Záběry z bojů: „Otravnou“ palbu ruského tanku utnuly stíhačky. Posádka vzala nohy na ramena

Ukrajinci od vypuknutí ruské invaze zdemolovali téměř tři tisíce nepřátelských tanků. Vyplývá to ze zpráv generálního štábu ukrajinských ozbrojených sil. Jeden z nejnovějších úderů na ruskou těžkou techniku Ukrajinci provedli v Doněcké oblasti. O zneškodnění dalšího tanku okupantů se postarala Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU). Ta záběry z útoku sdílela na svém Twitteru.

„Síly speciálních operací SBU zničily ruský tank T-80BV, který prováděl otravnou palbu na východě země,“ uvedla stránka Ukraine Weapons Tracker, která průběžně analyzuje boje na východní i jižní frontě. K úderu mělo dojít na cestě u vesnice Neskuchne, jež se nachází v západní části Doněcké oblasti a je vzdálená jen pár kilometrů od Záporožské a Dněpropetrovské oblasti.

Ukrajinský dron zpozoroval ruský tank T-80BV, jehož posádka pálila na ukrajinské pozice. „Nepřítel po nějakou dobu představoval pro naše obránce ‚noční můru‘, když pomocí tanků neúnavně ostřeloval naše pozice. Netrvalo ale dlouho a jeden z obrněnců byl odhalen a zničen taktickou skupinou stíhaček sil speciálních operací,“ konstatovala SBU.

Zásah schytala zadní část tanku, což způsobilo požár obrněného vozidla. Stroj nakonec musel zastavit a trojčlenná posádka byla nucena obrněnec opustit. Poté se vydala k úprku, vyrazila směrem k sousední vesnici s názvem Storozheve. Není známo, jak to s okupanty nakonec dopadlo. Je možné, že se dali směrem na východ, aby se přidali ke své armádě, nebo se nechali zajmout ukrajinskými vojáky.

Počty ruských ztrát neustále stoupají. Podle ukrajinského generálního štábu okupanti od začátku invaze přišli o více než 92 tisíc vojáků. K tomu ztratili 2 935 tanků, 5 909 dalších obrněných vozidel, 4 526 transportních vozidel, 2 318 dělostřeleckých systémů, 264 vrtulníků, 281 letounů, 1 601 bezpilotních letounů a obrovské množství kusů další vojenské techniky.

Moskva své ani ukrajinské ztráty dlouhodobě nezveřejňuje. Nutno ovšem podotknout, že i ty ukrajinské budou nepochybně značné.

Tagy: