CNN Prima News Názory Očima reportéra

OBRAZEM: Spásná voda pro Hřensko. Ikonická letadla ji nabírala přímo z hladiny Milady

  • Téma: Očima reportéra
  • Petr Musil
  • 28. července 2022 22:06

Jezero Milada vzniklo v 90. letech minulého století v rámci rekultivace krajiny po těžbě hnědého uhlí v severozápadních Čechách. Vodní plocha dnes slouží převážně k rekreaci a je vyhledávaným cílem obyvatel z blízkého okolí, zejména Ústí nad Labem, Teplic a přilehlých obcí. Kdo by se však nadál, že Milada sehraje roli jednoho z klíčových faktorů při boji s požárem v národním parku České Švýcarsko. A že poslouží jako „pítko“ pro ocelové ptáky italských hasičů.

Je čtvrtek, krátce před devátou hodinou ranní, když vystupuji ze svého vozu na jednom z parkovišť v těsné blízkosti jezera Milada. Z vyvýšeného místa pozoruji hladinu vodní plochy, která je klidná jako zrcadlo. „Ticho před bouří,“ říkám si a s batohem na zádech jdu hledat místo, odkud budu pozorovat show, kterou zdejší krajina dosud nezažila a nejspíše už ani nezažije.

Nejsem však jediný, kdo se vydal pozorovat nabírání vody letadly Canadair pro hašení požáru lesa v Národním parku České Švýcarsko. A stejně jako desítky dalších zvědavců netuším, kdy přesně se dvojice strojů nad tři kilometry dlouhým a 700 metrů širokým jezerem zjeví. Vím jen, že hasiči měli v sedm hodin poradu, na níž se o čase startu letounů z letiště ve Vodochodech rozhodne.

Nekonečné čekání

Dokonce ani nevím, ze kterého konce nádrže budou letouny vodu nabírat. Den před ostrou akcí proběhl nad Miladou cvičný průlet, kdy pilot nad hladinu nalétával ze směru od Ústí nad Labem. Pro jistotu se „utábořím“ někde v půlce, abych byl připraven i na variantu, že „nálet“ proběhne od Teplic.

„Tady je to perfektní,“ pomyslím si, když potkám asi dvoumetrový betonový výběžek do vody. A mám štěstí, jsem tu první, nemusím se s nikým dělit o skvělý výhled. Je skoro deset hodin, každou chvíli pokukuji na flightradar, abych zjistil, jestli Canadairy už z Vodochod odstartovaly. Nic, jen policejní vrtulníky u Hřenska a pár Cesen, motajících se kolem Roudnice nad Labem.

Lidí přibývá. Chvílemi po stezce vedoucí těsně kolem vody proudí davy jak na Václaváku. Státní i městská policie dohlíží, aby se nikdo z návštěvníků do jezera nevrhl. Od čtvrtka platí zákaz koupání, a to až do odvolání. Kolem desáté hodiny se aktivita policistů zvýší, což může být známka, že Canadairy jsou již na cestě. Pár minut před půl jedenáctou je objevím na flightradaru, kterak si to „hasí“ hezky v tandemu východně od Benešova nad Ploučnicí.

Plnou natankuje za pár vteřin

Nemíří však rovnou na Miladu, po chvíli prolétávají přímo nad Hřenskem a na samém česko-německém pomezí se stočí k jihozápadu a letí pro vodu. Vtom se zpoza horizontu ozve charakteristické burácení motorů a první z obou krasavců se objeví nad jezerem. Kupodivu ale nejde dolů, jen prolétává.

Nad protějším kratším břehem však vezme ostrou pravotočivou zatáčku a konečně se jakoby chystá sednout na hladinu. Té se však jen lehce dotkne a kapičky vody se rozstříkávají na všechny strany. První z Canadairů jde do ostré akce. A jen těsně za ním i druhý.

Během několika vteřin se oba stroje zvednou a nesou nad Hřensko 12 tisíc litrů vody. Přihlížející dav zahučí úžasem. Pro všechny je to obrovská podívaná, byť má nepříliš radostné souvislosti.

50 kubíků za hodinu

Jezero Milada je od národního parku České Švýcarsko vzdáleno asi 30 kilometrů, voda z letadel by se tedy měla snést do pár minut. A skutečně, během čtvrthodinky se hasicí letouny znovu vynoří zpoza kopců, jež Miladu lemují. Tentokrát si piloti zvolili variantu, kdy nad hladinu nalétávají na levou ruku. Dalších 12 tisíc litrů pro Hřensko.

Jestliže se Canadairy dokáží s nádržemi vody nad Českým Švýcarskem otočit čtyřikrát za hodinu, znamená to, že tamní lesy každých 60 minut zkrápí skoro 50 tisíc litrů vody. Ne nadarmo si od letadel patřících italskému hasičskému sboru všichni slibují průlom v boji s požárem. Člověku se při pohledu na umění italských pilotů rozbuší srdce. Na tuhle podívanou by se dalo koukat celý den. Grazie, Italia!

Tagy:
požár hasiči reportáž letadla Ústecký kraj České Švýcarsko jezero Milada Národní park České Švýcarsko Canadair CL-415

Hlavní zprávy

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů
Energetika

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů

Práce v kanceláři při osmnácti stupních a mnohahodinová pracovní doba za pokladnou při šestnácti stupních. Takové podmínky by mohly zaměstnance potkat podle nového vládního nařízení. To v rámci úspor snižuje minimální teplotní limity o několik stupňů. Podle odborníků má takové snížení teplot přinést podstatné úspory. Personál supermarketů jejich nadšení nesdílí.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:39

Nexta: Jak vypadají lety do Ruska? Letadla startují i s minimem pasažárů

00:14

Litva téměř 25 tisícům ukrajinských vojáků poskytne zimní uniformy

23:43

Expert přiblížil ruská referenda na Ukrajině

23:19

USA předloží rezoluci odsuzující takzvaná referenda okupovaných územích Ukrajiny

Nord Stream byl poškozen úmyslně, prohlásila švédská premiérka. O útok na zemi nejde

Podle informací, které mají k dispozici Švédsko a Dánsko, bylo poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři pravděpodobně úmyslným činem. Prohlásila to v úterý švédská premiérka Magdalena Anderssonová. Podle agentury Reuters také ujistila, že nejde o útok na Švédsko. O akt sabotáže šlo pravděpodobně i podle švédské ministryně zahraničí Ann Lindové.

„Ksichtovné“ nechceme, zuří Středula. Se Stanjurou se ostře pohádal kvůli zvyšování platů

Vláda zatím nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify zaměstnancům veřejné a státní služby. Základ výdělku se chystá zvednout o deset procent jen policistům, hasičům či vojákům. Ostatním profesím se má suma na platy navýšit o čtyři procenta, peníze mají ale putovat jen do odměn. Uvedl to ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula takové řešení označil za „ksichtovné“.

Živě
ON-LINE: Nečekaný projev Zelenského k Radě bezpečnosti: Lidé „volí“ se zbraní u hlavy

Ruská invaze na Ukrajinu začala před více než sedmi měsíci. Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, aby utekli z fronty nebo se vzdali, a opřel se do akcí Ruska v Doněcké oblasti. Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů. Evropské země se v současnosti neshodnou, zda přijímat ruské migranty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

Schickův spoluhráč si zavařil, tepal do režimu v Íránu: Nevydržím mlčet. Styďte se, zbabělci

Aktualizováno

Špatně zahalené vlasy Íránky Mahsy Amíníové mají rozsáhlé důsledky. V ultrakonzervativní islámské republice se rozjely vytrvalé protesty, které tamní policie potlačuje i ostrou střelbou do davů. Zarážející události ze země v Přední Asii se teď přenášejí i do fotbalového světa. Na problém si svojí nebojácností zadělal spoluhráč Patrika Schicka a Adama Hložka z Bayeru Leverkusen Sardar Azmoun.

Domácí zpravodajství

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

NATO obsadí ČR s cílem vyhladit Čechy. Exnovinářce Peterkové hrozí za její výroky osm let

Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po očkování proti covidu či za výroky o tom, že Česko obsadí vojska NATO s cílem vyhladit Čechy. Ženě hrozí za šíření poplašné zprávy během nouzového stavu až osm let vězení. České televizi (ČT) to sdělila Blanka Valsamisová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4. Za lži o úmrtích v domě seniorů uložil Peterkové již v lednu soud pokutu 250 tisíc korun.