reklama

Pohlreich: Opravdu jsou viníky restaurace, když čísla stoupají až poslední dva dny?

Restaurace jsou zavřené od 18. prosince, ale denní čísla pozitivně testovaných na koronavirus začala stoupat až v posledních dvou dnech, upozorňuje šéfkuchař a podnikatel Zdeněk Pohlreich. Klade si otázku, zda jsou tedy opravdu viníky šíření viru restaurace. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) to tak je a otevřít tyto podniky se zatím rozhodně nechystá.

reklama

Restaurace mohou mít otevřené pouze výdejní okénko, a to jen mimo dobu zákazu vycházení. Zdeněk Pohlreich televizi CNN Prima NEWS popsal, jak aktuální situaci vnímá. „Podnikatelé fungují na principu ohřívače. Peníze nejdřív vyplatíme zaměstnancům ze svých účtů a s dvouměsíčním zpožděním je dostaneme zpátky,“ popsal Pohlreich s tím, že je to tvrdý boj o přežití a každý dělá, co umí.

K tématu

Restaurace musely zavřít 18. prosince, uzavřené jsou tedy už více než 20 dní. „Rapidní vzestup čísel nastal před dvěma dny, tak se mi nezdá, že jsou restaurace tak velkým zdrojem nákazy,“ podotkl známý šéfkuchař.

Podle Blatného je ale v restauracích riziko nákazy dvojnásobné. „Nic proti restauracím, ale je to místo, kde se lidé setkávají v blízkosti a nemůžou mít roušky, protože konzumují jídlo nebo pití. I ze zahraničních studií je vidět, že to je místo, kde je riziko nákazy dvojnásobné,“ stojí si za svým ministr zdravotnictví.

Jediná cesta je otevřít Česko

Aktuálně platná omezení však nekritizuje jen Pohlreich, ale za restaurace dlouhodobě bojuje například i iniciativa Chcípl PES. „Jediná cesta je otevřít Českou republiku, nastartovat ekonomiku a zaměřit se na obyvatele, kteří potřebují nebo chtějí pomoc,“ je přesvědčený majitel pivovaru Malý Janek Jiří Janeček.

Podobně to vidí i zpěvák Daniel Landa. „Budeme nadále shromažďovat intelektuály, lékařskou a další sílu, abychom dokázali sestavit vynikající tým expertů a postavit ho k vládním expertům, aby našli bezpečnou cestu k otevření Česka,“ uvedl Landa.

Podle majitele Pivnice U Vavřičků situace připravuje podnikatele o poslední úspory. Použil příklad vlastní rodiny. „Tento rodinný podnik 30 let nebyl zavřený a první, kdo ho zavřel, byla tato situace. Stojí nás to 140 tisíc měsíčně a táta v něm utápí své úspory,“ dodal Jakub Vavřička.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Setkání Zemana s Vučičem: Prezidenti si vyměnili státní vyznamenání

Setkání Zemana s Vučičem: Prezidenti si vyměnili státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman udělil srbskému prezidentovi Aleksandaru Vučičovi nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva první třídy. Předal mu ho na slavnostním ceremoniálu před vzájemným jednáním na Pražském hradě. Uvedl to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Český prezident dostal vysoké srbské vyznamenání určené prezidentům či premiérům Řád Srbské republiky na stuze. Vučič mu ho udělil již loni, v úterý mu ho předal.

MS v hokeji 2021

Nominace všech týmů na MS v hokeji. Která soupiska budí největší respekt?

Nominace všech týmů na MS v hokeji. Která soupiska budí největší respekt?

Šestnáctka trenérů v posledních dnech a týdnech umíchala finální produkt, který vyšle na mistrovství světa v hokeji startující už v pátek 21. května v Lotyšsku. Podívejte se v článku CNN Prima NEWS na to, kteří hráči se dostali do finální nominace pro šampionát v Rize. Jednotlivé sestavy mohou v průběhu vrcholné akce nabýt na síle podle toho, jak se bude vyvíjet situace v zámořské NHL.

I nejvíce nakažený okres roztočil pípy, výčepní z Opavska očkování moc nevěří
Ve vězení strávili 31 let za vraždu, kterou nespáchali. Dostanou miliardové odškodné
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Další vlna rozvolňování. Co všechno se příští pondělí změní?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Brutálně zavraždil cyklistku sekerou a nožem na okraji Olomouce. Odsedí si 25 let
Chladno a deště až do konce května. V Česku se oteplí teprve koncem měsíce
Další články
reklama
reklama