Přichází den D Ukrajiny. Jsme připraveni zahájit protiofenzivu, oznámil prezident Zelenskyj

Zelenskyj oznámil, že je Ukrajina připravena na protiofenzivu

Ukrajina je připravena zahájit dlouho očekávanou protiofenzivu s cílem získat zpět svá území okupovaná Ruskem. V sobotním rozhovoru pro The Wall Street Journal to oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zdůraznil, že všichni věří v její úspěch. Bližší informace o podobě útoku neprozradil.

„Nevím, jak dlouho to bude trvat. Upřímně řečeno, můžeme zvolit různé cesty. Jsme připraveni,“ pronesl v rozhovoru pro The Wall Street Journal Zelenskyj. Nespecifikoval, zda zmíněným „dlouhým trváním“ myslel období do prvního dne protiofenzivy či její průběh. Cíl Kyjeva je jasný – získat zpět okupovaná území a změnit dynamiku konfliktu, který loni v únoru začal.

Ještě minulý týden prezident Ukrajiny uváděl, že s protiúderem musí země počkat do doby, než dorazí další západní obrněná vozidla, připomíná agentura Reuters. Osobně či on-line se pak Zelenskyj snaží diplomatickou cestou udržet – a pokud možno ještě zesílit – podporu Západu a dodávky vojenské pomoci, jež jsou pro úspěch protiofenzivy klíčové.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rusové zasypali minami celou frontu. Šlápnou na ně stovky civilistů, bojí se experti

Rusko okupuje ukrajinské území na východě, jihu a jihovýchodě země. O tvrdém protiúderu Kyjeva se v posledních týdnech v médiích horlivě spekulovalo. Podle expertů, i některých Ukrajinců, obránci vyčkávali na lepší počasí, tedy až ustanou deště a zpevní se půda, díky čemuž by přesun techniky i vojáků byl mnohem snazší.

Přípravy údajně odstartovaly

I přes Zelenského poslední prohlášení, že jsou Ukrajinci na protiofenzivu připraveni, se zprávy o začátku vojenské operace různí.

Už v polovině května bývalý poradce vedoucího Kanceláře prezidenta Ukrajiny Oleksij Arestovyč tvrdil, že protiofenziva začala. Počáteční fáze podle něj spočívá v tom, že obránci ostřelují ruské týlové linie, „což nepřítele mimo jiné zbavuje schopnosti včas reagovat na následující hrozby“.

Doplnil, že takzvaná nultá fáze neboli příprava bojiště probíhá na několika frontách. „V důsledku toho Rusové nemají možnost předvídat směr hlavního útoku,“ vysvětlil. Koncem května Ukrajinci sdíleli mrazivé video, které se k akci váže. Záběry ilustrují odhodlání ukrajinské armády učinit rozhodující kroky.

Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Alexej Danilov v rozhovoru s britskou stanicí BBC následně potvrdil, že ukrajinská armáda je připravena na spuštění dlouho očekávané protiofenzivy. „Může začít zítra, pozítří nebo za týden,“ dodal neurčitě.

Tagy: