Nižší daně pro loterie? Bendův návrh by znamenal miliardovou sekeru. Koalice ho odmítla

Vláda Petra Fialy (ODS) si dělá zálusk na zisky velkých společností, aby státní kase zajistila nové příjmy. Úplně opačným směrem se ovšem vydal předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Do daňového balíčku totiž chtěl vložit snížení daně z loterií z 35 na 23 procent. Po necelém týdnu je návrh u ledu, protože se proti němu postavily koaliční strany i rozpočtový výbor Sněmovny. Ekonomové oslovení redakcí CNN Prima NEWS se neshodnou, co by snížení sazby znamenalo pro ekonomiku. Petr Fiala v pořadu Co nato premiér na CNN Prima NEWS připustil, že na Bendově návrhu nebyla v koalici shoda.

V pátek se v Poslanecké sněmovně očekává velký souboj při projednávání daňového balíčku, který obsahuje windfall tax neboli zdanění nadměrných zisků. Daň má zatížit největší společnosti ze sektoru energetiky, petrolejářství nebo bankovnictví. V daňovém balíčku se ale také objevil pozměňovací návrh poslance Marka Bendy, podle kterého měla klesnout daň z loterií z 35 na 23 procent.

Benda pro něj našel podporu například u ministra financí Zbyňka Stanjury a také u Národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila. V důvodové zprávě argumentoval tím, že současná úprava zvýhodňuje provozovatele jiných hazardních her, i když jsou pro společnost nebezpečnější a ziskovější. Daně jsou totiž u loterií stejné jako u výherních automatů, které jsou brány jako velmi problematické pro společnost. Do nižší 23procentní sazby pak patří kurzové sázky.

Benda návrh stáhne

Prakticky okamžitě se ale vůči snižování daní z hazardu postavily koaliční strany v čele s hnutím STAN, Piráty a KDU-ČSL. Bendův pozměňovací návrh byl odmítnut i na středečním rozpočtovém výboru. Členové výboru k němu zaujali k negativní postoj, nikdo z přítomných nezvedl pro pozměňovák ruku. Už z jednání koaličních stran vyplynulo, že Marek Benda svůj návrh stáhne. „Na stažení Bendova návrhu jsme se domluvili, nebyla pro něj koaliční shoda,“ uvedl Fiala v pořadu Co na to premiér na CNN Prima NEWS.

Ekonomové se neshodnou, zda by Bendovo opatření mohlo být prospěšné. Experti z Národní ekonomické rady vlády (NERV) nic podobného v minulosti neprojednávali. „Na NERV to nikdy nepadlo, nepadne a ani to nedává smysl. My hledáme příjmy a snižujeme výdaje. Tímto bychom pustili miliardu korun,“ řekl pro CNN Prima NEWS člen poradního orgánu ekonom Dominik Stroukal z Metropolitní univerzity Praha.

Sám nicméně přiznává, že rozumí argumentům o narovnání prostředí a míře škodlivosti. „Určitě by to byla zajímavá akademická debata, ale podle mého je špatně, když zde padne takový návrh jako v divoké době,“ dodal Stroukal.

Každý daňový krok musí být spojen s úsporami

Jiný postoj zastává hlavní ekonom Trinity bank Lukáš Kovanda. Podle něj nemusí snížení daní být z principu hned špatné. „Rozhodnutí o snížení daní je legitimní. Dokonce může svědčit i ekonomice, protože může vést k navýšení zisku loterijních společností. To určitým způsobem navýší daň ze zisku,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

Podle něj by se ale takové kroky měly provádět spolu s úsporami. „I když tato daň patří mezi ty menší, měla by mít nějaké krytí v tom smyslu, že budou odpovídajícím způsobem navýšeny příjmy tak, aby byl výpadek pokryt. Nebo aby byly redukovány výdaje,“ dodal Kovanda.

Tagy: