“ trvá na svém názoru muž.

Na Silvestra sloužící lékařka Beata Trojnarová přitom upozorňuje, že na plicním oddělení v Novém Jičíně leží v drtivé většině právě neočkovaní. „A přibývá mladších a neočkovaných, padesátníci a šedesátnici, tolik jich tu nikdy nebylo,“ porovnává. I sestry potvrzují, že zatímco loni v zimě umírali hlavně senioři ve vyšším věku, protože vakcinace se teprve rozjížděla, nyní je často šokuje smrt podstatně mladších lidí. „Nedávno nám tady umřel jednašedesátiletý kytarista, docela známý tady u nás. Člověk kolem něho celé noci chodí, opatruje ho, slyšíme, jaké má ještě plány, ale on umře. A to nás pak všechny zasáhne,“ diskutují sestry. Ani talentovaný kytarista nebyl očkován.

Vakcínu spojují i s početím

Na Silvestra ráno propustili devětadvacetiletého muže. „Byl tu dvakrát. Napřed s covidem a těžkým zápalem plic, a když byl propuštěn, vrátil se k nám zanedlouho s plicní embolií, což byl následek covidu. Plival krev, bylo to dost vážné,“ vypráví lékařka. „Teď se už určitě nechá naočkovat,“ věří. Sestra Dana ale dostala jiné informace přímo od propouštěného: „Kdepak, nenechá se očkovat. Vyprávěl mi, že chce založit rodinu a chce mít zdravé dítě. A ne si ho nechat poškodit nějakou narychlo udělanou látkou.“ Mladý muž tedy věří spíš konspiračním teoriím než vědě.

Tohle je „denní chléb“, který musí zaměstnanci nemocnice neustále okoušet. „Nejvíc mi vadí, když dospělé děti tvrdí rodičům, že vakcína je špatná věc, že je to neprověřené a takové ty řeči. Ale pak rodiče samy nakazí a ti se dostanou k nám do nemocnice,“ přemítá lékařka. A někteří z těchto seniorů už se domů nevrátí. Přiznávají si pak děti alespoň nějakou chybu? Prý málo, ale najdou se. „Opakovaně mi volal třeba jeden neočkovaný pán, který si myslel, že má jen rýmičku, ale nakazil neočkovanou matku. Ten měl černé svědomí,“ slyším v lékařském pokoji.

Zatím zabíjí delta

Covid zmáhá celé české zdravotnictví. „Všichni jsou hrozně unavení, protože mají málo času na oddych. Sotva skončila jarní vlna covidu, museli jsme dohánět odložené operace. Tentokrát neplatil žádný volnější prázdninový režim, ale plné pracovní nasazení, abychom dohnali výpadky. Jenže na podzim se vrátil covid,“ stýská si mluvčí AGELU Adam Knesl. Jinými slovy, i další léto se budou dohánět operace, které se nyní odkládají kvůli plným oddělením s infikovanými. „A nemusím snad ani dodávat, jaké fatální důsledky mohou mít pro pacienty odložené operace,“ podotkne Knesl.

Lékařku na covid oddělení Beatu Trojnarovou netrápí, že slouží zrovna na Silvestra. „Někdo tu být musí, vzala jsem si službu dobrovolně.“ V celém špitále by ale mohl vládnout větší klid, kdyby v Česku neměli takovou pozici odmítači vakcíny. Plně naočkováno je pouhých 62 procent obyvatel České republiky. Antivaxeři teď navíc dostali do rukou další zbraň a rádi zdůrazňují, že na nejnovější variantu omikron dvě dávky vakcíny nestačí. Nutná je totiž i třetí posilující, vědci mutaci ale zatím zkoumají. „Žádného nemocného s omikronem jsme tu dosud neměli,“ upozorňuje lékařka. V novojičínském špitále i v dalších tuzemských nemocnicích zatím zabíjí varianta delta, a to převážně odmítače vakcín. V posledním týdnu v roce si covid denně bral 50 až 75 obětí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čunderlíková vzpomíná, jak se lišil Abrhám od Blažeje. Janžurová poslala vzkaz do nebe
360°

Čunderlíková vzpomíná, jak se lišil Abrhám od Blažeje. Janžurová poslala vzkaz do nebe

Měl šibalský úsměv, byl to záhadný a nádherný chlap, vzpomínala na zesnulého Josefa Abrháma v pořadu 360° na CNN Prima NEWS herečka Andrea Čunderlíková. Spolu si zahráli zejména v seriálu Nemocnice na kraji města. Čunderlíková mimo jiné porovnala, v čem si byl Abrhám podobný s postavou doktora Blažeje. Herečka Iva Janžurová pak v pořadu poslala svému kolegovi dojemný vzkaz.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:56

Evropská komise představí plán, jak se může EU zbavit závislosti na energiích z Ruska

00:33

Kanada plánuje zakázat Putinovi a vybraným členům ruské vlády vstup do země

00:07

Bude film o válce mluvit či mlčet? Potřebujeme nového Chaplina, vzkázal v Cannes Zelenskyj

23:41

USA zahajují program na shromažďování důkazů o válečných zločinech

Živě
ON-LINE: Ostřelování regionů? Chabá snaha Rusů kompenzovat své neúspěchy, řekl Zelenskyj

Jednání mezi Moskvou a Kyjevem ohledně vyřešení situace na Ukrajině nepokračují. Mezitím finský parlament drtivou většinou hlasů podpořil podání přihlášky do NATO, přihlášku do aliance podepsalo i Švédsko. Rusko se rovněž chystá vystoupit z WTO a WHO, návrh je v parlamentu. Prezident Zelenskyj prohlásil, že ostřelování ukrajinských regionů, je bezvýslednou snahou Rusů kompenzovat své neúspěchy.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Fico má nový terč. Komediant, který lže na denní bázi, opřel se expremiér do Zelenského

Bývalý slovenský premiér Robert Fico má zjevně nového soka. Poslední dny se čím dál více opírá o ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ten před pár dny vystoupil on-line ve slovenském parlamentu, ale Fico společně s částí svých poslanců opustil sál. Dlouholetý šéf strany Směr-SD navíc Zelenského označuje za „komedianta“, který podle něj „lže na denní bázi“. Kontroverze Fico vyvolává i svými výroky, jak by řešil ukrajinskou krizi, kdyby byl u moci.

Přísná trenérka ruských krasobruslařek narazila v USA, nemohla koučovat dceru. Proč?

Je známá pro svůj přísný, možná až despotický přístup. Ale právě i díky tvrdé ruce vzešlo zpod křídel ruské trenérky Eteri Tutberidzeové mnoho výjimečných krasobruslařek, a to včetně mladičkého zázraku Kamily Valijevové. Tu na olympijských hrách v Pekingu semlela informace o tom, že měla dříve pozitivní dopingový test. A nyní možná tento fakt pokazil Tutberidzeové výlet za dcerou, která trénuje ve Spojených státech amerických.

Záběry silných explozí: Ruský obrněnec najel na minu. Vybuchl i vůz, který ho chtěl objet

Ruskou ofenzivu na Donbasu výrazně zpomalují i protitankové miny, které v oblasti rozmístili Ukrajinci. Dokazovat to má další video, které koluje po internetu. Z leteckých záběrů lze vidět ruský bojový vůz BMP-2, který najel na minu. Další ruský obrněnec se zničené vozidlo snažil objet, najel však na minu také. Následovalo několik dalších výbuchů. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Spory Ruska a Izraele se vyostřují. Chystá Jeruzalém odvetu za napadení svých letounů?

Začalo to výroky ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o „židovském původu Adolfa Hitlera“. Nyní se zdá, že Rusko dalo Izraeli další důvod k podpoře Ukrajiny. Podle izraelských médií totiž ruská armáda v Sýrii poprvé předvedla náznak bezletové zóny a zaútočila proti izraelským letadlům. I kvůli zhoršujícím se vztahům s Moskvou Jeruzalém čím dál více zvažuje vojenskou pomoc Ukrajině.

Domácí zpravodajství

Rozhodnuto. Nová pražská filharmonie bude stát 6 miliard. Podívejte se, jak bude vypadat

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové budovy filharmonie v Praze se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group. Výsledky v úterý vyhlásili zástupci hlavního města a jeho Institutu plánování a rozvoje. Budova by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032, náklady se odhadují asi na šest miliard korun. Nové kulturní centrum s několika sály, které by mělo být i sídlem České filharmonie, má stát u stanice metra Vltavská.

CNN Prima NEWS během 2. roku na trhu ztrojnásobila počet diváků. Jaká témata je oslovila?

Přesně před dvěma lety – 3. 5. 2020 – odstartovala multiplatforma CNN Prima NEWS. Druhý rok potvrdil vzestupnou trajektorii nastavenou v prvním roce a přinesl řadu rekordů. Díky kvalitně pokrytým klíčovým zpravodajským událostem, jako byly říjnové parlamentní volby či válka na Ukrajině, překonávala stanice CNN Prima NEWS i hranici 4% share v CS 15+ v celodni. A multiplatforma jako celek oslovila letos v březnu 7 783 tisíc lidí v CS 10+.

Fiala a Rakušan: Už žádná ultimáta. Hřib slíbil, že kvůli uprchlíkům neudělá unáhlené kroky

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přislíbil, že do konce jednání o přerozdělování uprchlíků mezi kraji nebude dělat ukvapené a unáhlené kroky, k nimž by patřilo uzavření pražského asistenčního centra ve Vysočanech (KACPU). Po úterním mimořádném jednání vlády to novinářům řekli premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten o přemisťování uprchlíků do regionů bude s hejtmany opět jednat ve čtvrtek.