Zavádí EU cenzuru, nebo chrání děti na internetu? Europoslanci z ANO a SPD se neshodli

Evropský parlament schválil návrh normy, která má zvýšit odpovědnost internetových firem za legálnost zveřejňovaných příspěvků či prodávaného zboží. Zatímco europoslanec Ivan David (SPD) normu považuje za hrozbu, podle jeho kolegyně Dity Charanzové (za ANO) má takzvaný akt o digitálních službách naopak zaručovat svobodu na internetu.

Europoslanci v případě aktu o digitálních službách (DSA) předkládali několik stovek pozměňovacích návrhů a po dlouhých debatách se nakonec ve čtvrtek shodli na kompromisní verzi. O finální podobě pravidel budou v následujících měsících vyjednávat s členskými státy EU.

DSA předložila Evropská komise už před více než rokem s cílem přizpůsobit téměř dvě desetiletí stará pravidla internetového provozu jeho rychlému vývoji. Norma vychází z principu, že nelegální věci mimo internet by měly být nelegální i on-line. Například europoslanec Ivan David (SPD) si však není jist, zda je tato norma skutečně naplňována.

„Prolamuje to svobodu slova. Musím říct, že tady není prostor na to, aby někdo na Filipínách nebo pochybná neziskovka rozhodovali, co smíme a co nesmíme. Máme zkušenosti s tím, že pravidla v on-line prostoru nejsou definována a jsou zneužívána. Musíme se tomu bránit,“ řekl David v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Europoslankyně Dita Charanzová v reakci na Davida ironicky poznamenala, že v Evropském parlamentu asi oba schvalovali jinou normu. „Nestrašme tím, co v tam vůbec není. Je to o tom, abychom z internetu dostali nezákonný obsah. Nelegální hračky či dětskou pornografii. Platformy, kde se toto objevuje, nejednají dostatečně rychle. Má platit jednoduché pravidlo: Co je nezákonné v našem běžném životě, musí být nezákonné i v on-line prostředí,“ řekla.

David s příměrem, že mají v reálném a on-line světě platit stejná pravidla a že v tom virtuálním musí fungovat platné zákony, souhlasí. Přijde mu však, že v DSA jsou zakomponovány i části, které mají zavádět cenzuru a omezovat naši svobodu.

„Co jsme tam vsunuli, má naopak zaručovat svobodu. Pokud vám platforma odstraní komentář, budete mít možnost se dovolat, proč byl váš příspěvek vymazán, a nakonec o tom rozhodne soud. Pokud ale názor bude šířit terorismus, bude proti němu silně zakročeno,“ oponovala Charanzová.

Norma DSA klade přísnější nároky především na velké internetové firmy jako jsou Google, Meta (Facebook, Instagram) a další, jejichž prostřednictvím se nejvíce šíří problematické příspěvky. Mimo jiné budou muset zajistit transparentnost algoritmů, které určují, jaký obsah se zobrazuje jednotlivým uživatelům.

Tagy:

Hlavní zprávy

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří
360°

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří

Hnutí ANO stále vyčkává s oznámením, koho a zda vůbec někoho vyšle do prezidentské volby. Expremiér Andrej Babiš má své definitivní rozhodnutí představit 26. října. Mezi zvažovanými kandidáty figuruje i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněla prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause a Václava Havla. Označila je jako těžké váhové kategorie, které veřejnost znala z jejich dlouhodobého působení v politice. Hnutí ANO určitě nepodpoří králíka v klobouku, prohlásila exministryně financí.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám
ShowTime

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:03

Nálezy jako v Osvětimi: Rusové Ukrajince pohřbívali zaživa a trhali jim zubní korunky

22:26

Zelenskyj oznámil, že se ukrajinské armádě podařilo osvobodit další tři obce

21:47

Zelenskyj: Základy života v Lymanu byly zníčeny.

21:17

Špatná kvalita výzbroje ruských vojáků je známá věc, po internetu koluje ukázka jejich helmy

Fiala: Středulova demonstrace? Já tam nepůjdu, nebudu podporovat jeho prezidentskou kampaň

Na sobotní demonstraci svolanou odbory nepůjdu. Nebudu podporovat prezidentskou kampaň Josefa Středuly, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu CNN Prima NEWS Co na to premiér. Odmítl tvrzení, že by s odboráři vláda nekomunikovala, naopak s nimi podle jeho slov jedná pravidelně. Stejně tak se ve vysílání ohradil proti hlasům, že se vláda vykašlala na občany České republiky, jak to rámcují organizátoři protivládních protestů.

Fiala prozradil, proč nepředstavil kandidáta na Hrad: Je to rozumné, z boje jsme neutekli

Neutekli jsme z boje, rozhodli jsme ve prospěch odpovědnosti. Další jméno z koalice Spolu by nebylo rozumné, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu Co na to premiér. Ve vysílání CNN Prima NEWS také uvedl, že prezident by měl mít ideálně prozápadní orientaci a musí respektovat ústavní normy. Podle Fialy měli občané obavy z toho, že by do boje o Pražský hrad přišel další kandidát a snížil tak šance jiným osobnostem.

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Baldwin zažehnal první žalobu. Domluvil se s rodinou zastřelené kameramanky

Americký herec Alec Baldwin a producenti westernu Rust uzavřeli dohodu s rodinou kameramanky Halyny Hutchinsové, kterou Baldwin zastřelil loni v říjnu při natáčení tohoto filmu v Novém Mexiku. Informoval o tom manžel zesnulé kameramanky. Místní prokurátorka později uvedla, že dohoda mezi Baldwinem a rodinou Hutchinsové nebude mít žádný vliv na její případné rozhodnutí, zda v případu zahájí trestní stíhání.

Domácí zpravodajství