Kvůli koronaviru byla uvrhnuta velká část světa do lockdownů, utlumena ekonomika a miliony lidí přišly o práci. To ceny nemovitostí prakticky celosvětově rostly a jejich prodeje trhají rekordy, informuje web CNN. Proč tomu tak je? A lze očekávat, že tato bublina splaskne?
„Minulý rok jsme si mysleli, že to bude jako například v roce 2008,“ uvedla Kate Everett-Allenová, vedoucí mezinárodního rezidenčního výzkumu v realitně-poradenské společnosti Knight Frank. Při tehdejším hospodářském poklesu se ceny domů zhroutily hluboko pod svůj průměr.
Nárůst bankrotů a nezaměstnanosti by tak vytlačil disponibilní příjmy a znesnadnil vysoce zadluženým majitelům nemovitostí držet krok s hypotékami. Ti, kteří vlastní více než jeden dům, by mohli být nuceni prodávat, aby si vytvořili hotovostní rezervy, což by ceny domů tlačilo dolů.
Bublina se zatím splasknout nechystá
„Ve skutečnosti se nic z toho nestalo,“ uvádí Everett-Allenová. I když svět utrpěl nejhorší propad od velké hospodářské krize, nemovitosti potkal pravý opak. Od Nového Zélandu přes USA, Německo, Čínu až po Peru ceny domů prudce rostly a řada kupujících panikaří.
U 37 bohatých zemí tvořících Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se zvýšily reálné ceny nemovitostí od čtvrtého kvartálu 2019 do čtvrtého kvartálu 2020 o sedm procent. Jednalo se o nejrychlejší meziroční nárůst za poslední dvě desetiletí.
Podle Everett-Allenové realitní bublina jen tak nesplaskne. Půjčky a hypotéky zůstávají levné, a jakmile se znova více otevřou hranice, zahraniční investoři poskytnou trhům s nemovitostmi ještě další impuls. „To se odehraje ve zbytku tohoto a v příštím roce a pak může přijít uklidnění,“ dodala.
Za růstem cen stojí i vládní opatření
Pandemie nečekaným způsobem dopomohla k růstu cen nemovitostí kvůli mnoha důvodům. Mimo jiné je to podle CNN tím, že vlády po celém světě pomohly majitelům domů dočasným zákazem převzetí nemovitosti, oddálením splatnosti půjček a poskytnutím bilionů dolarů či eur na podporu podnikatelů i zaměstnanců. Snížení úrokových sazeb udržovalo splátky hypoték na mnoha místech dostupné, zatímco dočasný pokles daní z převodu či nákupu na některých trzích podnítil koupě domů.
Tato opatření odtlumila trh s bydlením od koronavirové recese. „Pokud zamknete drtivou většinu populace na několik měsíců, rychle přehodnotí, co od svých domovů chtějí,“ uvedl ředitel výzkumu britské realitní platformy Zoopla Richard Donnell.
I v souvislosti s tím, jak byli lidé nuceni své domy přeměňovat na kanceláře a učebny, netrvalo dlouho, než se z toho všeho stal „vesmírný závod“.
Řada bohatších jedinců se z měst přesunuje do předměstských domů se zahradami, přičemž očekávají, že po pandemii se již nebudou muset pravidelněji vracet do firemních prostor. Mnoho z nich je na tom přitom i finančně lépe než před pandemickým zásahem, ušetřili za dovolenou či útratu za stravování (v restauracích či hotelech) a mohou si dovolit více investovat do nového domu.
Nejprve jsme v panice kupovali toaletní papír, teď nemovitosti
Daniel Harrington, vedoucí realitní společnosti, si všímá trendu v Paříži, Londýně i dalších velkých městech, kde bohatí prodávají své domy a kupují větší a levnější na předměstích nebo zcela mimo metropole. V centru je zajímají jen malé byty. Navíc si pořizují prázdninové vily v dovolenkových destinacích. To pak zvyšuje i domácí nabídku po nemovitostech na místech, jako je Francouzská riviéra, které tradičně „dominují“ zahraniční kupci.
Ve Velké Británii, kde je množství volných nemovitostí zhruba o 30 procent pod běžnou normou, lidé „panicky nakupují nemovitosti“, uvedl britský realitní agent Henry Pryor s tím, že za 38 let na trhu nebyl svědkem ničeho podobného. Od listopadu je podle něj každý měsíc nadprůměrný, přičemž v březnu bylo zaznamenáno 180 tisíc prodejů, což je téměř dvojnásobek průměru za stejný měsíc za posledních 20 let.
„Před 12 měsíci lidé v panice nakupovali toaletní papír ze strachu, aby jim nedošel. To je velmi podobné senzaci, kterou máme dnes (na trhu bydlení),“ dodal Pryor. Ceny domů v Británii navzdory nejhorší recesi za více než tři století v roce 2020 vzrostly o 8,5 %. Podle Úřadu pro národní statistiku se jedná u cen domů a bytů o nejvyšší roční míru růstu od roku 2014.
Situace obdobná po celém světě
A situace je obdobná i v dalších zemích. V USA dosáhl počet prodejů domů v roce 2020 nejvyšší úrovně od roku 2006 a ceny nemovitostí meziročně vzrostly o 9 procent. V Německu se pak podle realitního agenta Michaela Heminga většina nemovitostí k bydlení údajně prodává do dvou týdnů od zalistování. „Je to velmi silný trh a ceny jdou stále výše a výše,“ uvedl Heming pro CNN.
V Portugalsku si zase cizinci pořizují domy, aniž by si nemovitost prohlídli. Ceny tam ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020 vyskočily o 6 procent ve srovnání se stejným obdobím minulého roku, vyplývá z údajů společnosti Knight Frank.
Rekordní prodeje zaznamenaly v prvních třech měsících roku 2021 i tradičně silné nemovitostní trhy jako Brazílie, Francie a Belgie. „Prodali jsme hodně toho slepého,“ uvedl Charles Roberts z realitní společnosti Fine & Country s tím, že kupující chtějí svěží vzduch, otevřený prostor a malebný úkryt pro únik před další pandemií. „Až se otevře cestování, myslím, že nás budou čekat tři měsíce pandemonia.“
Vzrostly ceny rovněž na Novém Zélandu, od března loňského roku o 24 procent. Tamní vláda čelí tlaku, aby trh opatřeními stabilizovala. V čínských městech „první kategorie“, jako je Peking, Šen-čen, Šanghaj nebo Kanton, se ceny v březnu meziročně zvýšily o 12 procent. Přes třicet tamních měst zavedlo zásadní restrikce pro stabilizaci trhu, jako je omezení nákupu a prodeje, úvěrové omezení nebo prodloužení doby držení pro osvobození od daně.