Neočkované nevyšetříme, píší lékaři v ordinacích. Mají právo myslet si své, hájí je Kubek

Neočkované pacienty nevyšetřujeme. Neočkovaní rodiče, nevstupujte do čekárny pediatrické ordinace. I s takovými nápisy se mohou setkat nemocní lidé, když zamíří v těchto dnech k lékaři. Šéf České lékařské komory Milan Kubek však zdůrazňuje, že v nemocnicích leží zejména neočkovaní, o které se zdravotníci starají. Mají však lékaři právo vyvěšovat podobné vzkazy?

„Docent Zlatohlávek odmítá vyšetřit neočkované pacienty. Pouze pošleme elektronický recept. Mám stejná práva jako vy.“ Tento varovný leták podepsaný lékařem z covidového oddělení visel na třetí interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Nemocnice ho už ale dala odstranit.

„Myslím, že to není nic důležitého a jestli to chce někdo z pacientů řešit, od toho máme ombudsmana, na něhož se mohou obrátit. V této chvíli, kdy se všichni lékaři potýkají s útoky, nechceme již tento bulvár jet,“ reagoval mluvčí nemocnice Michal Schneider. Na dotaz, zda se situace řešila s konkrétním lékařem, odvětil, že se jedná o interní záležitost.

Podle nemocnice prý ale v praxi nebylo vyšetření nikomu odepřeno. Podobný leták se objevil i v pediatrické ordinaci v Bystřici. Ten pro změnu vyzýval neočkované rodiče, aby nevstupovali do čekárny.

Postoje občanů se rozcházejí

„Děti jsou častými bezpříznakovými přenašeči tohoto onemocnění, a tak jsem se rozhodla tímto způsobem zabránit nákaze neočkovaných rodičů v mé ordinaci a snad trochu předejít dalšímu šíření mezi zdravou populací. Bohužel moje snaha byla špatně pochopena,“ hájí se pediatrička Dagmar Heczková.

Postoje lékařů budí mezi občany debaty. „Samozřejmě by měli ošetřit i neočkovaného, je to člověk jako člověk,“ řekla mladá žena oslovená CNN Prim NEWS. A s jejím postojem souhlasila i další žena. „Myslím, že je to špatně. Názor mohou mít jakýkoliv, ale ošetřit by člověka měli,“ podotkla.

Na druhé straně však někteří lidé vylepování vzkazů naprosto chápou. „Mají práce, že ani neví, kde jim hlava stojí, a ještě zde jsou lidé, kteří jsou na ně sprostí? To si mají nechat líbit? Ono se s tou Hippokratovou přísahou nesmí moc mrhat,“ uvedl jeden z mužů oslovený v anketě. Jiný podotkl, že by lidé měli být k doktorům solidární: „Oni nemohou za to, co se děje.“

A lékařů se zastává i šéf České lékařské komory Milan Kubek. „Zdravotníci jsou profesionálové. Ošetřují každého, ale i oni jako lidé mají právo myslet si své. Není pravda, že by neošetřovali neočkované, těch jsou plné nemocnice. Lékaři však mají svou důstojnost a nemusí strpět každý útok, který se na ně valí,“ zdůraznil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Na koho se s odmítnutím obrátit?

Dodal, že lékaři nejsou nuceni k tomu, aby pacienty očkovali. „Nesmí však pacienty poškozovat a musí jim nechat možnost vyhledat jiného lékaře, který by je naočkoval. To samé platí u interrupcí. Když je lékař nechce provádět, nemůže být nucen, je zde výhrada svědomí,“ dodal s tím, že lékař nesmí pacientce bránit interrupci podstoupit u jiného lékaře.

V pořadu K věci se k podobnému jednání lékařů vyjádřil i ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík. „Byť si o lidech můžete myslet, co chcete, je zkrátka nepřípustné odmítnou vyšetření. Je to prostě v rozporu s lékařskou etikou,“ reagoval. Expert na zdravotní právo Ondřej Dostál (Piráti) dodal, že je ale možné, aby nemocnice po pacientech požadovala provedení testu na covid. „Některé to dokonce nabízejí. Je to důležitá ochrana nejen pro zdravotníky, ale i pro spolupacienty,“ zdůraznil.

Odmítnutí péče je možné řešit u zdravotní pojišťovny, vedení zdravotnického zařízení anebo etické komise České lékařské komory. Máte s takovým přístupem lékařů vlastní zkušenost? Napište nám na e-mailovou adresu zpravy@iprima.cz.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Nejhorší útok od začátku války, přiznal starosta Lvova. Městem otřásaly výbuchy
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Nejhorší útok od začátku války, přiznal starosta Lvova. Městem otřásaly výbuchy

Případný vstup Finska a Švédska do NATO by byl vážným problémem, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Lvov čelil ruskému útoku, městem otřásaly výbuchy. Starosta přiznal, že nic podobného od začátku války ve městě nezažil. Velitel pluku Azov prohlásil, že vojáci splnili cíle a chtějí dál zachraňovat životy. Z Azovstalu odjelo deset autobusů se zraněnými ukrajinskými vojáky. Prezident Zelenskyj doplnil, že Ukrajina potřebuje živé hrdiny.

Jsi nikdo, uráží těhotnou ukrajinskou tenistku Svitolinovou šéf Ruské tenisové federace
Tenis

Jsi nikdo, uráží těhotnou ukrajinskou tenistku Svitolinovou šéf Ruské tenisové federace

Úspěšná tenistka Elina Svitolinová od začátku války veřejně vyjadřuje svůj nesouhlas proti ruské invazi na Ukrajinu a bojovala za chystaný zákaz účasti ruských a běloruských tenistů na blížícím se Wimbledonu. Prezident Ruské tenisové federace Šamil Tarpiščev na ni nyní agresivně zaútočil, podle něj v tenisu nikdy nic neznamenala. Americký tenista Andy Roddick ale vzápětí připomněl, že zatímco Svitolinová získala šestnáct titulů, Tarpiščev ani jeden.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
01:31

Rusko ostřelovalo vojenskou infrastrukturu, vzkázal šéf Lvovské oblasti

01:06

Rusové utíkali i bosí: Reportér ukazuje místa, odkud už Ukrajinci vyhnali okupanty

00:45

Ruská armáda 16. května v Doněcké oblasti zabila 9 civilistů a 6 jich zranila

00:24

Největší útok na Lvov od začátku války. Městem otřásají výbuchy

Finsko a Švédsko v NATO nejsou problém, prohlásil Putin. Hrozbu pro Rusko vidí jinde

Aktualizováno

Rusko nemá problém s tím, když Finsko a Švédsko vstoupí do Severoatlantické aliance, přímou hrozbu to samo o sobě nepředstavuje. Řekl to v pondělí ruský prezident Vladimir Putin. Moskva by podle něj reagovala až na případné rozšiřování vojenské infrastruktury NATO do těchto skandinávských zemí. Ještě minulý týden Kreml uváděl, že vstup Finska do NATO bude pro Rusko hrozbou.

Komunální odpad – jak na něj a co s ním?

Pro lepší představu bychom mohli pojem komunální odpad nahradit výrazem „zbytkový“. Patří do něj totiž vše, co se nedá vytřídit a dále využít. „V dnešní době mají občané ideální podmínky pro třídění odpadů, které jsou využitelné. Papír, plast a sklo, to je základ třídění. Takto vytříděné druhotné suroviny se následně přeměňují na zpětné suroviny pro výrobu,“ vysvětluje Petr Morávek, obchodní ředitel firem FCC v ČR, lídra na poli služeb odpadového hospodářství.

Turci neschválí rozšíření NATO o Švédsko a Finsko. Jste inkubátor teroristů, vzkázal Erdogan

Turecko neschválí rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko. V pondělí to podle agentury Reuters uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který znovu zopakoval, že obě země drží ochranou ruku nad skupinami, které Ankara považuje za teroristické. Podle něj diplomaté z obou skandinávských zemí ani nemají jezdit do Turecka vyjednávat o záměrech svých vlád. Stockholm a Helsinky v neděli oznámily úmysl vyslat své zástupce jednat s Ankarou.

Domácí zpravodajství

Konec peněz pro uprchlíky? Motivaci změní dávky v naturáliích, věří Rakušan

Situaci na hlavním nádraží v Praze, kde i po otevření stanového městečka pro romské uprchlíky v Troji zůstávají stovky lidí, lze podle vicepremiéra Víta Rakušana (STAN) vyřešit pouze systémově, nikoli ze dne na den. Podle Rakušana by měla zastavit jejich hlavní motivaci pro příjezd změna vyplácení dávky. Ta by měla mít nově naturální podobu. Peněžní pomoc pro uprchlíky nyní činí 5000 korun. Změnu by podle něj mohla vláda projednat ve středu.

OBRAZEM: Chodba plná spacáků a dek. Jak přežívají romští běženci na hlavním nádraží?

Pro několik stovek ukrajinských uprchlíků se budova pražského hlavního nádraží stala nechtěným novým domovem. Už první pohled na „uprchlickou halu“ ale naznačuje, jak zoufalá je situace co se týče lůžkových kapacit. Chodbu v historickém křídle nádražní budovy totiž lemují spacáky, deky, kočárky a igelitové pytle. Ukrajinští Romové musí každý den přespávat na tvrdé podlaze. Situaci na hlavním nádraží přibližuje fotoreportáž CNN Prima NEWS, snímky si můžete prohlédnout ve velké fotogalerii níže.

CNN Prima NEWS během 2. roku na trhu ztrojnásobila počet diváků. Jaká témata je oslovila?

Přesně před dvěma lety – 3. 5. 2020 – odstartovala multiplatforma CNN Prima NEWS. Druhý rok potvrdil vzestupnou trajektorii nastavenou v prvním roce a přinesl řadu rekordů. Díky kvalitně pokrytým klíčovým zpravodajským událostem, jako byly říjnové parlamentní volby či válka na Ukrajině, překonávala stanice CNN Prima NEWS i hranici 4% share v CS 15+ v celodni. A multiplatforma jako celek oslovila letos v březnu 7 783 tisíc lidí v CS 10+.

Právnická fakulta v Plzni opět v problémech. Kvůli nedostatkům jí hrozí omezení akreditace

Národní akreditační úřad (NAÚ) zahájil řízení k omezení akreditace na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Rozhodl tak na základě provedené kontroly, která konstatovala závažné nedostatky při uskutečňování magisterského studijního programu Právo a právní věda. Na Twitteru o tom informovala Česká televize. Její informace potvrdil zástupce akreditačního úřadu Jiří Smrčka. Úřad podle něj zjistil nedostatky v nastavení přijímacích zkoušek. Škola může omezení akreditace zabránit nápravou chyb, dodal. Podle mluvčí univerzity Šárky Staré vedení školy věří tomu, že fakulta dokáže své postupy obhájit.