Záběry jako z počítačové hry. Obávaná jednotka Kraken zničila pomocí dronu ruské obrněnce

Ukrajinský prapor Kraken se pochlubil dalšími útoky na ruské okupanty. Pomocí bezpilotního letounu zavařil nepřátelské skupině, která se pohybovala po silnici na východě Ukrajiny. Speciální jednotka měla během úderu zničit minimálně dva ruské obrněnce včetně jednoho tanku. Záběry z útoku kolují po sociálních sítích. Pravost videa je v době válečného konfliktu nemožné nezávisle ověřit.

Skoro se zdá, jako by voják, který bezpilotní letoun ovládal, hrál na konzoli nějakou videohru. Ze zveřejněných záběrů je patrné, že útok dronu ruské jednotky dokonale zaskočil. Cílem prvního úderu byl osamocený ruský okupant. Další bomby pak padaly na ruská obrněná vozidla, jeden ze strojů vyhořel.

Podle stránky Ukraine Weapons Tracker se Ukrajincům povedlo zničit minimálně dva obrněnce včetně jednoho tanku. Úder naplánoval a provedl ukrajinský prapor Kraken. I když tato speciální jednotka vznikla teprve před několika měsíci, už nyní se v zemi těší velké podpoře a uznání.

Kraken operuje podobně jako pluk Azov v jakési „šedé zóně“. Nepatří totiž tak úplně k ukrajinské armádě, ale zodpovídá se přímo kyjevské vládě. Zatímco Azov spadá pod ministerstvo vnitra, Kraken pod resort obrany.

„Prapor vznikl v roce 2022. Není založený na pluku Azov, ale bojuje v něm řada členů Azova. Někteří z nich byli již v penzi a žili v Charkově. 24. února (počátek ruské invaze na Ukrajinu, pozn. red.) se ale nestihli vrátit do Mariupolu, aby bojovali ve svém pluku. Tak se připojili ke Krakenovi,“ vysvětlil v rozhovoru pro zahraniční média jeden z velitelů Krakena Eugene Shkirkov.

Zároveň však odmítl, že by se jednotka, která čítá asi 1 800 vojáků, skládala především z veteránů dříve sloužících v pluku Azov. „Většinu členů tvoří paradoxně nováčci, kteří předtím nebyli ani vojáci. Jsou ale velmi motivovaní a naučili se rychle myslet takticky. Chtějí prostě vypudit nepřítele ze svého území,“ dodal Shkirkov.

Na otázku, kde se naučili bojovat, členové jednotky odpovídají jednoduše: v bojích. Válečné schopnosti novopečený prapor v uplynulých měsících již několikrát ukázal. Na jaře tohoto roku přispěl k ukrajinskému vítězství v bitvě o Charkov a k osvobození velké části stejnojmenné oblasti. V současnosti Kraken operuje i na Donbasu, kde okupantům působí citelné ztráty.

Tagy:

Hlavní zprávy

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří
360°

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří

Hnutí ANO stále vyčkává s oznámením, koho a zda vůbec někoho vyšle do prezidentské volby. Expremiér Andrej Babiš má své definitivní rozhodnutí představit 26. října. Mezi zvažovanými kandidáty figuruje i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněla prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause a Václava Havla. Označila je jako těžké váhové kategorie, které veřejnost znala z jejich dlouhodobého působení v politice. Hnutí ANO určitě nepodpoří králíka v klobouku, prohlásila exministryně financí.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám
ShowTime

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:03

Nálezy jako v Osvětimi: Rusové Ukrajince pohřbívali zaživa a trhali jim zubní korunky

22:26

Zelenskyj oznámil, že se ukrajinské armádě podařilo osvobodit další tři obce

21:47

Zelenskyj: Základy života v Lymanu byly zníčeny.

21:17

Špatná kvalita výzbroje ruských vojáků je známá věc, po internetu koluje ukázka jejich helmy

Fiala: Středulova demonstrace? Já tam nepůjdu, nebudu podporovat jeho prezidentskou kampaň

Na sobotní demonstraci svolanou odbory nepůjdu. Nebudu podporovat prezidentskou kampaň Josefa Středuly, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu CNN Prima NEWS Co na to premiér. Odmítl tvrzení, že by s odboráři vláda nekomunikovala, naopak s nimi podle jeho slov jedná pravidelně. Stejně tak se ve vysílání ohradil proti hlasům, že se vláda vykašlala na občany České republiky, jak to rámcují organizátoři protivládních protestů.

Fiala prozradil, proč nepředstavil kandidáta na Hrad: Je to rozumné, z boje jsme neutekli

Neutekli jsme z boje, rozhodli jsme ve prospěch odpovědnosti. Další jméno z koalice Spolu by nebylo rozumné, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu Co na to premiér. Ve vysílání CNN Prima NEWS také uvedl, že prezident by měl mít ideálně prozápadní orientaci a musí respektovat ústavní normy. Podle Fialy měli občané obavy z toho, že by do boje o Pražský hrad přišel další kandidát a snížil tak šance jiným osobnostem.

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Baldwin zažehnal první žalobu. Domluvil se s rodinou zastřelené kameramanky

Americký herec Alec Baldwin a producenti westernu Rust uzavřeli dohodu s rodinou kameramanky Halyny Hutchinsové, kterou Baldwin zastřelil loni v říjnu při natáčení tohoto filmu v Novém Mexiku. Informoval o tom manžel zesnulé kameramanky. Místní prokurátorka později uvedla, že dohoda mezi Baldwinem a rodinou Hutchinsové nebude mít žádný vliv na její případné rozhodnutí, zda v případu zahájí trestní stíhání.

Domácí zpravodajství