Češi vyhodí denně jídlo v hodnotě 46 korun. Z kontejnerů jej loví dumpster diveři

Průměrný Čech vyhodí denně potraviny v hodnotě 46 korun. Prošlého jídla se zbavují i obchodní řetězce. A toho využívají takzvaní dumpster diveři, kteří loví prošlé nebo poškozené jídlo z kontejnerů u obchodních řetězců. Zákon ale dumpster diverům příliš nakloněný není, stejně jako sami zaměstnanci obchodních řetězců.

„Kdo chodí do popelnic, musí mít výbavu, protože nevíme, kolik tam toho je,“ popsala CNN Prima NEWS Kateřina. Ta se věnuje dumpster divingu už 15 let.

I když ideální doba na lov prošlých nebo poškozených potravin je večer, měla štěstí i přes den. V popelnici našla pečivo, kterého podle ní večer uloví mnohem víc. V tu dobu se v kontejnerech dá najít ledacos. Nejčastěji zelenina a ovoce.

I když všechny řetězce nad 400 metrů mají povinnost nabízet zbylé jídlo potravinovým bankám, ne vždy se tak děje. „Ne všichni to dělají, protože pochopitelně pohodlnější je jídlo vyhodit, než ho dávat do banánových krabic, třídit a připravovat,“ posteskla si ředitelka pražské potravinové banky Věra Doušová.

Vše, co se objeví ve sběrné nádobě, však není zralé na vyhození. „Například pečivo bývá buď svezeno do farmy a zkrmeno zvířaty, anebo bude využito řekněme energeticky – půjde do bioplynky,“ uvedl mluvčí obchodního řetězce Albert Jiří Mareček.

I když existuje dokonce mapa míst, kde se v kontejnerech objevují využitelné potraviny, sami dumpster diveři je moc zveřejňovat nechtějí. Někteří zaměstnanci obchodních řetězců by jim pak jejich výlov mohli prý pořádně znepříjemnit. „Lezete dovnitř a někdo vás tam třeba kopne, nebo na vás hodí krabici. To je docela časté,“ vysvětlila Kateřina.

Odpad nesmějí vybírat

Dumpster diverům navíc není nakloněno ani právo. „Z žádných kontejnerů nelze vybírat odpad. Byť je to absurdní, tak i ten odpad někomu patří,“ upozornil advokát Jan Černý. „To mi přijde strašně neetické a nemorální, že nemůžeme nakládat s věcmi, které nikdo nechce. Proč je nemůže použít někdo, kdo je opravdu využije?“ kroutila hlavou dumpster diverka Kateřina.

Přitom právě ta odpad využívat umí. „Když mi zbydou slupky od jablka, vypěstuji si ocet. Když mi zbydou slupky od citronu, tak je naložím do octa a je z toho citrusový mycí prostředek. Strouhám mýdlo a kupuji si sodu na praní. Ocet používám i jako aviváž,“ popsala CNN Prima NEWS.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy každý člověk denně vyhodí jídlo v ceně zhruba 46 korun. „Ročně Češi vyhodí až 16 tisíc korun,“ upozornil.

Pokud lidé chtějí dát stopku zbytečnému plýtvání a hlavně ušetřit nějakou korunu, měli by se držet jednoduchých pravidel. Nenechat se hypnotizovat všudypřítomnými akcemi, nechodit nakupovat hladoví a hlavně samozřejmě nekupovat zbytečnosti.

Tagy:

Hlavní zprávy

Volby by podle průzkumu vyhrálo hnutí ANO s 29 procenty. Do Sněmovny by pronikla i ČSSD
Politika

Volby by podle průzkumu vyhrálo hnutí ANO s 29 procenty. Do Sněmovny by pronikla i ČSSD

Sněmovní volby by v srpnu vyhrálo ANO s 29 procenty hlasů před ODS se 16 procenty a SPD se 14 procenty, ukázal model Medianu. Piráti by získali 11,5 procenta a ČSSD pět procent. Další strany by pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Sněmovny nepřekročily, a to včetně nyní sněmovních uskupení STAN, TOP 09 a KDU-ČSL. Vyplývá to z volebního modelu, který zveřejnila agentura Median. Průzkum dále ukázal, že roste ochota lidí zúčastnit se voleb.

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku
Soudy

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku

Soud v kauze Čapí hnízdo přibere znalce z oboru psychologie a psychiatrie ke zkoumání duševního stavu Andreje Babiše mladšího, syna obžalovaného předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Soudce Jan Šott vyhověl návrhu obhajoby. Posudek by měli znalci zpracovat do 30. listopadu. Kromě bývalého premiéra Babiše čelí obžalobě i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba obžalovaní vinu odmítají.

Infobox
sledujeme živě
11:56

Volby by v srpnu vyhrálo ANO před ODS, posílila podpora třetí SPD

11:40

V Kyjově vyhrála volby opět Sedmadvacítka nezávislých starosty Lukla

11:14

Vítězné ANO v J. Hradci zatím výrazně nepokročilo v jednání o koalici

10:56

Ve Šlapanicích bude pokračovat hnutí Čisté Šlapanice, získalo většinu křesel

Senát je dobře placené odkladiště neúspěšných politiků. Zbytečná instituce, zdůraznil Zeman

Senát je elegantní a dobře placené odkladiště neúspěšných politiků, řekl prezident Miloš Zeman na konto horní komory parlamentu. V nedělní povolební Partii Terezie Tománkové se opřel nejen do šéfa Senátu Miloše Vystrčila, který ve svém obvodu postoupil do druhého kola hlasování, ale také do svých někdejších prezidentských protikandidátů. O horní komoře prezident rovněž řekl, že je to „zbytečná až škodlivá instituce“.

Putin naráží na tvrdý odpor. Dagestánci nechtějí narukovat do války a mlátí policisty

Vyhlášená částečná mobilizace v Rusku vyvolala velkou vlnu nevole napříč celou federací. V řadě měst, ať už na Sibiři nebo v západních vyspělých městech jako Moskva či Petrohrad, vypukly demonstrace, které bezpečnostní složky prezidenta Vladimira Putina tvrdě potíraly. Daleko horší situace je však v kavkazském Dagestánu. Místní protesty a násilný odpor je totiž mnohem ostřejší, než se kterým se Rusové setkali jinde. Při střetech s policisty byly zraněny desítky lidí a už se rozjela i série zatýkání.

Živě
ON-LINE: Volební jednání pokračují. Soud se zabývá obviněnou kandidátkou do Senátu Nagyovou

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Ředitel NP České Švýcarsko končí. Nezvládl krizové řízení, vysvětlila odvolání ministryně

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) odvolala ke 30. září ředitele Správy národního parku České Švýcarsko Pavla Bendu. Podle ní nedostatečně komunikoval s obcemi a nezvládl krizové řízení. Informaci sdělila mluvčí ministerstva Beata Berníková. V Českém Švýcarsku před dvěma měsíci vypukl nejrozsáhlejší lesní požár v zemi. Tisíce hasičů bojovaly s plameny 20 dní. Ministerstvo vypíše na místo ředitele výběrové řízení.

Jaroš ke kritické noci Soukalové v Alpách: Pomáhají ruská kamna, prostě musíte přežít

Celkem 20 hodin nebylo o bývalé biatlonistce a nyní moderátorce CNN Prima NEWS Gabriele Soukalové slyšet. Ztratila se při středeční vyjížďce na kole v italských Alpách a musela nevybavená strávit noc uprostřed přírody v mrazivých teplotách. Bohaté zkušenosti s drsnými podmínkami má český horolezec Radek Jaroš, který promluvil o tom, co dělat, když se někdo ztratí podobně jako trojnásobná olympijská medailistka.

Důvěra v českou ekonomiku se propadá. U spotřebitelů dosáhla historicky nejnižší úrovně

Důvěra v ekonomiku ČR v září dál klesla, meziměsíčně se snížila o čtyři body na hodnotu 90,1. Pesimističtější jsou podnikatelé i spotřebitelé, u kterých se důvěra v české hospodářství propadla na nejnižší hodnotu od počátku zjišťování v lednu 2003, a to na 72,7 bodu. Vyplynulo to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Důvěra v hospodářství Česka je nižší i v meziročním srovnání.

Domácí zpravodajství

Komunální politika je jako swingers party, říká expert. V Praze ale harakiri od Spolu nečeká

Přestože komunální volby obvykle probíhají jako „politická swingers party“, kde se na stranickou příslušnost příliš nehledí, v Praze toto nehrozí, jelikož vedení vládních stran nedopustí koalici Spolu s hnutím ANO, která by mohla být pro koalici zdrcující. V pořadu 360° to řekl politický expert Petros Michopulos. Také podle komentátorky Lenky Zlámalové se nakonec lídr pražského Spolu Bohuslav Svoboda (ODS) a pirátský kapitán Zdeněk Hřib (Piráti) dokážou přenést přes vyostřenou předvolební kampaň. Politika je podle ní divadlo.

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert

Mezi představiteli koalice Spolu, která vyhrála volby v Praze, panuje většinová shoda na tom, že by chtěli koalici v hlavním městě složit na základě vzoru vládní pětikoalice. V médiích se však diskutuje, zda takové spolupráci nebudou škodit spory mezi lídrem Spolu Bohuslavem Svobodou (ODS) a dosavadním pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), kteří si šli během kampaně tvrdě po krku. Profesionální vyjednavač Radim Pařík v pořadu 360° mimo jiné radil, co by oba politici měli udělat, aby mohla koalice bez problému vzniknout.